20 kwietnia 2024

Przeprowadzka Szpitala Dziecięcego zakończona

Około pięciu godzin trwało przewożenie dzieci ze starej siedziby Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Kielcach przy ulicy Langiewicza, do nowych obiektów przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym na kieleckim Czarnowie. Karetkami przetransportowano ponad 50 małych pacjentów. Przeprowadzka przebiegła sprawnie i bez zakłóceń.

Transport z ulicy Langiewicza rozpoczął się po śniadaniu i porannej wizycie. Pacjenci w nowo wybudowanym obiekcie pojawili się około godziny 9 rano. Jako pierwszy przetransportowany został 15 letni Kamil – leżący chory Kliniki Chirurgii Dziecięcej, Urologii i Traumatologii Szpitala Dziecięcego.

Kolejnym pacjentem był roczny Michałek, który przyjechał karetką z tatą, a następnym 14 letni Patryk – jedyny pacjent ortopedii dziecięcej, który wymagał przewiezienia z obiektu przy ulicy Langiewicza do „miasteczka zdrowia” Szpitala Zespolonego.

Najwięcej transportowanych chorych było w Klinice Chirurgii Dziecięcej, Urologii i Traumatologii – przewieziono ponad 20 pacjentów tego oddziału. 1 września w nowym obiekcie zaczęła pracę Izba Przyjęć. W ciągu pierwszych godzin zgłosiło się 7 pacjentów w stanach nagłych, z urazami, bólami brzucha. Planowe przyjęcia w nowym miejscu mają być wznowione w połowie września.

– Była to bardzo skomplikowana operacja w którą zaangażowanych było bardzo wielu pracowników Szpitala Dziecięcego – podsumowuje przeprowadzkę Włodzimierz Wielgus, dyrektor placówki. Natomiast Andrzej Domański, szef Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, w strukturach którego niebawem zacznie działać pediatria, podkreśla, że przenosiny były historycznym momentem, o wielkim znaczeniu dla mieszkańców Kielc i całego województwa świętokrzyskiego.

Nowy budynek Szpitala Dziecięcego powstał dzięki pomocy samorządu województwa, który sfinansował inwestycję. Budowa kosztowała 32 miliony złotych, a wyposażenie obiektu ponad 20 milionów. Przy zakupie sprzętu wykorzystano środki Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.

Wyposażenie szpitala jest nowe w 95 procentach. Placówka posiada m.in. wartą pół miliona złotych nowoczesną platformę do wykonywania operacji laparoskopowych w technice 3D. Takiego sprzętu nie ma żaden szpital dziecięcy w Polsce.


Czytaj więcej o podstawowej opiece zdrowotnej i ambulatoryjnej opiece specjalistycznej.