Dlaczego sztuka zajmuje się sprawami kobiet?

Bycie kobietą w dzisiejszych czasach to duże wyzwanie. Poddane sprzecznym oczekiwaniom współczesne kobiety próbują pogodzić wiele różnych ról społecznych i w każdej z nich dać z siebie sto procent. To właśnie im i ich sprawom poświęcono najnowszą edycję kalendarza artystycznego zatytułowanego „Kobiece sprawy”.

Wernisaż kalendarza odbył się 6 lutego w Arkadach Kubickiego
Foto: Marta Jakubiak

– Na kartach kalendarza zobrazowaliśmy codzienne życie współczesnych kobiet. Odpowiedzialność, jaka spoczywa na ich barkach za najbliższych, ich zdrowie i szczęście, ponieważ to wciąż one czują się zobligowane do zapewnienia harmonii w rodzinie – mówi Andrzej Pągowski, odpowiedzialny jak co roku za koncepcję kreatywną projektu.

– Na plakatach zilustrowaliśmy także dążenia kobiet do zachowania własnej wrażliwości i empatyczności przy jednoczesnym emanowaniu siłą i zdolnościami przywódczymi, zarówno w życiu zawodowym, jak i domowym. To fascynujące, jak wiele jest spraw i ról, które współczesne kobiety muszą zgrać każdego dnia – dodaje artysta.

Forma plakatu to przypomnienie jednej z największych polskich tradycji w kulturze, jaką była „Polska Szkoła Plakatu”. Plakaty wykonywane przez jej przedstawicieli były bardzo zróżnicowane stylistycznie. Ich wspólnymi cechami były jednak lapidarność i oszczędność formy, ironia, nowatorskie liternictwo. Charakter twórczości polskich plakacistów określany bywał jako styl „niezależności i bystrości rozumu”.

Duży popyt na plakaty w Polsce przed rokiem 1989 spowodowany był propagandą anty-socjalistyczną. Po upadku socjalizmu w Polsce, branża plakatów oraz sami plakaciści zostali odsunięci w cień. Obecnie jednak wraz ze wzrostem popularności projektów inspirowanych PRL, plakaciści wracają na rynek, a ich prace cieszą się coraz większą sławą na arenie międzynarodowej.

Tym właśnie trendem inspirowana jest najnowsza edycja kalendarza „Kobiece sprawy”. To jego siódma edycja. Każdy z artystów zaangażowanych w projekt tegorocznego kalendarza na swoich plakatach ukazał różne sprawy kobiet. Autorami tegorocznej edycji są uznane postaci ze świata plakatów: Bartosz Kosowski, Mirosław Adamczyk, Patryk Mogilnicki, Tomasz Bogusławski, Andrzej Pągowski, Ola Niepsuj, Ryszard Kaja, Jan Bajtlik, Dawid Ryski, Maja Wolna, Mieczysław Wasilewski oraz Wiktor Sadowski.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.