Marihuana nie działa przeciwnowotworowo

Wokół stosowania marihuany w celach leczniczych krąży wiele mitów. Ten temat od czasu do czasu przenika do debaty publicznej także w Polsce. Mówi się bowiem, że zmiana mogłaby pomóc pacjentom zmagającymi się m.in. z chorobami nowotworowymi.

Foto: pixabay.com / domena publiczna

Poniżej prezentujemy w całości stanowisko onkologicznych towarzystw naukowych i konsultantów krajowych w dziedzinie onkologii dotyczące stosowania pochodnych marihuany w leczeniu nowotworów.

„W związku z toczącą się w Polsce dyskusją nad możliwością leczniczego zastosowania pochodnych marihuany w chorobach nowotworowych, pragniemy przekazać nasze stanowisko w tej sprawie. Badania sugerujące przeciwnowotworowe działanie tych preparatów miały wyłącznie charakter eksperymentalny, a ich wyniki nie zostały potwierdzone w warunkach klinicznych” – podkreślają eksperci.

„Preparaty te nie są zarejestrowane w tym wskazaniu w jakimkolwiek kraju na świecie. Dotychczasowe doświadczenia w ich stosowaniu dotyczą wyłącznie niepożądanych objawów towarzyszących chorobie nowotworowej i jej leczeniu, takich jak nudności i wymioty związane z chemioterapią lub radioterapią, bóle, duszność i brak apetytu” – wyjaśniają.

Dokument przesłany naszej redakcji podpisali: prof. dr hab. Jacek Fijuth, przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, prof. dr hab. Piotr Rutkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, prof. dr hab. Krzysztof Składowski, prezes Polskiego Towarzystwa Radioterapii Onkologicznej, prof. dr hab. Piotr Wysocki, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej, prof. dr hab. Rafał Dziadziuszko, konsultant krajowy w dziedzinie radioterapii onkologicznej, prof. dr hab. Arkadiusz Jeziorski, konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii onkologicznej i prof. dr hab. Maciej Krzakowski, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej.

Powiązane aktualności

komentarzy 46

Skomentuj
  1. Marta Syczewska
    sierpień 30, 2016 - 03:40 PM

    No tak cały świat mówi, że leczy ale polacy są mądrzejsi 🙂 brawo!

    ODPOWIEDZ
    • @ndrzej
      sierpień 30, 2016 - 10:18 PM

      Cały świat (nie licząc oczywiście ćpunów i lobbystów, którzy chcą na nich zarobić kasiorę) mówi, że marihuaną nowotworu nie wyleczysz i ci panowie tylko to powtórzyli. Nie ma to jak czytać BEZ zrozumienia. Dziękuję, dobranoc.

      ODPOWIEDZ
      • Bartek bartek
        sierpień 31, 2016 - 07:59 AM

        Jest patent potwierdzający działanie przeciwnowotworowe w kilku mechanizmach działania. Badania trwają od 50 lat. No ale dla onkologów taki czas trwania to tylko terapia eksperymentalna. Bardziej są wiarygodne leki badane przez kilka lat których długotrwałego działania nie sposób przewidzieć. W światku onkologicznym niema lobbystów? HAHAH

        ODPOWIEDZ
  2. Bogdan Jot
    sierpień 30, 2016 - 05:39 PM

    Nie wiem, czy to celowe, czy tak wyszło, ale tytuł tej notatki jest manipulacją.

    Przytoczone oświadczenie profesorów nie mówi o tym, że marihuana NIE DZIAŁA przeciwnowotworowo, lecz o tym, że nie ma badań, które by to potwierdzały, a zatem: że NIE WIADOMO, CZY MA takie działanie. A to bardzo duża różnica.

    ODPOWIEDZ
    • I.K.
      sierpień 30, 2016 - 06:08 PM

      Drogi Kolego, jeśli nie ma żadnych potwierdzonych badań to NIE DZIAŁA. I ja nie mówię, że za rok czy za 20 lat takich badan nie będzie. Może i będą. Ale co się stanie, jeśli i za 100 lat żadne badania nie wykażą tego, czego chcą ci, co domagają się tzw. legalizacji marihuany do celów leczniczych? Odszczekacie wtedy te oskarżenia czy nadal będziecie opowiadać „mądrości” o chodzeniu lekarzy na pasku koncernów farmaceutycznych? 😉

      ODPOWIEDZ
      • Bogdan Jot
        sierpień 30, 2016 - 06:26 PM

        Drogi Kolego, działanie czegokolwiek nie bierze się z badań.

