19 marca 2024

Dentystyczny raj! Uniwersyteckie Centrum Stomatologii WUM (foto)

Największe w Polsce i najnowocześniejsze spośród polskich uczelni medycznych centrum stomatologiczne już działa. Na terenie kampusu Banacha, przy ul. Binieckiego 6, odbyło się uroczyste otwarcie Uniwersyteckiego Centrum Stomatologii WUM.

Foto: Mariusz Tomczak

Koszt całej inwestycji sięga 81 mln zł brutto. – Oficjalnie zaczynamy nową erę w stomatologii w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym – powiedział prof. Mirosław Wielgoś.

– Uniwersyteckie Centrum Stomatologii działa, budynek tętni życiem, od początku października kształcimy tu studentów, leczymy pacjentów. I WUM nadal mocno, jak przez ponad dwa stulecia, będzie rozwijać stomatologię, bo w tym wspaniałym gmachu Wydział Lekarsko-Stomatologiczny ma znakomite warunki funkcjonowania – podkreślił prof. Mirosław Wielgoś.

– To wielki dzień dla Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego. Dzisiaj spełnia się bowiem marzenie naszej społeczności o własnym, nowoczesnym, pięknym i funkcjonalnym gmachu, w którym w naprawdę godnych warunkach będziemy kształcić studentów, stażystów, rezydentów, rozwijać stomatologię i kompleksowo leczyć pacjentów – zaznaczyła prof. Elżbieta Mierzwińska-Nastalska, dziekan Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego.

W uroczystym otwarciu udział wzięli m.in. podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Sławomir Gadomski, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej dr Krzysztof Madej, byli rektorzy WUM prof. Tadeusz Tołłoczko i prof. Marek Krawczyk, wiceprezesi Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie dr Dariusz Paluszek i dr Jarosław Biliński. Po symbolicznym przecięciu wstęgi zgromadzeni goście i dziennikarze udali się na zwiedzanie wnętrz gmachu UCS.

Uniwersyteckie Centrum Stomatologii służy kształceniu kadr medycznych, rozwijaniu badań naukowych oraz leczeniu pacjentów. To siedmiokondygnacyjny gmach, o powierzchni użytkowej blisko 8 tys. metrów kwadratowych. Centrum ma zapewnić wysoką jakość nauczania i stwarza zupełnie nowe warunki do prowadzenia badań naukowych na najwyższym poziomie.

Obecnie studenci Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego kształcą się na kierunkach: lekarsko-dentystycznym, techniki dentystyczne, higiena stomatologiczna, jak również mają możliwość podjęcia kształcenia podyplomowego. W UCS WUM pacjenci mają dostęp do innowacyjnych metod leczenia i sprzętu medycznego na światowym poziomie. W budynku znajduje się większość jednostek Wydziału: 9 katedr i zakładów, laboratorium i poradnia.

W gmachu UCS znajdują się też liczne sale seminaryjne (18) i aula wykładowa na 110 miejsc. Wielospecjalistyczne, przyjazne kadrze dydaktycznej, studentom i pacjentom Centrum wyposażone będzie w 164 unity stomatologiczne oraz nowoczesny sprzęt o łącznej wartości 10 mln zł. Do dyspozycji jest garaż podziemny na 91 miejsc postojowych oraz zewnętrzne stanowiska parkingowe na 112 pojazdów.

Do końca września br. jednostki Wydziału Lekarsko Stomatologicznego mieściły się w kampusie Lindleya, przy ul. Miodowej (od lat 50. XX w.) i ul. Nowogrodzkiej (od 1974 r.). Wydział Lekarsko-Stomatologiczny to społeczność akademicka licząca blisko 1000 osób, w tym 695 studentów, 52 doktorantów oraz 239 nauczycieli akademickich i pracowników. Do niedawna był najmłodszym wydziałem uczelni, choć nauczanie dentystyki rozpoczęło się dwa wielki temu, w 1818 r. w Królewskim Uniwersytecie Warszawskim, a 99 lat temu, w 1920 r., powstał Państwowy Instytut Dentystyczny.

– Centrum Medyczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego nie boi się wyzwań. Tworzymy nową jakość dla dobra naszych pacjentów i kształcenia kadr medycznych w obszarze stomatologii. Centrum przyjmuje pacjentów z całej Polski w ramach usług NFZ oraz usług ponadstandardowych – nierefundowanych. Zapraszamy! – mówiła dr Ewa Trzepla, prezes Centrum Medycznego WUM Sp. z o.o.