Komisja Stomatologiczna NRL o rtęci

Po dwóch spotkaniach z Ministerstwem Klimatu i Środowiska przy udziale Ministerstwa Zdrowia (7 grudnia 2021 r. i 6 kwietnia br.) w sprawie obowiązków wynikających z art. 10 ust. 4 rozporządzenia PEiR2017/852 ws. rtęci, tj. wyposażeniem gabinetów stomatologicznych w separatory amalgamatu, uzgodniono m.in. wycofanie amalgamatu stomatologicznego ze świadczeń gwarantowanych dla całej populacji pacjentów.

Foto: pixabay.com

Ministerstwo planuje też wprowadzenie świadczenia usunięcia wypełnienia amalgamatowego. Trwają już zaawansowane prace w resorcie zdrowia nad wdrożeniem projektu rozporządzenia MZ z dnia 17 lutego 2022 r. o zmianie rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego, określającego szczegóły realizacji tych rozwiązań.

Określono także kwalifikację odpadów amalgamatowych: odpady mające kontakt z materiałem biologicznym (ślina, zęby) należy zaliczać do kategorii 180103, z kolei czyste, niewykorzystane resztki amalgamatu z kapsułek powinny być zaliczone do kategorii 180110.

Za wystarczającą uznano realizację Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie rtęci oraz obowiązku wyposażenia gabinetów stomatologicznych w separatory amalgamatu poprzez wprowadzenie procedury usunięcia wypełnienia amalgamatowego z wykorzystaniem separatora amalgamatu przez gabinety współpracujące z NFZ. Uznano, że nie ma uzasadnienia dla objęcia tym obowiązkiem również gabinetów na rynku komercyjnym.

Tak więc realizacja nałożonego obowiązku wyposażenia gabinetów stomatologicznych w separatory amalgamatu zostanie spełniona po wprowadzeniu rozporządzenia w sprawie zmiany rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego. Nie planuje się też wprowadzenia refundacji zakupu separatorów amalgamatu.

Kontrola w zakresie eksploatacji separatorów amalgamatu ma być powierzona Urzędowi Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Zdefiniowana zostanie w nowo projektowanej ustawie o krajowym systemie nadzoru rynku.

Źródło: nil.org.pl

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.