Czek opiekuńczy pomoże seniorom i gospodarce

– Wejście w życie ustawy o pomocy osobom niesamodzielnym to szansa na utworzenie około 200 tysięcy nowych miejsc pracy – podkreśla Mieczysław Augustyn, przewodniczący senackiej Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej. Kilka dni temu w Senacie przekonywał do poparcia projektu tej ustawy środowisko pracodawców sektora ochrony zdrowia. Podobne spotkanie planuje wkrótce z samorządowcami.

Foto Michał Józefaciuk

Z myślą o osobach niesamodzielnych i opiekujących się nimi rodzinach, Grupa Robocza przy Klubie Parlamentarnym Platformy Obywatelskiej przygotowała projekt ustawy, której celem jest zbudowanie solidnego i sprawnie działającego systemu wsparcia, którego jednym z najistotniejszych elementów będzie czek opiekuńczy o wartości 650, 850 lub 1000 zł miesięcznie (w zależności od orzeczonego stopnia niesamodzielności).

Zorganizowanie dobrze funkcjonującego systemu wsparcia osób niesamodzielnych i ich rodzin nie będzie jednak możliwe bez rozwoju rynku usług opiekuńczych. Znajdzie się na nim miejsce również dla osób, które już teraz świadczą takie usługi, ale robią to „na czarno”. Wejście w życie ustawy „czekowej” pozwoli im wyjść z szarej strefy i legalnie zarabiać.

– Według szacunków Unii Europejskiej najbardziej rozwojową branżą nadchodzącej dekady nie będzie przemysł metalurgiczny czy chemiczny, ale rynek usług opiekuńczych. W ciągu najbliższych dziesięciu lat ma powstać 8 milionów nowych miejsc pracy – mówił senator Mieczysław Augustyn.

Uczestnicy spotkania pytali, czy autorzy projektu ustawy nie obawiają się, że rynek opieki nad osobami niesamodzielnymi może zostać zmonopolizowany przez duże firmy. Chcieli poznać szczegóły dotyczące szkoleń dla opiekunów i asystentów osób niesamodzielnych, urlopu opiekuńczego, opieki wytchnieniowej, zasad używania czeku opiekuńczego.

– Czy istnieje możliwość powiązania opieki nad osobami niesamodzielnymi z koszykiem świadczeń gwarantowanych? Jak na projekt ustawy zapatruje się Ministerstwo Zdrowia? – pytała Dobrawa Biadun, ekspertka Konfederacji Lewiatan, deklarując jednocześnie współpracę Konfederacji przy dalszych pracach nad ustawą.

Gospodarz spotkania na koniec usłyszał słowa uznania za możliwość konsultacji treści projektu ustawy na tak wczesnym etapie, co w Polsce należy wciąż do rzadkości. Korzystając z okazji, zaapelował o jej poparcie oraz podpisanie petycji w sprawie podjęcia działań dla poprawy sytuacji osób niesamodzielnych i ich opiekunów, zamieszczonej na stronie Koalicji „Na pomoc niesamodzielnym”.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.