Aby dotrzymać kroku światowej kardiochirurgii, założyli stowarzyszenie

„Kardiochirurgia świętokrzyska” – taką nazwę nosi nowe stowarzyszenie, które powstało pod auspicjami Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Organizacja zrzesza pracowników i sympatyków tamtejszej Kliniki Kardiochirurgii.

Foto: wszzkielce.pl

Jak mówi kierownik Kliniki Kardiochirurgii w WSzZ dr n. med. Edward Pietrzyk, celem fundacji jest głównie: promocja kieleckiej kardiochirurgii, szkolenie personelu medycznego, ale i pozyskiwanie dofinansowań do wyposażenia kliniki.

– Konieczność sprostania postępowi medycyny wymaga kontaktu z najnowszymi osiągnięciami, co zwykle wiąże się z dość wysokimi kosztami. Inicjatywa ta ma na celu m.in. stworzenie warunków do dotrzymania kroku światowej kardiochirurgii – tłumaczy Edward Pietrzyk.

Klinika Kardiochirurgii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach jest jedynym tego typu oddziałem w regionie świętokrzyskim.

Jak wylicza, kolejne cele zakładają, że stowarzyszenie będzie m.in.: prowadzić edukację zdrowotną oraz działania szkoleniowo-naukowe i promujące profilaktykę chorób sercowo-naczyniowych. Utworzenie nowej organizacji popiera Andrzej Domański, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, który powtarza, że taka działalność jest godna pochwały i wsparcia.

Stowarzyszenie powstało w 10. roku działalności Kliniki Kardiochirurgii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym. Trzon zespołu, który tworzył oddział stanowili specjaliści, którzy przyjechali do Kielc z Krakowa. W pierwszym roku działalności, zespół zrealizował ponad 200 zabiegów, jednak stopniowo liczba ta rosła i w tej chwili, od kilku lat, kardiochirurdzy w Kielcach wykonują rocznie 550-580 zabiegów.

Procedurą najczęściej realizowana w klinice jest pomostowanie tętnic wieńcowych. Oprócz tego kardiochirurdzy z WSzZ: wszczepiają zastawki, operują tętniaki i powikłania choroby wieńcowej oraz wady wrodzone u dorosłych, nowotwory serca, realizują chirurgię zaburzeń rytmu, a także ratują pacjentów w stanach hipotermii oraz pełnią całodobowy dyżur przy zabezpieczeniu stanów ostrych, takich jak tętniaki rozwarstwione, ewentualnie zawały, które są niemożliwe do leczenia przez kardiologów inwazyjnych, tamponady.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.