Mazowieckie. Wsparcie psychoedukacyjne dla personelu medycznego

Praca personelu medycznego w dobie pandemii należy do szczególnie ważnych i wyjątkowo trudnych. Wiąże się z wieloma sytuacjami stresującymi.

Foto: pixabay.com

Miejsce pracy oraz zakres zadań, z którymi mierzy się personel medyczny, mogą być źródłem licznych problemów zdrowotnych (np. wypalenie zawodowe).

– Sytuacja jest bardzo trudna, a skutki koronawirusa odczuwają nie tylko pacjenci i ich rodziny, ale też lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni, czyli ci wszyscy, którzy od marca ubiegłego roku, są na pierwszej linii frontu niosąc pomoc i wsparcie chorym i ich rodzinom. Niestety, oni też nie są z żelaza. Wielogodzinne dyżury, obcowanie ze śmiercią i cierpieniem, a także narażenie własnego zdrowia odbija się negatywnie również na nich – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Od umiejętności skutecznego radzenia sobie z negatywnymi emocjami związanymi z wykonywaną pracą zależy nie tylko poziom satysfakcji z życia zawodowego oraz kondycja psychofizyczna danego pracownika, ale również efektywność podejmowanych przez nich działań, co w przypadku personelu medycznego jest kluczowe w leczeniu pacjentów. W takich warunkach praca zawsze niesie ze sobą ogromne ryzyko.

– Każdy mówi o sobie, że jest silny, że da radę, ale naszego organizmu nie da się oszukać. Prędzej czy później praca odbija się na naszym zdrowiu zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Dotyczy to również pracowników medycznych. Przeprowadzone w czasie pandemii badania wskazują jednoznacznie, że poziom lęku i stresu, jest również wśród pracowników medycznych bardzo wysoki. Dlatego musimy im pomóc – mówi Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Walka z pandemią to ogromne wyzwanie nie tylko dla systemu ochrony zdrowia, ale również dla pracujących w nim medyków. Skutki osobiste, społeczne i zdrowotne zarówno krótko, jak i długoterminowe dla pracowników medycznych mogą być ogromne, dlatego też niezbędne jest szybkie wdrożenie działań wspomagających mających na celu wypracowanie indywidualnych sposobów redukowania stresu i radzenia sobie z nim podczas wykonywania swoich obowiązków służbowych, w tym profilaktyki zaburzeń psychicznych wywołanych stresem.

Samorząd województwa mazowieckiego przeznaczył 100 tys. zł. na wsparcie psychoedukacyjne dla personelu medycznego w związku z pandemią. Wsparcia udzielą specjaliści z:

  • Centrum Leczniczo-Rehabilitacyjnego i Medycyny Pracy ATTIS Sp. z o.o.;
  • Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego im. św. Jana Pawła II w Siedlcach Sp. z o.o.;
  • Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie Sp. z o.o.;
  • Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego Drewnica Sp. z o.o.;
  • Mazowieckiego Specjalistycznego Centrum Zdrowia im. prof. Jana Mazurkiewicza w Pruszkowie;
  • Samodzielnego Wojewódzkiego Zespołu Publicznych Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej w Warszawie;
  • Wojewódzkiego Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej im. prof. Eugeniusza Wilczkowskiego w Gostyninie;
  • Mazowieckiego Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy.

W ramach wsparcia przewidziano zarówno spotkania indywidualne, jak i grupowe w formie zdalnej lub stacjonarnej. Program potrwa do 31 grudnia. Przeznaczony jest dla personelu medycznego pracującego w podległych samorządowi województwa placówkach.

Źródło: UMWM

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.