Ginekolog z Polski najmłodszym członkiem zarządu ESGO w historii

Dr n. med. Kamil Zalewski, członek Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej został wybrany na prezydenta European Network of Young Gynae Oncologists (ENYGO), która funkcjonuje w ramach struktur Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej (ESGO).

Foto: archiwum prywatne

Obejmując to prestiżowe stanowisko, dr Zalewski stał się najmłodszym członkiem zarządu ESGO w historii.

Dr Kamil Zalewski w tym roku skończył studia doktoranckie realizowane na II Wydziale Lekarskim Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w klinice kierowanej przez prof. Włodzimierza Sawickiego. Na stałe zatrudniony jest w kierowanej przez dr. Marcina Miśka Klinice Ginekologii Onkologicznej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach.

Jego zainteresowania kliniczne obejmują leczenie chirurgiczne nowotworów ginekologicznych oraz chirurgię laparoskopową. Zainteresowania naukowe dr. Zalewskiego to również choroby nowotworowe i stany przednowotworowe sromu. Realizuje je pracując w zespole prof. Magdaleny Kowalewskiej w Zakładzie Onkologii Molekularnej i Translacyjnej Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej Curie w Warszawie.

Jest głównym badaczem grantu przyznanego przez Narodowe Centrum Nauki w ramach programu Preludium pt. mikroRNA w surowicy pacjentek ze śródnabłonkową neoplazją sromu oraz chorych na płaskonabłonkowego raku sromu, a także bierze udział w realizacji grantu przyznanego przez Narodowe Centrum Naukowe w ramach programu Sonata BIS pt. „Molekularne mechanizmy i markery progresji płaskonabłonkowego raka sromu”.

ENYGO w swojej strukturze zrzesza ponad 700 młodych ginekologów, ginekologów onkologów i lekarzy pokrewnych specjalności i funkcjonuje w ramach struktur tego towarzystwa. Celem, jaki przed sobą stawia ENYGO, jest wspieranie młodych lekarzy zainteresowanych szkoleniem się w dziedzinie ginekologii onkologicznej w ich karierach zawodowych poprzez promowanie aktywności edukacyjnej (organizację licznych kursów, warsztatów i konferencji).

Do działań ENYGO, mających na celu poprawę procesu szkolenia w dziedzinie ginekologii onkologicznej w Europie, zalicza się również przygotowywanie ujednoliconej „książki specjalizacyjnej” z ginekologii onkologicznej, wydawanie przeglądu aktualnego piśmiennictwa „Life report” oraz prace nad opracowaniem europejskiego egzaminu specjalizacyjnego. Obecnie ENYGO posiada ponad 700 członków, z czego blisko 70 osób z Polski. Działalność towarzystwa jest koordynowana przez siedmioosobowy zarząd, a przewodniczący ENYGO jest jednocześnie członkiem zarządu ESGO z pełnym prawem głosu.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.