        A w kwestii koncernów farmaceutycznych… Pogadajmy po lekturze:
        1) http://www.ceneo.pl/25990421
        2) http://www.ceneo.pl/12511929
        3) http://www.ceneo.pl/39919778

        ODPOWIEDZ
        • Fakty na stół
          wrz. 01, 2016 - 09:21 PM

          Czytam te komentarze i dużo przekłamań widzę. Albo naiwnej wiary w niesamowicie magiczną moc pewnej rośliny.
          ======================
          Marihuana owszem pomaga w leczeniu objawów choroby nowotworowej, a nie leczy samej choroby. Ktoś kto tak myśli jest niepoważny…
          ======================
          Marihuana nie cofa choroby. Czy ktoś zna osobę, która by miała raka, zaczęła przyjmować preparaty zrobione na bazie konopi i nagle ozdrowiała?
          ======================
          Marihuana nie zabija komórek nowotworowych tak jak się sugeruje czasami tu i ówdzie. To trochę tak jak ktoś porównał antybiotyk z tabletką na ból głowy i powiedział że ta ostatnia leczy poważne zapalenie płuc.
          ======================
          Fakty trzeba położyć na stół a nie odsyłać do jakichś bzdurek w internecie…

          ODPOWIEDZ
      • BB
        sierpień 30, 2016 - 09:33 PM

        Ziomek a wierzysz w Boga? Jeśli tak to dla czego? Skoro nikt nie potwierdził naukowo jego istnienia to zgodnie z Twoim tokiem rozumowania Boga nie ma !

        ODPOWIEDZ
        • ABCD
          sierpień 30, 2016 - 10:07 PM

          Najdalej za kilkadziesiąt lat przekonasz się, że Pan Bóg istnieje. 🙂
          Nie wiem tylko po co mieszać Pana Boga w taką dyskusję skoro pewne rzeczy nie zostały potwierdzone w warunkach klinicznych.

          ODPOWIEDZ
  3. przemo
    sierpień 30, 2016 - 05:58 PM

    ciekawe kiedy klakierzy chodzący na smyczy mafii farmaceutycznych poinformują nas, że w warzywach i owocach nie ma witamin i należy wpieprzać dropsy

    ODPOWIEDZ
    • Bogdan Jot
      sierpień 30, 2016 - 07:40 PM

      Niestety, niezależne badania porównawcze pokazują, że w dzisiejszych warzywach i owocach zawartość witamin, a zwłaszcza minerałów, jest o wiele niższa niż kilkadziesiąt lat temu. (Badania takie przeprowadzono np. na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu). Bierze się to z wyjałowienia gleby, która jest nawożona przemysłowo (NPK), tak, by uprawa dostarczyła „masy towarowej”.

      ODPOWIEDZ
      • Do "Bogdan Jot"
        sierpień 30, 2016 - 10:02 PM

        W oświadczeniu jasno jak byk pisze: „Badania sugerujące przeciwnowotworowe działanie tych preparatów miały wyłącznie charakter eksperymentalny, a ich wyniki nie zostały potwierdzone w warunkach klinicznych”.
        I dalej: „Dotychczasowe doświadczenia w ich stosowaniu dotyczą wyłącznie niepożądanych objawów towarzyszących chorobie nowotworowej i jej leczeniu, takich jak nudności i wymioty związane z chemioterapią lub radioterapią, bóle, duszność i brak apetytu”.
        Natomiast Ty tych badań nie uznajesz, bo przeczą jakimś Twoim przekonaniom. Wyjmujesz sobie za to niczym magik z kapelusza inne i nie dotyczące marihuany. Co za żenua! 😉

        ODPOWIEDZ
        • wyborca spod dworca
          wrz. 01, 2016 - 05:45 PM

          Bardzo dobrze, że naukowcy nie siedzą cicho i zabrali głos w tej sprawie. Kilka zdań, a jakie konkretne.
          Szkoda tylko, że tak wielu internautów nie potrafi czytać ze zrozumieniem, czego najlepszym dowodem jest połowa komentarzy pod tym materiałem.

          ODPOWIEDZ
  4. Andrzej Wesołowski
    sierpień 30, 2016 - 06:01 PM

    Tykuł jest przekłamaniem…To,że nie ma badań klinicznych,nie znaczy,ze marihuana nie działa przeciwnowotworowo

    ODPOWIEDZ
    • Mateusz Radzik
      Maj 26, 2017 - 08:28 PM

      Faktem jest, że syntetyczna marichuana nie będzie działała antynowotworowo, ponieważ jest syntetyczną podróbką nie w pełni wartościową i drogą, a nawet bardzo.

