Znamy wyniki plebiscytu Kobiety Medycyny 2015. Trzecie miejsce zajęła dr n. med. Małgorzata Popławska, dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, prezes Związku Pracodawców Ratownictwa Medycznego, wiceprzewodnicząca Okręgowego Sądu Lekarskiego w Krakowie. Zdobyła 1176 głosów.
Foto: Marta Jakubiak
Małgorzata Popławska aktywnie uczestniczy w tworzeniu systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego w naszym kraju, w tym procedur dla dyspozytorów medycznych oraz standardów postępowania dla zespołów ratownictwa medycznego.
– Jestem zwykłym dyrektorem, choć niezwykłej placówki – mówi Małgorzata Popławska, dyrektor krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. Jest specjalistą anestezjologii i intensywnej terapii oraz medycyny ratunkowej. W ciągu 15 lat stworzyła z krakowskiego pogotowia nowoczesną jednostkę Państwowego Ratownictwa Medycznego o stabilnej kondycji finansowej.
– Krakowskie pogotowie przejęłam z wielomilionowym długiem, teraz nasze finanse pozwalają nam inwestować w najnowocześniejszy sprzęt, ale to nie sprzęt jest najważniejszy, tylko ludzie. Mamy wspaniałych pracowników, o czym świadczą liczne nagrody i puchary zdobywane w międzynarodowych zawodach ratownictwa medycznego – dodaje laureatka.
Do jej zawodowych osiągnięć należy m.in. powstanie w Małopolsce jedynego w kraju scentralizowanego systemu dysponowania karetkami (w latach 2011-2012). Uczestniczyła również w tworzeniu unikalnych na skalę kraju systemów postępowania z pacjentami z zawałem mięśnia sercowego, udarem oraz osobami w głębokiej hipotermii.
– W ubiegłym roku nasze karetki wyjeżdżały 160 tysięcy razy. Niestety, w mediach mówi się o pogotowiu ratunkowym, tylko wtedy, gdy karetka nie dojedzie na czas. O tym, że dojeżdża przeszło trzy miliony razy rocznie w skali kraju się nie mówi – tłumaczy Małgorzata Popławska.
Plebiscyt został zorganizowany przez redakcję „Portali Medycznych”, pod honorowym patronatem Jolanty Kwaśniewskiej. Pierwsze miejsce w plebiscycie zdobyła Ewa Błaszczyk (prezes Fundacji Akogo? i inicjatorka budowy Kliniki Budzik), a drugie prof. Mieczysława Czerwionka-Szaflarska (kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Alergologii i Gastroenterologii Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy, konsultant krajowy gastroenterologii dziecięcej).
Trzecie miejsce przypadło wspomnianej dr Małgorzacie Popławskiej, a czwarte prof. Alicji Chybickiej (senator, prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu).
mar 27, 2015 - 10:05 PM
Gratulujemy i pozdrawiamy z Krakowa
mar 27, 2015 - 10:11 PM
Szczerze gratulujemy i goraco pozdrawiamy z Krakowa