Afryka Zachodnia – no problem, no stres

W sobotę 27 czerwca o godz.12.00, w Galerii Sztuki Nieprofesjonalnej „U Lekarzy” mieszczącej się w siedzibie Lubelskiej Izby Lekarskiej (ul. Chmielna 4), odbędzie się wernisaż fotografii Piotra Szczepańskiego „Afryka Zachodnia – no problem, no stres. Wystawa będzie czynna od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-17.00. Jej organizatorem jest Komisja Kultury Okręgowej Rady Lekarskiej w Lublinie. 

Piotr Szczepański urodził się w Hrubieszowie w 1961 roku. Od 40 lat mieszka w Białej Podlaskiej. Absolwent Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Lublinie. W czasie studiów członek i prezes Zespołu Pieśni i Tańca Akademii Medycznej w Lublinie. Doktor nauk medycznych, specjalista otolaryngolog, ordynator Oddziału Otolaryngologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej. Członek Komisji Rewizyjnej i Delegat na Zjazd Okręgowej Izby Lekarskiej w Lublinie. Miłośnik przyrody, podróży, tańca, fotografowania i filmowania.

Biedny, skromnie żyjący, ale wyglądający na szczęśliwego człowiek mieszkający i żyjący w Gambii, Senegalu i na Wyspach Zielonego Przylądka… Często słyszane słowa „no problem” w Gambii i Senegalu oraz „no stres” na Wyspach Zielonego Przylądka kierowane są głównie do białego człowieka, turysty, który ciągle gdzieś się spieszy, jest czymś zaniepokojony, zdenerwowany.

Życie biegnie tu powoli, spokojnie, zgodnie z rytmem przyrody. Po co się spieszyć? Na wszystko jest czas. Ma się wrażenie, że nawet zwierzęta pozując do zdjęć mówią:  nie ma problemu, możesz mnie fotografować, nie stresuj się, jestem najedzony, nie zrobię ci krzywdy.

Ludzie mieszkający na wulkanicznej wyspie Fogo, gdzie ostatnia erupcja miała miejsce w 1995 roku, są uśmiechnięci, radośni i spokojni, w przeciwieństwie do tych, którzy biegną gdzieś po Marszałkowskiej. Czy cywilizacja Zachodu przez swoją ekspansywność rozleje się na cały świat i narzuci wszystkim stresujący, wirtualny styl życia w oderwaniu od rytmu przyrody? Czy potrafimy coś w tej filozofii konsumpcjonizmu zmienić?

Źródło: kultura.oil.lublin.pl

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.