Nowe logo i herb SUM w Katowicach: oceń zmiany

U progu nowego roku akademickiego Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach zmienia swój wizerunek. Modyfikacji uległy zarówno herb, jak i logo uczelni. Nowy logotyp SUM skonstruowany jest na bazie okręgu ze stylizowanych liter skróconej nazwy uczelni oraz krzyża medycznego.

Nowe logo SUM

Nowe logo SUM

Płaskie aple koloru i mocne formy inspirowane są przemysłowym charakterem Śląska. „Poszczególne elementy oraz kształty powtarzane są konsekwentnie w obrębie całego znaku, nadając mu spójności” – poinformowano w komunikacie prasowym.

– Poprzednie logo powstało niemal 10 lat temu. Przez ten czas w uczelni zaszły ogromne zmiany, powstało nowoczesne zaplecze dydaktyczne i naukowe, w edukacji studentów zaczęliśmy korzystać z coraz bardziej zaawansowanych zdobyczy techniki – tłumaczy Prorektor ds. Rozwoju i Promocji prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta.

Poprzednie logo SUM

Poprzednie logo SUM

W jej opinii dotychczasowy znak wydawał się „zbyt staroświecki” i nie był „wystarczająco czytelny dla odbiorcy”. – Nowe logo, dzięki swojej prostocie i minimalizmowi będzie lepiej rozpoznawalne i znacznie łatwiejsze do zapamiętania niż poprzednie – mówi Prorektor ds. Rozwoju i Promocji.

To jednak nie koniec wizerunkowych zmian. Nowy jest też herb, który nawiązuje do historii uczelni. – Niedługo SUM będzie obchodził 70-lecie swego istnienia. To dobra okazja by przypomnieć początki naszej Alma Mater. Dlatego herb nawiązuje do dawnego znaku heraldycznego Bytomia: kolebki Uniwersytetu – wyjaśnia prof. dr hab. Violetta Skrzypulec-Plinta.

Nowy herb SUM

Nowy herb SUM

Pięć krzyży medycznych w herbie określa liczbę wydziałów oraz, podobnie jak w przypadku logo, profil uczelni. Na tarczy umieszczona jest także data – 1948, czyli rok powstania ówczesnej Akademii Lekarskiej, która mieściła się w historycznych granicach Bytomia (Rokitnica), co podkreśla fakt obecnych przy tarczy trzymaczy, które w przeszłości często stosowane były w herbie tego miasta. Kształt tarczy wzorowany jest na herbie Władysława Opolczyka z Herbarza Geldrii. Poprzeczne, mocne pasy w klinie symbolizują pokłady węgla, charakterystyczne dla górniczego charakteru regionu.

Zmianie uległy również symbole szpitali. – Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach oraz jednostki, dla których uczelnia jest podmiotem tworzącym, posługiwały się różniącymi się od siebie znakami graficznymi. Wprowadzenie wspólnych elementów logo pozwoli jednoznacznie identyfikować jednostki kliniczne uczelni wśród innych działających na rynku – informuje Prorektor ds. Klinicznych SUM dr hab. n. med. Damian Czyżewski.

Poprzedni herb SUM

Poprzedni herb SUM

„Znaki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz jednostek podległych zaprojektowane są na bazie współczesnej estetyki, w oparciu o syntetyczny język graficzny. Ich głównymi atutami są: prostota, czytelność i nowoczesna forma” – czytamy w komunikacie prasowym.

Nowe logo będzie wykorzystywane m.in. na materiałach promocyjnych, a także informacyjnych uczelni takich jak papier firmowy czy wizytówki. Autorem znaków graficznych jest młoda graficzka Kamila Miłoń, która w ubiegłym roku dołączyła do zespołu Działu Karier Studenckich i Promocji SUM.


Od 1 września seniorzy nie zapłacą ani złotówki za wybrane medykamenty. Więcej o bezpłatnych lekach dla seniorów (pełna lista, opinie, analizy) znajdziesz tutaj.

Powiązane aktualności

komentarzy 5

Skomentuj
 1. Avatar
  wyborca spod dworca
  Wrz 02, 2016 - 10:23 AM

  Nowe logo jest „nowoczesne, ale czy lepsze? Kwestia gustu. Pani graficzka owszem „włoży” sobie do portfolio te projekty, choć nie wydaje mi się, by były one milion razy lepsze niż te poprzednie. Tym bardziej dziwi mnie dezynwoltura, z jaką szanowna pani Wioletta (pisana z fantazją przez „V”) mówi o poprzedniej identyfikacji wizualnej.

  ODPOWIEDZ
 2. Avatar
  Ślunzok
  Wrz 02, 2016 - 10:53 AM

  Wyciepać to na hasiok !

  ODPOWIEDZ
 3. Avatar
  kraAktywny
  Wrz 02, 2016 - 04:07 PM

  Z całym szacunkiem, ale… ktoś zrobił krzywdę „młodej graficzce”, dopuszczając do wdrażenia ten koncept.

  ODPOWIEDZ
 4. Avatar
  Piotr Urbaniec
  Wrz 05, 2016 - 10:34 AM

  Panie i Panowie, więcej pary w gwizdek !!! Jeszcze można zmienić wielkość pieczątek (i kształt – np. na takie finezyjne trapeziki). Rozważcie też zmianę klamek w oknach – a co ! Niech otwierają się do góry !!! A co tam – Vivat Academia !! Vivat Profesores !!!

  ODPOWIEDZ
 5. Avatar
  Marian
  Paź 23, 2016 - 04:01 PM

  Zwykła ********** z Tychów w ten sam sposób wygrała konkurs na to logo

  ODPOWIEDZ

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.