Stomatologia a SARS-CoV-2. Bezpieczniej będzie wolniej

Naukowcy odkryli, że podczas zabiegów stomatologicznych można ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa dzięki wolniejszej rotacji wiertła.

Foto: pixabay.com

Naukowcy z Imperial College London i King’s College London zmierzyli i przeanalizowali wytwarzanie aerozolu podczas zabiegów dentystycznych.

Bazując na wynikach swoich badań, sugerują, aby lekarze dentyści unikali używania wierteł, które wykorzystują mieszankę powietrza i wody do chłodzenia oraz starannie wybierali i kontrolowali prędkość obrotową wiertła. Głównym autorem badania był dr Antonis Sergis z Imperial’s Department of Mechanical Engineering, a jego współautorem – prof. Owen Addison z Wydziału Stomatologii King’s College London.

Wyniki zostały opublikowane w „Journal of Dental Research” i są już uwzględniane jako dowód w poradnikach dla gabinetów stomatologicznych w Wielkiej Brytanii. Naukowcy sprawdzili, w jaki sposób powstają aerozole podczas zabiegów takich jak usuwanie próchnicy, nakładanie i polerowanie wypełnień oraz dopasowywanie protez.

Wytwarzanie aerozolu zostało zmierzone za pomocą szybkich kamer i laserów. Odkryto, że użycie wierteł z turbiną powietrzną tworzy gęste chmury kropelek aerozolu, które rozprzestrzeniają się z prędkością nawet do 12 m na sekundę i mogą szybko zanieczyścić całe pomieszczenie zabiegowe, a zaledwie 1 mm śliny zakażonego pacjenta zawiera do 120 mln kopii wirusa.

Naukowcy przetestowali też pracę mikrosilnika elektrycznego o wysokim momencie obrotowym zarówno z zużyciem strumieni wody i powietrza, jak i bez.Odkryli, że użycie wiertła przy niskich prędkościach poniżej 100 tys. obr./min bez strumieni powietrza wytwarza 60 razy mniej kropel niż wiertła z turbiną powietrzną.

Wyniki badania zostały przeanalizowane przez grupę ekspertów powołaną przez Wydział Ogólnej Praktyki Stomatologicznej (FGDP) oraz College of General Dentistry z Wielkiej Brytanii i opublikowane w ich przewodniku „Implikacje COVID-19 dla bezpiecznego zarządzania ogólnej praktyki stomatologicznej”.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.