Pierwsza uzdrowiskowa poradnia onkologiczna

Uzdrowiska Kłodzkie-Grupa PGU otworzyły pierwszą w kraju uzdrowiskową poradnię onkologiczną i uruchomiły specjalistyczny program rehabilitacyjny dla pacjentów onkologicznych, będących po lub w trakcie leczenia. To odpowiedź na potrzeby rosnącej liczby osób chorujących na nowotwór, dla których brakuje odpowiednich ośrodków rehabilitacyjnych, gdzie mogliby odzyskać równowagę nie tylko fizyczną, ale i psychiczną.

– Pacjenci onkologiczni mają zdecydowanie bardziej utrudniony dostęp do rehabilitacji w uzdrowiskach. Potrzebują oni zarówno rehabilitacji ruchowej, jak i terapii psychologicznej: spotkań z psychologiem, muzykoterapii, zaplanowania i wdrożenia odpowiedniej diety. Po to, żeby mogli pozbyć się strachu przed powrotem choroby czy chorobą samą w sobie – mówi dr n. med. Andrzej Kaiser, ordynator Oddziału Onkologii Klinicznej Miedziowego Centrum Zdrowia w Lubinie.

Każdego roku w Polsce przybywa około 150 tys. osób chorych na raka. Guz zdiagnozowany w odpowiednim stadium rozwoju jest uleczalny, jednak proces leczenia obejmuje wyniszczającą dla organizmu chemioterapię i interwencje chirurgiczne.

– W zależności od stopnia zaawansowania nowotworu, korzystny poza samą rehabilitacją może być też sport. Ćwiczenia fizyczne nie tylko pomagają w zachowaniu odpowiedniej kondycji oraz sił, ale wyraźnie zmniejszają śmiertelność wśród wszystkich grup pacjentów, a także ryzyko nawrotu raka. Kuracjusze otrzymują także dużą dawkę informacji i materiałów o tym, jak dalej odpowiednio zadbać o siebie, m.in. jak samodzielnie ćwiczyć w domu – dodaje dr Andrzej Kaiser.

Podczas leczenia, jak również już po jego zakończeniu, pacjenci wymagają odpowiedniego wsparcia i rehabilitacji dla wzmocnienia kondycji psychofizycznej. Jest to ważne dla całkowitego zwycięstwa nad nowotworem jak również niezbędne, jeśli chodzi o efekty uboczne chemio- i radioterapii, w tym zagrożenie niepełnosprawnością.

– Rozwijamy naszą ofertę pod kątem pacjentów walczących z rakiem. Nad kondycją fizyczną, jak również psychiczną kuracjuszy, czuwa doświadczony zespół lekarzy, fizjoterapeutów, psychologów i pielęgniarek. Wszystko po to, aby wzmocnić wyniszczony w procesie leczenia organizm chorych oraz zadbać o ich komfort emocjonalny. Oferujemy pobyt w uzdrowisku również rodzinom chorych na raka, aby mogli towarzyszyć swoim najbliższym – mówi Andrzej Kaiser.

W przypadku pacjentów, korzystających z opieki ambulatoryjnej, wymagane jest jedynie orzeczenie o potrzebie rehabilitacji wydawane na wniosek lekarza prowadzącego.

– Takich miejsc rehabilitacji jest w Polsce mało, mała jest też świadomość, jak ważna jest rehabilitacja na etapach leczenia. Dlatego tak ważne jest, by rozpocząć rehabilitację na wczesnym etapie, w tym szczególnie walkę z obrzękami limfatycznymi, pozwalającą na szybsze odzyskanie sprawności ruchowej oraz ułatwiającą powrót do aktywności zawodowej, a tym samym przyczyniającą się do szybszego powrotu do normalnego życia społecznego – dodaje ordynator.


Więcej o onkologii piszemy tutaj.

Powiązane aktualności

Jeden komentarz

Skomentuj
 1. urszula Gołaszewska
  cze 11, 2015 - 01:24 PM

  Jak już apelowałam nie bardzo rozumiem jak można zarejestrować u Wojewody Poradnię Uzdrowiskową leczącą już w trakcie leczenia onkologicznego. Wydaje mi się, że urząd pogubił się w przepisach. Niestety podpięte jest to pod podmiot prowadzący leczenie uzdrowiskowe, który przepisy obowiązujące powinien znać.
  Zgodnie z paragrafem 5 rozporządzenia MZ z dnia 5 stycznia 2012 r. w sprawie sposobu kierowania i kwalifikowania pacjentów do zakładów lecznictwa uzdrowiskowego (DZ. U.2012.14) – przeciwskazania do leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej stanowią:
  …4) czynna choroba nowotworowa oraz okres przed jej upływem:
  a) 5 lat w przypadku czerniaka złośliwego, białaczki, ziarnicy złośliwej, chłoniaków złośliwych, nowotworów nerki,
  b) 12 miesięcy w przypadku innych nowotworów złośliwych….”
  W związku z tym, iż powyższe wymogi były zatwierdzane przez Konsultanta Krajowego w dziedzinie onkologii – powinno to być przestrzegane przez lekarzy leczących.
  Jak widać poradnia nowopowstała nazywa się Poradnią Uzdrowiskową więc powinna przestrzegać powyższych zapisów. W przeciwnym razie może nazwać się inaczej: gab. relaksacji, odnowy, odpoczynku, itp.
  Do czasu obowiązywania ww. przepisów nikt nie może prawnie prowadzić leczenia poonkologicznego w podmiotach uzdrowiskowych przed określonym terminem w przepisach prawa. To nie może być również reklamowane przez tak poważny organ wydawczy jakim jest Gazeta Lekarska. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości powinniście Państwo wystąpić z zapytaniem do Wydziału Uzdrowisk w MZ z prośbą o interpretację prawną.
  Z poważaniem lekarz balneolog.

  ODPOWIEDZ

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.