Marihuana nie działa przeciwnowotworowo

Wokół stosowania marihuany w celach leczniczych krąży wiele mitów. Ten temat od czasu do czasu przenika do debaty publicznej także w Polsce. Mówi się bowiem, że zmiana mogłaby pomóc pacjentom zmagającymi się m.in. z chorobami nowotworowymi.

Foto: pixabay.com / domena publiczna

Poniżej prezentujemy w całości stanowisko onkologicznych towarzystw naukowych i konsultantów krajowych w dziedzinie onkologii dotyczące stosowania pochodnych marihuany w leczeniu nowotworów.

„W związku z toczącą się w Polsce dyskusją nad możliwością leczniczego zastosowania pochodnych marihuany w chorobach nowotworowych, pragniemy przekazać nasze stanowisko w tej sprawie. Badania sugerujące przeciwnowotworowe działanie tych preparatów miały wyłącznie charakter eksperymentalny, a ich wyniki nie zostały potwierdzone w warunkach klinicznych” – podkreślają eksperci.

„Preparaty te nie są zarejestrowane w tym wskazaniu w jakimkolwiek kraju na świecie. Dotychczasowe doświadczenia w ich stosowaniu dotyczą wyłącznie niepożądanych objawów towarzyszących chorobie nowotworowej i jej leczeniu, takich jak nudności i wymioty związane z chemioterapią lub radioterapią, bóle, duszność i brak apetytu” – wyjaśniają.

Dokument przesłany naszej redakcji podpisali: prof. dr hab. Jacek Fijuth, przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, prof. dr hab. Piotr Rutkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, prof. dr hab. Krzysztof Składowski, prezes Polskiego Towarzystwa Radioterapii Onkologicznej, prof. dr hab. Piotr Wysocki, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej, prof. dr hab. Rafał Dziadziuszko, konsultant krajowy w dziedzinie radioterapii onkologicznej, prof. dr hab. Arkadiusz Jeziorski, konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii onkologicznej i prof. dr hab. Maciej Krzakowski, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej.

Powiązane aktualności

komentarze 44

Skomentuj
  1. Avatar
    Marta Syczewska
    Sie 30, 2016 - 03:40 PM

    No tak cały świat mówi, że leczy ale polacy są mądrzejsi 🙂 brawo!

    ODPOWIEDZ
    • Avatar
      @ndrzej
      Sie 30, 2016 - 10:18 PM

      Cały świat (nie licząc oczywiście ćpunów i lobbystów, którzy chcą na nich zarobić kasiorę) mówi, że marihuaną nowotworu nie wyleczysz i ci panowie tylko to powtórzyli. Nie ma to jak czytać BEZ zrozumienia. Dziękuję, dobranoc.

      ODPOWIEDZ
      • Avatar
        Bartek bartek
        Sie 31, 2016 - 07:59 AM

        Jest patent potwierdzający działanie przeciwnowotworowe w kilku mechanizmach działania. Badania trwają od 50 lat. No ale dla onkologów taki czas trwania to tylko terapia eksperymentalna. Bardziej są wiarygodne leki badane przez kilka lat których długotrwałego działania nie sposób przewidzieć. W światku onkologicznym niema lobbystów? HAHAH

        ODPOWIEDZ
  2. Avatar
    Bogdan Jot
    Sie 30, 2016 - 05:39 PM

    Nie wiem, czy to celowe, czy tak wyszło, ale tytuł tej notatki jest manipulacją.

    Przytoczone oświadczenie profesorów nie mówi o tym, że marihuana NIE DZIAŁA przeciwnowotworowo, lecz o tym, że nie ma badań, które by to potwierdzały, a zatem: że NIE WIADOMO, CZY MA takie działanie. A to bardzo duża różnica.

