Obstrukcja ze szkodą dla pacjentów

Zachodzi potrzeba pilnej nowelizacji ustawy refundacyjnej, bo niektóre firmy blokują wprowadzanie do programów lekowych nowych cząsteczek, co uniemożliwia pacjentom dostęp do szerszej opcji leków stosowanych w danym schorzeniu.

Foto: pixabay.com

Apeluje o to Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych i Stowarzyszenie Hematoonkologiczni.

Z powodu trwającej pandemii SARS-CoV-2 Ministerstwo Zdrowia przesunęło publikację list refundacyjnych. Nie ukaże się lista majowa i lipcowa. Nie oznacza to jednak przerwania prac nad procesem refundacyjnym.

„Agencja Technologii Medycznych i Taryfikacji wydaje oceny kolejnych produktów. Prowadzone są negocjacje miedzy Departamentem Polityki Lekowej i Farmacji a producentami leków, rozmowy z konsultantami krajowymi, minister Maciej Miłkowski zasięga opinii wśród organizacji pacjentów na temat potrzeb chorych w zakresie dostępu do innowacyjnych terapii” – czytamy w komunikacie przekazanym redakcji „Gazety Lekarskiej”.

– W pełni popieramy rysujący się od pewnego czasu w polityce lekowej trend tworzenia kompleksowych programów lekowych w terapii określonych nowotworów, uzupełniania luk, wprowadzania kolejnych linii leczenia, tak jak to miało ostatnio miejsce w raku jelita grubego, jak to się dzieje w raku piersi, czerniaku – mówi Krystyna Wechmann, prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.

Nowoczesne leczenie onkologiczne to m.in. personalizacja, uwzględniająca indywidualne potrzeby i preferencje pacjentów onkologicznych. – Aby leczenie było skuteczne, wiązało się z minimalizacją działań niepożądanych, dobrą jakością życia podczas terapii oraz uwzględniało choroby współistniejące, pacjent i jego lekarz powinni mieć możliwość skorzystania z jak najszerszej oferty leków, aby dokonać optymalnego pod względem klinicznym wyboru – podkreśla Katarzyna Lisowska ze Stowarzyszenia Hematoonkologiczni.

Indywidualizacja leczenia jest możliwa pod warunkiem udostępnienia w programach lekowych jak największej liczby cząsteczek zarejestrowanych w danym wskazaniu. Co jakiś czas dochodzą informacje o tym, że konkurujące ze sobą firmy farmaceutyczne blokują wprowadzanie do programów lekowych kolejnych terapii. Zdaniem części organizacji pacjenckich umożliwia ustawa refundacyjna. – Nie usprawiedliwia to pod względem etycznym postępowania firm, które wykorzystując istniejące luki w prawie, w obawie przed konkurencją, nie dopuszczają do programu innego leku – mówi Aleksandra Rudnicka, rzecznik PKPO.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.