22 listopada 2024

700 tys. Polaków ma jaskrę? Grozi nam ślepota?

Większość mieszkańców naszego kraju (74 proc.) przyznaje, że spośród wszystkich zmysłów najbardziej obawia się utraty wzroku, ale jednocześnie aż 84 proc. nigdy nie badała się w kierunku jaskry, która jest wiodącą przyczyną nieodwracalnej utraty widzenia na całym świecie – takie niepokojące dane pokazują badania opinii przeprowadzonego przez firmę badawczą PBS.

Foto: za zgodą firmy Alcon

W naszym kraju jest najprawdopodobniej około 700 tysięcy osób na jaskrę. Epidemiolodzy uważają, że około 50 procent z nich nie wie, że jest chora, bo choroba przez długi czas nie daje żadnych objawów odczuwalnych dla pacjenta.

W dniach 8-14 marca 2015 roku obchodzony jest Światowy Tydzień Jaskry.

– Wczesne rozpoznanie i właściwe leczenie mogą potencjalnie opóźnić postęp jaskry. Dlatego tak ważne jest, aby każdy pacjent powyżej 45. roku życia regularnie wykonywał badania profilaktyczne w kierunku jaskry – mówi prof. Marta Misiuk-Hojło, przewodnicząca Sekcji Jaskry Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

Niestety, co zaznacza prof. Marta Misiuk-Hojło, brakuje zorganizowanych i skoordynowanych działań, które mogłyby podnieść poziom diagnostyki jaskry, takich jak programy badań przesiewowych, programy zdrowotne i kampanie edukacyjne.

Prawidłowej diagnostyki może dokonać jedynie okulista, ale dostęp do lekarzy tej specjalizacji jest możliwy wyłącznie poprzez placówkę podstawowej opieki zdrowotnej, bo potrzebne jest skierowanie. To lekarz rodzinny powinien więc przeprowadzić wstępny wywiad lekarski i wykonać podstawowe badania diagnostyczne w kierunku rozpoznania m.in. jaskry i dalszego skierowania pacjenta do specjalisty.

– Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, badając pacjenta, powinien zwrócić uwagę na niskie ciśnienie tętnicze, zimne palce dłoni, zimne stopy, migreny. Następnie przeprowadzić dokładny wywiad dotyczący czynników ryzyka, takich jak: występowanie jaskry w rodzinie, krótkowzroczność powyżej -4.0, zaburzenia gospodarki tłuszczowej, cukrzyca. Dopytać o występowanie zaburzeń widzenia pod postacią kół tęczowych czy bólu oczu podczas czytania – wyjaśnia mówi prof. Marta Misiuk-Hojło.

– Ponieważ pacjent z dobrze zaprogramowanym leczeniem przez okulistę może być leczony w swojej przychodni, konieczne jest także podniesienie poziomu wiedzy lekarzy POZ na temat leków stosowanych w terapii jaskry oraz ich potencjalnych interakcji z preparatami ogólnymi – dodaje przewodnicząca Sekcji Jaskry Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

ls