Prof. Walewski: Czeka nas rok prawdy w onkologii

Rok 2019 będzie dla polityków rokiem prawdy, swoistego rodzaju testem wiarygodności. Narodowa Strategia Onkologiczna to taki promyk nadziei, który został nam dany.

Prof. Jan Walewski / Foto: archiwum COI

Jednak polska służba zdrowia nie oczekuje gestów, oczekuje konkretnych czynów czyli: ustaw, rozwiązań prawnych, finansowych i decyzji.

Zawsze słyszymy od polityków szereg obietnic, szczególnie w roku wyborczym, więc z uwagi na doświadczenia z przeszłości wielu może być sceptycznych co do ich spełnienia.

Ten rząd jednak w wielu obszarach życia społecznego swoje obietnice realizuje. Patrzę z optymizmem, że i te dotyczące służby zdrowia zostaną spełnione. I nie chodzi tu o postulaty płacowe, bo tu już obserwujemy zdecydowaną poprawę.

Foto: Kancelaria Sejmu/Rafał Zambrzycki

Służba zdrowia w centrum zainteresowania stawia pacjenta i to on jest najważniejszy. Krajowa Sieć Onkologiczna ma zwiększyć dostępność i jakość usług w obszarze onkologii oraz zaradzić zadłużaniu się wielospecjalistycznych ośrodków onkologicznych. Jednak to nie wystarczy.

Warunkami koniecznymi, by pacjent mógł zaobserwować poprawę w leczeniu onkologicznym, są zmiany w wycenie procedur onkologicznych, ich uczciwego sposobu kontraktowania oraz wywiązywanie się Narodowego Funduszu Zdrowia z obowiązku finansowania świadczeń. W onkologii konieczne są również nowe inwestycje, choćby w obiecany Narodowy Instytut Onkologiczny.

Infrastruktura po prostu nam się starzeje, bez niej nie będzie poprawy jakości ani dostępności. Ponadto świat rozwija się naukowo. Jako Polska nie możemy pozwolić sobie, by zaniedbać postęp technologiczny, musimy mieć placówki nowoczesne, w których będzie można uczyć lekarzy na światowym poziomie. W Ministerstwie Zdrowia jest zrozumienie całej złożoności tych problemów. Liczymy na to, że to zrozumienie będzie również u premiera, posłów i senatorów, bo w ich rękach jest siła sprawcza.

Prof. Jan Walewski, dyrektor Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.