    ODPOWIEDZ
    • Avatar
      I.K.
      Sie 30, 2016 - 06:08 PM

      Drogi Kolego, jeśli nie ma żadnych potwierdzonych badań to NIE DZIAŁA. I ja nie mówię, że za rok czy za 20 lat takich badan nie będzie. Może i będą. Ale co się stanie, jeśli i za 100 lat żadne badania nie wykażą tego, czego chcą ci, co domagają się tzw. legalizacji marihuany do celów leczniczych? Odszczekacie wtedy te oskarżenia czy nadal będziecie opowiadać „mądrości” o chodzeniu lekarzy na pasku koncernów farmaceutycznych? 😉

      ODPOWIEDZ
      • Avatar
        Bogdan Jot
        Sie 30, 2016 - 06:26 PM

        Drogi Kolego, działanie czegokolwiek nie bierze się z badań.

        A w kwestii koncernów farmaceutycznych… Pogadajmy po lekturze:
        1) http://www.ceneo.pl/25990421
        2) http://www.ceneo.pl/12511929
        3) http://www.ceneo.pl/39919778

        ODPOWIEDZ
        • Avatar
          Fakty na stół
          Wrz 01, 2016 - 09:21 PM

          Czytam te komentarze i dużo przekłamań widzę. Albo naiwnej wiary w niesamowicie magiczną moc pewnej rośliny.
          ======================
          Marihuana owszem pomaga w leczeniu objawów choroby nowotworowej, a nie leczy samej choroby. Ktoś kto tak myśli jest niepoważny…
          ======================
          Marihuana nie cofa choroby. Czy ktoś zna osobę, która by miała raka, zaczęła przyjmować preparaty zrobione na bazie konopi i nagle ozdrowiała?
          ======================
          Marihuana nie zabija komórek nowotworowych tak jak się sugeruje czasami tu i ówdzie. To trochę tak jak ktoś porównał antybiotyk z tabletką na ból głowy i powiedział że ta ostatnia leczy poważne zapalenie płuc.
          ======================
          Fakty trzeba położyć na stół a nie odsyłać do jakichś bzdurek w internecie…

          ODPOWIEDZ
      • Avatar
        BB
        Sie 30, 2016 - 09:33 PM

        Ziomek a wierzysz w Boga? Jeśli tak to dla czego? Skoro nikt nie potwierdził naukowo jego istnienia to zgodnie z Twoim tokiem rozumowania Boga nie ma !

        ODPOWIEDZ
        • Avatar
          ABCD
          Sie 30, 2016 - 10:07 PM

          Najdalej za kilkadziesiąt lat przekonasz się, że Pan Bóg istnieje. 🙂
          Nie wiem tylko po co mieszać Pana Boga w taką dyskusję skoro pewne rzeczy nie zostały potwierdzone w warunkach klinicznych.

          ODPOWIEDZ
  3. Avatar
    przemo
    Sie 30, 2016 - 05:58 PM

    ciekawe kiedy klakierzy chodzący na smyczy mafii farmaceutycznych poinformują nas, że w warzywach i owocach nie ma witamin i należy wpieprzać dropsy

    ODPOWIEDZ
    • Avatar
      Bogdan Jot
      Sie 30, 2016 - 07:40 PM

      Niestety, niezależne badania porównawcze pokazują, że w dzisiejszych warzywach i owocach zawartość witamin, a zwłaszcza minerałów, jest o wiele niższa niż kilkadziesiąt lat temu. (Badania takie przeprowadzono np. na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu). Bierze się to z wyjałowienia gleby, która jest nawożona przemysłowo (NPK), tak, by uprawa dostarczyła „masy towarowej”.