      ODPOWIEDZ
  5. Złośliwiec
    sierpień 30, 2016 - 06:03 PM

    Uwielbiam komentarze trolli, którzy albo są po filozofii, albo po socjologii, albo po politechnice (o tym po zawodówce przez grzeczność nie wspomnę :)) i ze znawstwem wypowiadają się na temat medycyny… Kilka osób już się nawet tu wypowiedziało… Nie ma to jak być profesorem znad klawiatury i wiedzieć zawsze lepiej lepiej czy marihuana działa, czy nie działa…

    ODPOWIEDZ
    • Marek Oksza-Klossi
      wrz. 02, 2016 - 06:47 AM

      Bo najwięcej jest lekarzy i mechaników samochodowych. Jestem tym drugim od 50-ciu ponad lat…….to wiem. Co do działania cannabisu……..jeżeli cierpiącym na raka ludziom ,którzy cierpią niesamowicie, pomaga w jakikolwiek sposób, choćby łagodząc skutki terapii, to powinien być dopuszczony.

      ODPOWIEDZ
  6. Przemek Siciński
    sierpień 30, 2016 - 08:50 PM

    Bogdan badań że stanie na jednej nodze w deszczu pod wiatr działa antynowotworowo też nie ma więc czy z czystym sercem można zdesperowanym chorym ludziom sugerować że jak dostaną raka to powinni troche zmoknac? Może jeszcze sprzedawać im po 12 000zl ( czarnorynkowa cena „cudownego” oleju RSO ) mapy gdzie najlepiej pada ?

    ODPOWIEDZ
    • Agnieszka
      sierpień 30, 2016 - 09:57 PM

      To najlepszy komentarz do całej dyskusji pod tym tekstem. Głos rozsądku! Ale oni (fanatyczni zwolennicy stosowania marihuany) oczywiście uznają Cię za wariata nie wiedząc, że sami są kompletnie nawiedzonymi ignorantami…
      PS. To nie jest wpis przeciwko badaniu właściwości tej czy innej substancji. Jesli cokolwiek miałoby pomóc chorym na raka, niech się takie badania prowadzi. Jestem tylko przeciwko głupocie.

      ODPOWIEDZ
    • Bogdan Jot
      sierpień 30, 2016 - 10:24 PM

      Przemek, z tego co mi wiadomo, badań laboratoryjnych (in vitro i in vivo) dotyczących stania na jednej nodze nie ma, natomiast badań dotyczących wpływu kannabinoidów na komórki nowotworowe jest, jak sam wiesz, cała masa. Również nie przypominam sobie, by na Youtube były filmiki mówiące o wyleczeniu z raka po staniu na jednej nodze. Po kuracji kannabinoidowej – tak. Dużo. Oczywiście, że to nie są dowody naukowe. Ale ich mnogość mocno daje do myślenia.

      O braku badań najgłośniej krzyczą ci, którzy najsilniej działają, żeby do takich badań nie dopuścić. Figura „czegoś nie udowodniono naukowo, więc tego czegoś nie ma” jest nielogiczna, ale dosyć chwytliwa. Wiele osób daje się na to nabrać. Z przykrością stwierdzam, że Ty też.

      ODPOWIEDZ
      • Przemek Siciński
        sierpień 31, 2016 - 06:05 AM

        Bogdan rzeczywiście na szalce Petriego działa i podana myszom też działa. Na ludzi niestety nie działa ( podobnie jak wiele innych środków ) o czym przekonaly się na wlasnej skórze całe masy Polaków pielgrzymujace na Slowenie do Wrocławia czy do Amsterdamu. Uczciwi ludzie ktorzy mają doswiadczenie z pacjentami probujacymi leczyc raka przy pomocy Rso powiedzą ci że to mit. Nieuczciwi będą dalej opowiadać brednie dla wlasnych, czy to finansowych czy politycznych korzyści. Stanie na jednej nodze względem leczenia Rso ma jednak te moralną przewagę ze jest tanie i kazdy moze sobie postac. Czy slyszales natomiast o ubogich ludziach ktorzy po uslyszeniu o cudownych wlasciwosciach Rso sprzedali co mogli, pobrali pożyczki od lichwiarzy i udali sie po cudowny lek aby ratować czlonka rodziny ? Jaki jest finał pewnie wiesz. Chory zmarl a rodzina zostala nie tylko bez srodkow do zycia ale na dodatek z dlugami. Tylko dlatego ze jeden z drugim idiota stwierdzil ze marihuana leczy raka a trzeci postanowil niezle na tym zarobić Ja wobec takich sytuacji Bogdan nie moge przejść obojętnie.

        ODPOWIEDZ
        • Magda
          sierpień 31, 2016 - 08:20 AM

          Podbijam ten rozsądny głos!

