Lekceważymy objawy dławicy piersiowej. Czas to zmienić!

Wśród chorób układu krążenia największe zagrożenie niesie choroba wieńcowa. Jedną z jej postaci jest dławica piersiowa, na którą cierpi blisko 1/3 pacjentów leczonych z powodu choroby niedokrwiennej serca.

Foto: Mariusz Tomczak

Ostatnie badania pokazują, że aż 43% pacjentów, których ta choroba dotyka, jest za późno diagnozowana, ponieważ chorzy nie rozpoznają jej objawów na wczesnym etapie choroby. Skutkuje to pogorszeniem się ich stanu zdrowia, pojawieniem się niebezpiecznych konsekwencji zdrowotnych (takich jak zawał serca czy udar) i gorszym rokowaniem leczenia.

Dławica piersiowa jest wywołana przez zmniejszony dopływ krwi do mięśnia sercowego. Często oznacza dyskomfort w klatce piersiowej, uczucie ciężaru lub zaciskania. W ten sposób serce informuje, że coś mu dolega. Kiedy ból dławicowy nawraca najlepiej pilnie zgłosić się do lekarza, ale jeśli trwa dłużej niż 15 minut należy poprosić o pomoc pogotowie ratunkowe. Poza bezpośrednim zagrożeniem wystąpienia zawału serca, dławica znacząco obniża również jakość życia chorych.

Niestety wiedza na temat dławicy – jej objawów i zagrożeń jakie za sobą niesie, jest wciąż na niskim poziomie. Dlatego Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne (ang. European Society of Cardiology) prowadzi kampanię Angina Awareness Initiative (AAI), która od tego roku jest również realizowana w Polsce pod patronatem Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Polska nazwa kampanii to „Poznaj Dławicę Piersiową”.

W ramach kampanii organizatorzy zaplanowali aktywności, które mają na celu przede wszystkim zwrócenie uwagi na problem zdrowotny jakim jest dławica piersiowa, edukację w zakresie jej objawów, a także promocję profilaktyki i zdrowego stylu życia. 25 marca, o zmierzchu, Pałac Kultury i Nauki w Warszawie oraz Spodek w Katowicach zaświeciły się na czerwono, po to, aby zwrócić uwagę przechodniów na problem dławicy piersiowej.

– Oczywiście iluminacja to jedynie symbol, ale wierzymy, że w połączeniu z publikacjami na temat dławicy piersiowej obejmie swoim zasięgiem znaczną część polskiego społeczeństwa i że wiele osób dowie się, że nie tylko ból w klatce piersiowej powinien niepokoić, ale także szereg innych, czasem mniej specyficznych objawów, świadczących o tym, że dzieje się coś złego – podkreśla prof. dr hab. n. med. Piotr Jankowski z Instytutu Kardiologii CM UJ w Krakowie.

Chorzy z dławicą piersiową mogą doświadczać jednego lub kilku z poniższych symptomów:

  • ból w klatce piersiowej, szczególnie za mostkiem,
  • skrócenie oddechu,
  • nasilone pocenie się,
  • skrajne zmęczenie,
  • ból w innych lokalizacjach niż klatka piersiowa,
  • niestrawność lub uczucie dyskomfortu w nadbrzuszu.

Leczenie dławicy ma na celu zmniejszenie objawów choroby, tak by móc prowadzić normalne, zdrowe życie, a także zahamowanie jej rozwoju. Najlepszą formą terapii jest zmiana stylu życia oraz stosowanie się do zaleceń lekarza, w tym do terapii, którą zaleca.

Specjalnie na potrzeby kampanii autorzy kanału YouTube Najprościej Mówiąc, Mikołaj Kolasiński i Marcin Czekała, przygotowali film edukacyjny. Student V roku medycyny i lekarz stażysta, pokazują, że medycyna nie musi być nudna. Wyjaśniają zjawiska, które zachodzą w ludzkim organizmie. Praktycznie, na wesoło i zgodnie z obowiązująca wiedzą medyczną opowiedzieli również o dławicy piersiowej. Pokazują objawy związane z niedokrwieniem serca – również te niespecyficzne oraz jak ważny jest codzienny komfort życia pacjentów z dławicą.

Film edukacyjny będzie można zobaczyć na kanale YouTube Najprościej Mówiąc oraz w mediach społecznościowych www.facebook.com/dbajoserce. Na stronie www.dbajoserce.pl powstała dedykowana Dławicy Piersiowej zakładka dla pacjentów, w której każdy znajdzie  najważniejsze informacje o chorobie i jej objawach, a także praktyczne wskazówki jak rozpoznać dławicę, jak żyć z dławicą piersiową czy jak przygotować się do wizyty u lekarza.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.