      ODPOWIEDZ
      • Avatar
        Do "Bogdan Jot"
        Sie 30, 2016 - 10:02 PM

        W oświadczeniu jasno jak byk pisze: „Badania sugerujące przeciwnowotworowe działanie tych preparatów miały wyłącznie charakter eksperymentalny, a ich wyniki nie zostały potwierdzone w warunkach klinicznych”.
        I dalej: „Dotychczasowe doświadczenia w ich stosowaniu dotyczą wyłącznie niepożądanych objawów towarzyszących chorobie nowotworowej i jej leczeniu, takich jak nudności i wymioty związane z chemioterapią lub radioterapią, bóle, duszność i brak apetytu”.
        Natomiast Ty tych badań nie uznajesz, bo przeczą jakimś Twoim przekonaniom. Wyjmujesz sobie za to niczym magik z kapelusza inne i nie dotyczące marihuany. Co za żenua! 😉

        ODPOWIEDZ
        • Avatar
          wyborca spod dworca
          Wrz 01, 2016 - 05:45 PM

          Bardzo dobrze, że naukowcy nie siedzą cicho i zabrali głos w tej sprawie. Kilka zdań, a jakie konkretne.
          Szkoda tylko, że tak wielu internautów nie potrafi czytać ze zrozumieniem, czego najlepszym dowodem jest połowa komentarzy pod tym materiałem.

          ODPOWIEDZ
  4. Avatar
    Andrzej Wesołowski
    Sie 30, 2016 - 06:01 PM

    Tykuł jest przekłamaniem…To,że nie ma badań klinicznych,nie znaczy,ze marihuana nie działa przeciwnowotworowo

    ODPOWIEDZ
    • Avatar
      Mateusz Radzik
      Maj 26, 2017 - 08:28 PM

      Faktem jest, że syntetyczna marichuana nie będzie działała antynowotworowo, ponieważ jest syntetyczną podróbką nie w pełni wartościową i drogą, a nawet bardzo.

      ODPOWIEDZ
  5. Avatar
    Złośliwiec
    Sie 30, 2016 - 06:03 PM

    Uwielbiam komentarze trolli, którzy albo są po filozofii, albo po socjologii, albo po politechnice (o tym po zawodówce przez grzeczność nie wspomnę :)) i ze znawstwem wypowiadają się na temat medycyny… Kilka osób już się nawet tu wypowiedziało… Nie ma to jak być profesorem znad klawiatury i wiedzieć zawsze lepiej lepiej czy marihuana działa, czy nie działa…

    ODPOWIEDZ
    • Avatar
      Marek Oksza-Klossi
      Wrz 02, 2016 - 06:47 AM

      Bo najwięcej jest lekarzy i mechaników samochodowych. Jestem tym drugim od 50-ciu ponad lat…….to wiem. Co do działania cannabisu……..jeżeli cierpiącym na raka ludziom ,którzy cierpią niesamowicie, pomaga w jakikolwiek sposób, choćby łagodząc skutki terapii, to powinien być dopuszczony.

      ODPOWIEDZ
  6. Avatar
    Przemek Siciński
    Sie 30, 2016 - 08:50 PM

    Bogdan badań że stanie na jednej nodze w deszczu pod wiatr działa antynowotworowo też nie ma więc czy z czystym sercem można zdesperowanym chorym ludziom sugerować że jak dostaną raka to powinni troche zmoknac? Może jeszcze sprzedawać im po 12 000zl ( czarnorynkowa cena „cudownego” oleju RSO ) mapy gdzie najlepiej pada ?

    ODPOWIEDZ
    • Avatar
      Agnieszka
      Sie 30, 2016 - 09:57 PM

      To najlepszy komentarz do całej dyskusji pod tym tekstem. Głos rozsądku! Ale oni (fanatyczni zwolennicy stosowania marihuany) oczywiście uznają Cię za wariata nie wiedząc, że sami są kompletnie nawiedzonymi ignorantami…
      PS. To nie jest wpis przeciwko badaniu właściwości tej czy innej substancji. Jesli cokolwiek miałoby pomóc chorym na raka, niech się takie badania prowadzi. Jestem tylko przeciwko głupocie.