          ODPOWIEDZ
        • Maxi
          sierpień 31, 2016 - 08:54 AM

          Przemku, piszesz, że stanie na jednej nodze jest tanie… to prawda.

          Tanie jest też, wyhodowanie sobie kilku krzaków konopi u siebie w domu, a następnie samodzielne przygotowanie suszu, czy oleju (Kanada właśnie pozwoliła na samodzielną hodowlę na własny użytek o ile się nie mylę..). Czy to nie ten aspekt byłby najgroźniejszy dla koncernów medycznych (jeżeli wierzyć teoriom spiskowym?).

          Dilerom też nie byłoby to na rękę.. gdyż musieli by opuścić swe ceny 🙂

          Spójrz na całe zagadnienie także z takiej strony 🙂 Pozdrawiam

          ODPOWIEDZ
          • Przemek Siciński
            sierpień 31, 2016 - 03:18 PM

            Ja bron Boze nie jestem przeciwko legalizacji. Marihuana nie leczac.raka ma wciaz wiele wlasciwosci terapeutycznych w innych chorobach. Skorzystam z okazji by zaprosic wszystkich zaintetesowanych medycznym zastosowaniem marihuany na moj serwis http://www.medycznyolej.org Co do legalizacji w Kanadzie to wkrotce się przekonamy czy tamtejsze oddzialy onkologiczne zaczna świecić pustkami.

  7. BB
    sierpień 30, 2016 - 09:40 PM

    Nawet Jeśli konopie nie działają na choroby nowotworowe to dalej istnieje potwierdzony naukowo efekt placebo. Jednym pomaga modlitwa, innym leki (leki nie leczą choroby, leczą głownie objawy ), a innym trawka . Nie rozumiem po co tego zakazywać. Jak ktoś czuje sie po tym lepiej i uważa, że pomaga mu to się wyleczyć to dla czego tego zakazywać. Każdy ma swój własny rozum. Paląc nie szkodzi innym, ewentualnie sobie chociaż te szkody są i tak dużo mniejsze niż przy alkoholu… Ludzie otwórzcie oczy! Żyjemy w wolnym kraju, pozornie wolnym. Nie ma ani wolności słowa, ani wolności przekonań. To jest chore. Polska 3 świat europy…
    https://www.youtube.com/watch?v=0zQ84Pe5xqM

    ODPOWIEDZ
    • @ndrzej
      sierpień 30, 2016 - 10:15 PM

      >>Jeśli konopie nie działają na choroby nowotworowe to dalej istnieje potwierdzony naukowo efekt placebo< No właśnie, więc sam przyznajesz, że konopie to placebo a tak zwana „medyczna marihuana” to ściema
      >>Każdy ma swój własny rozum. Paląc nie” szkodzi innym, ewentualnie sobie chociaż te szkody są i tak dużo mniejsze niż przy alkoholu< Ja bym ćpunów i alkoholików wsadzał tam gdzie ich miejsce. Jedni i drudzy tyle samo warci. Tfu!

      ODPOWIEDZ
      • Marek Adamski
        sierpień 30, 2016 - 10:24 PM

        Popieram przedmówcę

        ODPOWIEDZ
      • Canabis Sativa
        sierpień 30, 2016 - 10:29 PM

        ******* jesteś i tyle w temacie. tfu!!!

        ODPOWIEDZ
      • Bartek bartek
        sierpień 31, 2016 - 08:06 AM

        Przemek, lepiej wydać 250000 z publicznych pieniędzy na radio i chemioterapie która w większym % zabija niż wylecza?

        ODPOWIEDZ
        • Dr Ravic
          kwiecień 03, 2021 - 07:19 PM

          W jakim odsetku zabija chemioterapia i proszę powołać się ma konkretne dane. W przeciwnym wypadku radzę komentować piłkę nożną.

          ODPOWIEDZ
      • Bartek bartek
        sierpień 31, 2016 - 08:09 AM

        @ndrzej czyli gdzie byś ich wsadzal bo aktualnie marihuanistow się wsadza do więzień a ćpunow i alkoholików tylko do szpitala i do domu?

        ODPOWIEDZ
        • I.
          sierpień 31, 2016 - 08:25 AM

          Jednych i drugich na odwyk NA WŁASNY KOSZT – jakby zaczęli płacić za takie 'wakacje” to by odechciało im się ćpac i alkoholizować. Najpierw chleją i ćpają a potem na koszt całego społeczeństwa lecza się w szpitalu!

