11 grudnia 2024

25. Mistrzostwa Polski Lekarzy w Półmaratonie – Gniezno 2023

Na początek trochę historii. Jest rok 1998 w Ustce odbywa się II Półmaraton Słowiński. Dr Edward Pokorny, do dzisiaj aktywny lekarz, animator sportu, a przede wszystkim czynny zawodnik, organizuje pierwsze Mistrzostwa Polski Lekarzy w Półmaratonie.

Fot. arch. prywatne

To druga impreza w tej randze, bo w Bukówcu Górnym już ruszyły Mistrzostwa Polski Lekarzy na 15 kilometrów, które w tym roku również obchodziły ćwierćwiecze istnienia.

Przez 6 lat przepiękną trasę z Rowów do Ustki przemierzali lekarze, którzy zauroczyli się klimatem i organizacją tej nadmorskiej imprezy. Po perturbacjach organizacyjnych w Ustce koledzy lekarze z Gniezna, wśród nich piszący te słowa, przejęli organizację Mistrzostw i przez kolejne 19 lat – z jednorocznym przerywnikiem na powrót do Ustki – stworzyli arenę do lekarskich zmagań.

Przez wszystkie te lata rywalizacji wzięło udział ponad tysiąc lekarzy. Trasa biegu w Gnieźnie, który odbywa się w ramach pomnikowego Biegu Lechitów – najstarszego biegu długodystansowego w Polsce – ulegała kilkakrotnie zmianie, ale zawsze zapewniała biegaczom niezapomniane wrażenia i okazję do pięknej przygody z bieganiem. Tak było i w tej dwudziestej piątej, jubileuszowej edycji Mistrzostw Polski Lekarzy w Półmaratonie.

17 września do rywalizacji stanęło 60 lekarek i lekarzy, w tym 18 kobiet i 42 mężczyzn. Upalna jak na połowę września pogoda, z 26 stopniami ciepła dała się mocno we znaki biegaczom. Kilkanaście osób, mimo apelu organizatorów, przesadziło z tempem, albo zaniedbało regeneracji na trasie i przypłaciło to koniecznością pomocy medycznej, a nawet przerwaniem biegu. Koleżanki i koledzy lekarze mieli więc dodatkowe zajecie na trasie.

No cóż, jesteśmy cały czas na posterunku. Biegacze spod znaku Eskulapa w komplecie dotarli do mety. Mistrzynią Polski wśród kobiet została Dagmara Henclewska z Poznania, reprezentantka Wielkopolskiej Izby Lekarskiej. Tytuł Wicemistrzyni przypadł Annie Chusteckiej z Wisznic, reprezentantce Lubelskiej Izby Lekarskiej, która wyprzedziła kolejną reprezentantkę wielkopolskiej izby, Joannę Żyto z Poznania.

Rywalizację mężczyzn wygrał reprezentant WIL Jakub Osuch, zdobywając tytuł Mistrza Polski Lekarzy już po raz trzeci z rzędu. Po piętach depcze mu Dominik Samotij z Wrocławia reprezentujący Dolnośląską Izbę Lekarską, który trzykrotnie w ostatnich trzech biegach wywalczył tytuł Wicemistrza. Na trzecim miejscu uplasował się Tomasz Głażewski z Warszawy, reprezentant tamtejszej okręgowej izby lekarskiej.

Triumfatorzy otrzymali okazałe trofea, na szyjach wszystkich uczestników biegu zawisły piękne medale z kolejnej serii prezentującej zabytki Gniezna. Ceremonię dekoracji uświetnił kol. Leszek Walczak z Leszna, organizator wspomnianych na wstępie Mistrzostw Polski w Bukówcu Górnym, któremu kontuzja uniemożliwiła start. Jego żona, Lidia, utrwaliła na zdjęciach chwile dekoracji.

W tym miejscu składam podziękowanie dla Naczelnej i Wielkopolskiej Izby Lekarskiej za wsparcie finansowe. Wszystkich biegaczy zapraszam na kolejne mistrzostwa. Tą drogą pozdrawiam, chyląc czoła, kolegę Edwarda Pokornego, wspomnianego już inicjatora imprezy, któremu kontuzja z Igrzysk Lekarskich w Zakopanem odebrała możliwość startu w Gnieźnie. Autor również nie pobiegł, pokonany przez infekcje wirusową.

Wojciech Łącki, Komisja ds. Integracji, Sportu i Wizerunku Wielkopolskiej Izby Lekarskiej