      ODPOWIEDZ
    • Avatar
      Bogdan Jot
      Sie 30, 2016 - 10:24 PM

      Przemek, z tego co mi wiadomo, badań laboratoryjnych (in vitro i in vivo) dotyczących stania na jednej nodze nie ma, natomiast badań dotyczących wpływu kannabinoidów na komórki nowotworowe jest, jak sam wiesz, cała masa. Również nie przypominam sobie, by na Youtube były filmiki mówiące o wyleczeniu z raka po staniu na jednej nodze. Po kuracji kannabinoidowej – tak. Dużo. Oczywiście, że to nie są dowody naukowe. Ale ich mnogość mocno daje do myślenia.

      O braku badań najgłośniej krzyczą ci, którzy najsilniej działają, żeby do takich badań nie dopuścić. Figura „czegoś nie udowodniono naukowo, więc tego czegoś nie ma” jest nielogiczna, ale dosyć chwytliwa. Wiele osób daje się na to nabrać. Z przykrością stwierdzam, że Ty też.

      ODPOWIEDZ
      • Avatar
        Przemek Siciński
        Sie 31, 2016 - 06:05 AM

        Bogdan rzeczywiście na szalce Petriego działa i podana myszom też działa. Na ludzi niestety nie działa ( podobnie jak wiele innych środków ) o czym przekonaly się na wlasnej skórze całe masy Polaków pielgrzymujace na Slowenie do Wrocławia czy do Amsterdamu. Uczciwi ludzie ktorzy mają doswiadczenie z pacjentami probujacymi leczyc raka przy pomocy Rso powiedzą ci że to mit. Nieuczciwi będą dalej opowiadać brednie dla wlasnych, czy to finansowych czy politycznych korzyści. Stanie na jednej nodze względem leczenia Rso ma jednak te moralną przewagę ze jest tanie i kazdy moze sobie postac. Czy slyszales natomiast o ubogich ludziach ktorzy po uslyszeniu o cudownych wlasciwosciach Rso sprzedali co mogli, pobrali pożyczki od lichwiarzy i udali sie po cudowny lek aby ratować czlonka rodziny ? Jaki jest finał pewnie wiesz. Chory zmarl a rodzina zostala nie tylko bez srodkow do zycia ale na dodatek z dlugami. Tylko dlatego ze jeden z drugim idiota stwierdzil ze marihuana leczy raka a trzeci postanowil niezle na tym zarobić Ja wobec takich sytuacji Bogdan nie moge przejść obojętnie.

        ODPOWIEDZ
        • Avatar
          Magda
          Sie 31, 2016 - 08:20 AM

          Podbijam ten rozsądny głos!

          ODPOWIEDZ
        • Avatar
          Maxi
          Sie 31, 2016 - 08:54 AM

          Przemku, piszesz, że stanie na jednej nodze jest tanie… to prawda.

          Tanie jest też, wyhodowanie sobie kilku krzaków konopi u siebie w domu, a następnie samodzielne przygotowanie suszu, czy oleju (Kanada właśnie pozwoliła na samodzielną hodowlę na własny użytek o ile się nie mylę..). Czy to nie ten aspekt byłby najgroźniejszy dla koncernów medycznych (jeżeli wierzyć teoriom spiskowym?).

          Dilerom też nie byłoby to na rękę.. gdyż musieli by opuścić swe ceny 🙂

          Spójrz na całe zagadnienie także z takiej strony 🙂 Pozdrawiam

          ODPOWIEDZ
          • Avatar
            Przemek Siciński
            Sie 31, 2016 - 03:18 PM

            Ja bron Boze nie jestem przeciwko legalizacji. Marihuana nie leczac.raka ma wciaz wiele wlasciwosci terapeutycznych w innych chorobach. Skorzystam z okazji by zaprosic wszystkich zaintetesowanych medycznym zastosowaniem marihuany na moj serwis http://www.medycznyolej.org Co do legalizacji w Kanadzie to wkrotce się przekonamy czy tamtejsze oddzialy onkologiczne zaczna świecić pustkami.