          ODPOWIEDZ
      • Maxi
        sierpień 31, 2016 - 08:55 AM

        Andrzeju, czy znajdziesz chociaż jedną statystykę o ilości zgonów po przedawkowaniu marihuany oraz alkoholu? Jak liczby mają się do siebie?

        ODPOWIEDZ
  8. X
    sierpień 30, 2016 - 10:41 PM

    Fakty są takie, że badań klinicznych leków z konopi oraz z syntetycznym THC jest niewiele. Co więcej, mało jest 'twardych’ dowodów ich skuteczności. Nad czym tu się zatem spierać? Róbmy badania, a nie siejmy fermentu w internecie.

    ODPOWIEDZ
  9. Bogdan Jot
    sierpień 30, 2016 - 10:45 PM

    Wszystkich, którzy chcieliby coś mi powiedzieć, zapraszam do kontaktu przez mojego bloga. Stąd wychodzę, dyskusja zatacza zbyt szerokie, jak dla mnie, kręgi i staje się zanadto emocjonalna. Nie sprzyja to przedstawianiu racjonalnych argumentów.

    ODPOWIEDZ
  10. Małgośka
    sierpień 30, 2016 - 10:50 PM

    Od grubo ponad 1000 zł do nawet 3000 zł – tyle kosztuje 30-dniowa kuracja lekiem wytwarzanym na bazie konopi, który przeznaczony jest do leczenia spastyki w stwardnieniu rozsianym. Tak, te liczby to nie pomyłka. Dziwi się potem ktoś, że marihuana ma tylu zwolenników (czytaj: lobbystów), którzy chcą na tym zarobić…?

    ODPOWIEDZ
    • Kogo boli MM?
      sierpień 30, 2016 - 11:36 PM

      A ile kosztuje leczenie nie marihuaną? Po za tym podałaś cenę Sativexu czyli leku z koncernu. Leku, który zawiera mniej niż jeden gram substancji czynnej takiej jak CBD i THC.

      ODPOWIEDZ
      • Maxi
        sierpień 31, 2016 - 08:57 AM

        a ile kosztuje wyhodowanie rośliny w domu? to będzie koszt chyba kilku ziarenek, czyli kilka-kilkanaście złotych.. 🙂

        ODPOWIEDZ
  11. marian
    sierpień 30, 2016 - 11:25 PM

    profesor dr hab. …żygać sie chce od tych tytułów nie mówiąc już o zindoktrynowanej mafii medycznej której uczestnikami są właśnie ci smieszni profesorowie
    a ilu ludziom wy borocy pomogliscie tą trującą chemioterapią, radiem czy nozem??, żeneda!!! i traf tu no takiego habilitowanego profesora a twoje zycie nie będzie dłuższe niż 5 lat , jak zreszta BADANIA mówią o przeżywalnosci do 5 lat bo po nich tj. po 5 latach zstosowania tych przebadanych ,jedynie słusznych metod to przeżywalnosć jest 2 % a jak nie skorzystasz z tych śmiesznych ludzików czyt. profesorów to bez marihuany przeżyjesz zdecydowanie dłużej…profesorska OHYDA!!!!

    ODPOWIEDZ
    • ;)
      sierpień 31, 2016 - 08:22 AM

      No tak, lepiej być „profesorem od maryśki” po zawodówce 😉

      ODPOWIEDZ
    • chosen
      sierpień 31, 2016 - 12:37 PM

      zwykłe ścierwa publikują taką dezinformacje ..

      ODPOWIEDZ
  12. chosen
    sierpień 31, 2016 - 12:59 AM

    ale farmazony

    ODPOWIEDZ
  13. Lekarz starej daty
    wrz. 01, 2016 - 12:53 PM

    Brawo dla Profesorów!

    ODPOWIEDZ
  14. Arek Cz.
    wrz. 01, 2016 - 05:18 PM

    Poza tym co ma oznaczać to wygrubienie treści negatywnych? Czyżby próba potwierdzenia nazwy artykułu na siłę? 😉 a co do zastosowania takich leków, moja mama miała taki problem, że po chemioterapii i radioterapii ledwo z życiem uchodziła żeby cały dzień z bólu jęczeć, więc myślę że każdemu przysługuje się coś, co mogłoby pomóc w takich sytuacjach.

    ODPOWIEDZ
  15. GrubeTopy.pl
    październik 23, 2016 - 02:45 PM

    Kolejne stany USA legalizują medyczną marihuanę a także w Europie jest legalna m.in w Czechach czy Chorwacji… Do Polski w drodze importu docelowego sprowadzana jest z Holandii a wyniki badań nie potwierdzają działania medycznej marihuany ? Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

    ODPOWIEDZ
  16. legalnetopy.pl