25 listopada 2024

Wczoraj i jutro. 30-lecie reaktywowania samorządu lekarskiego

Mija 30 lat od reaktywowania samorządu lekarskiego. W izbach okręgowych rozpoczęły się obchody tej ważnej rocznicy. Jako pierwsza uroczystą galę zorganizowała Śląska Izba Lekarska.

Foto: Mariusz Tomczak

– Co należy zmienić, aby samorząd lekarski był liderem postaw obywatelskich lekarzy? – pytał prezes NRL Andrzej Matyja podczas uroczystej gali, która odbyła się 21 września w Katowicach.

Jak podkreślił, zaproszenie na galę przyjął z radością nie tylko jako prezes NRL, ale przede wszystkim jako „sąsiad”, wszak wywodzi się z Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie.

Zdaniem prof. Andrzeja Matyi okrągła rocznica reaktywowania izb lekarskich powinna skłaniać lekarzy i lekarzy dentystów nie tylko do wspomnień i podsumowań, ale także refleksji nad tym, czy spełniły się marzenia twórców odrodzonego samorządu.

– Musimy zastanowić się nad sprawami, którymi zajmowaliśmy się przez 30 lat, które z nich zachować i pielęgnować, i w jaki sposób przełożyć je na XXI wiek – mówił prof. Andrzej Matyja do ponad tysiąca lekarzy, którzy w sobotnie popołudnie pojawili się w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

– Chcieliśmy świętować 30-lecie odrodzenia samorządu lekarskiego w jak najszerszym gronie, nie tylko z lekarzami, którzy na co dzień są związani z samorządem – powiedział prezes ORL w Katowicach Tadeusz Urban. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na to, że lekarska samorządność, czyli autonomia i niezależność, jest wielką wartością dla całego środowiska.

– Na przykład Kodeks Etyki Lekarskiej został uchwalony dla lekarzy przez lekarzy. Skargi dotyczące naruszenia zasad etyki czy błędów w sztuce rozpoznają lekarze, eksperci w danych dziedzinach. Prawo wykonywania zawodu jest przyznawane kolegialnie lekarzom przez grupę lekarzy – wyliczał prezes Tadeusz Urban. Dodał, że dzięki samorządowi lekarze podnoszą swoje kwalifikacje oraz mogą liczyć na pomoc w trudnych sytuacjach losowych.

– Tradycja pokazuje, że potrafimy być samorządni. Historia uczy, że samorządność można stracić, dlatego należy o nią po prostu dbać – podkreślił prezes ORL w Katowicach. O wysiłku wielu lekarzy opowiada przygotowany specjalnie na sobotnią uroczystość film zatytułowany „Odrodzenie”. Pięciu przewodniczących i prezesów Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach: Zygfryd Wawrzynek, Wojciech Marquardt, Maciej Hamankiewicz, Jacek Kozakiewicz i Tadeusz Urban, przybliża w nim wyzwania i problemy, z jakimi przyszło im się zmierzyć, kiedy stali na czele Śląskiej Izby Lekarskiej, a także sukcesy, jakie osiągnęli.

Podczas części oficjalnej lekarzom i lekarzom dentystom zostały wręczone odznaczenia państwowe nadane przez prezydenta Andrzeja Dudę, a kilkunastu członków ŚIL odebrało odznakę honorową „Za Zasługi Dla Ochrony Zdrowia” nadaną przez ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Złoty Krzyż Zasługi otrzymali: Janina Bić-Szudak, Joanna Bon-Bałazińska, Janusz Milejski, Beata Poprawa, Janusz Wołkowski, Ewa Żukowska-Szczechowska, Srebrnym Krzyżem Zasługi zostali odznaczeni: Jacek Gawron, Paweł Gucze, Leszek Jagodziński, Jarosław Markowski, Iwona Rogala-Poborska, Mariusz Wójtowicz, a Brązowy Krzyż Zasługi otrzymał Dariusz Gustowski.

Podczas uroczystości nagrody otrzymali laureaci konkursu fotograficznego „Zakochani w zawodzie lekarza”. – Nasza praca to nie zawsze pasmo sukcesów. Często musimy się mierzyć z porażką, niepowodzeniem, ze śmiercią – powiedziała laureatka I miejsca Elżbieta Radziszewska. Na zakończenie gali wystąpił Marcin Wyrostek z Orkiestrą Kameralną Miasta Jaworzna „Archetti”.

Mariusz Tomczak