  7. Avatar
    BB
    Sie 30, 2016 - 09:40 PM

    Nawet Jeśli konopie nie działają na choroby nowotworowe to dalej istnieje potwierdzony naukowo efekt placebo. Jednym pomaga modlitwa, innym leki (leki nie leczą choroby, leczą głownie objawy ), a innym trawka . Nie rozumiem po co tego zakazywać. Jak ktoś czuje sie po tym lepiej i uważa, że pomaga mu to się wyleczyć to dla czego tego zakazywać. Każdy ma swój własny rozum. Paląc nie szkodzi innym, ewentualnie sobie chociaż te szkody są i tak dużo mniejsze niż przy alkoholu… Ludzie otwórzcie oczy! Żyjemy w wolnym kraju, pozornie wolnym. Nie ma ani wolności słowa, ani wolności przekonań. To jest chore. Polska 3 świat europy…
    https://www.youtube.com/watch?v=0zQ84Pe5xqM

    ODPOWIEDZ
    • Avatar
      @ndrzej
      Sie 30, 2016 - 10:15 PM

      >>Jeśli konopie nie działają na choroby nowotworowe to dalej istnieje potwierdzony naukowo efekt placebo< No właśnie, więc sam przyznajesz, że konopie to placebo a tak zwana „medyczna marihuana” to ściema
      >>Każdy ma swój własny rozum. Paląc nie” szkodzi innym, ewentualnie sobie chociaż te szkody są i tak dużo mniejsze niż przy alkoholu< Ja bym ćpunów i alkoholików wsadzał tam gdzie ich miejsce. Jedni i drudzy tyle samo warci. Tfu!

      ODPOWIEDZ
      • Avatar
        Marek Adamski
        Sie 30, 2016 - 10:24 PM

        Popieram przedmówcę

        ODPOWIEDZ
      • Avatar
        Canabis Sativa
        Sie 30, 2016 - 10:29 PM

        ******* jesteś i tyle w temacie. tfu!!!

        ODPOWIEDZ
      • Avatar
        Bartek bartek
        Sie 31, 2016 - 08:06 AM

        Przemek, lepiej wydać 250000 z publicznych pieniędzy na radio i chemioterapie która w większym % zabija niż wylecza?

        ODPOWIEDZ
      • Avatar
        Bartek bartek
        Sie 31, 2016 - 08:09 AM

        @ndrzej czyli gdzie byś ich wsadzal bo aktualnie marihuanistow się wsadza do więzień a ćpunow i alkoholików tylko do szpitala i do domu?

        ODPOWIEDZ
        • Avatar
          I.
          Sie 31, 2016 - 08:25 AM

          Jednych i drugich na odwyk NA WŁASNY KOSZT – jakby zaczęli płacić za takie ‚wakacje” to by odechciało im się ćpac i alkoholizować. Najpierw chleją i ćpają a potem na koszt całego społeczeństwa lecza się w szpitalu!

          ODPOWIEDZ
      • Avatar
        Maxi
        Sie 31, 2016 - 08:55 AM

        Andrzeju, czy znajdziesz chociaż jedną statystykę o ilości zgonów po przedawkowaniu marihuany oraz alkoholu? Jak liczby mają się do siebie?

        ODPOWIEDZ
  8. Avatar
    X
    Sie 30, 2016 - 10:41 PM

    Fakty są takie, że badań klinicznych leków z konopi oraz z syntetycznym THC jest niewiele. Co więcej, mało jest ‚twardych’ dowodów ich skuteczności. Nad czym tu się zatem spierać? Róbmy badania, a nie siejmy fermentu w internecie.

    ODPOWIEDZ
  9. Avatar
    Bogdan Jot
    Sie 30, 2016 - 10:45 PM

    Wszystkich, którzy chcieliby coś mi powiedzieć, zapraszam do kontaktu przez mojego bloga. Stąd wychodzę, dyskusja zatacza zbyt szerokie, jak dla mnie, kręgi i staje się zanadto emocjonalna. Nie sprzyja to przedstawianiu racjonalnych argumentów.

    ODPOWIEDZ
  10. Avatar
    Małgośka
    Sie 30, 2016 - 10:50 PM

    Od grubo ponad 1000 zł do nawet 3000 zł – tyle kosztuje 30-dniowa kuracja lekiem wytwarzanym na bazie konopi, który przeznaczony jest do leczenia spastyki w stwardnieniu rozsianym. Tak, te liczby to nie pomyłka. Dziwi się potem ktoś, że marihuana ma tylu zwolenników (czytaj: lobbystów), którzy chcą na tym zarobić…?

    ODPOWIEDZ
    • Avatar
      Kogo boli MM?
      Sie 30, 2016 - 11:36 PM

      A ile kosztuje leczenie nie marihuaną? Po za tym podałaś cenę Sativexu czyli leku z koncernu. Leku, który zawiera mniej niż jeden gram substancji czynnej takiej jak CBD i THC.

      ODPOWIEDZ
      • Avatar
        Maxi
        Sie 31, 2016 - 08:57 AM

        a ile kosztuje wyhodowanie rośliny w domu? to będzie koszt chyba kilku ziarenek, czyli kilka-kilkanaście złotych.. 🙂

        ODPOWIEDZ
  11. Avatar
    marian
    Sie 30, 2016 - 11:25 PM

    profesor dr hab. …żygać sie chce od tych tytułów nie mówiąc już o zindoktrynowanej mafii medycznej której uczestnikami są właśnie ci smieszni profesorowie
    a ilu ludziom wy borocy pomogliscie tą trującą chemioterapią, radiem czy nozem??, żeneda!!! i traf tu no takiego habilitowanego profesora a twoje zycie nie będzie dłuższe niż 5 lat , jak zreszta BADANIA mówią o przeżywalnosci do 5 lat bo po nich tj. po 5 latach zstosowania tych przebadanych ,jedynie słusznych metod to przeżywalnosć jest 2 % a jak nie skorzystasz z tych śmiesznych ludzików czyt. profesorów to bez marihuany przeżyjesz zdecydowanie dłużej…profesorska OHYDA!!!!

    ODPOWIEDZ
    • Avatar
      ;)
      Sie 31, 2016 - 08:22 AM

      No tak, lepiej być „profesorem od maryśki” po zawodówce 😉

      ODPOWIEDZ
    • Avatar
      chosen
      Sie 31, 2016 - 12:37 PM

      zwykłe ścierwa publikują taką dezinformacje ..

      ODPOWIEDZ
  12. Avatar
    chosen
    Sie 31, 2016 - 12:59 AM

    ale farmazony

    ODPOWIEDZ
  13. Avatar
    Lekarz starej daty
    Wrz 01, 2016 - 12:53 PM

    Brawo dla Profesorów!

    ODPOWIEDZ
  14. Avatar
    Arek Cz.
    Wrz 01, 2016 - 05:18 PM

    Poza tym co ma oznaczać to wygrubienie treści negatywnych? Czyżby próba potwierdzenia nazwy artykułu na siłę? 😉 a co do zastosowania takich leków, moja mama miała taki problem, że po chemioterapii i radioterapii ledwo z życiem uchodziła żeby cały dzień z bólu jęczeć, więc myślę że każdemu przysługuje się coś, co mogłoby pomóc w takich sytuacjach.

    ODPOWIEDZ
  15. Avatar
    GrubeTopy.pl
    Paź 23, 2016 - 02:45 PM

    Kolejne stany USA legalizują medyczną marihuanę a także w Europie jest legalna m.in w Czechach czy Chorwacji… Do Polski w drodze importu docelowego sprowadzana jest z Holandii a wyniki badań nie potwierdzają działania medycznej marihuany ? Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

    ODPOWIEDZ