2 stycznia 2025

Przychodzi pomysł do lekarza, czyli jak budować start-upy medyczne?

Już od czasu studiów interesowałem się nowymi technologiami oraz innowacjami wdrażanymi do szeroko pojętej opieki zdrowotnej. Projekty takie jak robot daVinci czy nasz polski odpowiednik Robin Heart, rozpalały moją wyobraźnię i otwierały nowe możliwości w przyszłej diagnostyce i opiece nad pacjentem.

Foto: arch. prywatne

Niestety przekonanie kolegów i koleżanek lekarzy do innowacji zwykle okazywało się trudniejsze, niż można by się spodziewać.

Anegdotą naszego roku pozostała historia przedstawiająca sytuację, gdy jeden z kolegów podczas zajęć w szpitalu zapytał pewną panią doktor, dlaczego w placówce nie korzysta się z bezdotykowych termometrów, które w tamtym czasie stawały się powszechne we Włoszech. Nasza asystentka stwierdziła, że nie widziała takiego termometru na własne oczy, więc nie wierzy w jego skuteczność. Po czym padło pytanie, czy widziała kiedyś na własne oczy bakterię.

Z jednej strony wydawałoby się, że jeśli coś jest innowacyjne i potencjalnie rewolucyjne, powinno znaleźć się w systemie opieki zdrowotnej jak najszybciej. Z drugiej jednak strony droga od innowacji do bezpiecznego wdrożenia, jak się potem dowiedziałem, jest często długa i wyboista, a dodatkowo uboga w drogowskazy, co czyni ją jeszcze trudniejszą do pokonania.

W ciągu ostatnich kilku lat miałem, jak mi się wydawało, kilka „genialnych” pomysłów na start-up. Marzyłem o założeniu firmy, ale nie wiedziałem, jak się do tego zabrać. W jeden z tych pomysłów zacząłem nawet inwestować własne pieniądze, ale na szczęście szybko odpuściłem, bo teraz wiem, że zabierałem się za coś, o czym nie miałem pojęcia. Niestety, jako lekarze, nie jesteśmy uczeni, jak zakładać firmę, start-up, jak rozwijać i walidować pomysły, gdzie szukać pomocy i funduszy.

Dopiero medyczny exodus, połączony ze zbieraniem doświadczenia w międzynarodowych korporacjach, dodatkowe kursy oraz szkolenia, a także obserwacja od wewnątrz procesu budowy start-upów medycznych, pozwoliły mi lepiej odnajdywać się w tematyce innowacji. Będąc w strukturze międzynarodowej organizacji EIT Health InnoStars, mam okazję na co dzień wspierać lekarzy rozwijających nowe przedsięwzięcia.

Jako lekarz z przyjemnością podjąłem się też poprowadzenia grupy roboczej NIL IN ds. start-upów medycznych, by dzielić się dotychczas zebraną wiedzą z kolegami, którzy, mam nadzieję, będą mieli łatwiejszą drogę do innowacji i na dobre zmienią system opieki zdrowotnej w Polsce.

W ramach wspieranej przez EIT Health grupy roboczej chcielibyśmy zidentyfikować, gdzie kryją się największe bariery i zaprojektować działania NIL IN wspierające lekarzy w tworzeniu i wdrażaniu innowacji. Zbierając doświadczenia tych, którym się udało, zbierzemy w jednym miejscu informacje, gdzie szukać wsparcia w weryfikacji, rozwoju czy finansowaniu pomysłu.

Wokół projektu mamy nadzieję zgromadzić ekspertów i mentorów, którzy pomogą rozwinąć ideę w zalążku do pełnoprawnego MVP (minimum viable product), a następnie umożliwią krok w stronę pełnego wdrożenia i skalowania rozwiązania. Jeśli mają Państwo doświadczenia, którymi chcielibyście się podzielić z lekarzami, którzy dopiero zaczynają pracę nad własnym pomysłem, zapraszamy do włączenia się w prace naszej grupy.

Mam nadzieję, że nasza inicjatywa stanie się katalizatorem innowacji wśród polskich lekarzy, którzy coraz chętniej i z większą odwagą będą realizować własne pomysły i wdrażać cyfrowe terapie, opracowywać aplikacje czy urządzenia medyczne.

Rozwój innowacji medycznych | Gdzie szukać wsparcia?

EIT Health jest europejskim partnerstwem publiczno-prywatnym działającym w obszarze innowacyjnej medycyny i opieki zdrowotnej. W skład naszej siatki wchodzą wiodące organizacje w dziedzinie edukacji, badań, technologii, ale też szpitale, organizacje pacjenckie i rządowe, pracujące razem nad produktami i rozwiązaniami, które mogą pomóc pacjentom w całej Europie. EIT Health skupia ponad 150 partnerów.

Wśród kluczowych znajdują się m.in.: Roche, AstraZeneca, Amgen, Sanofi Aventis, Abbott, Philips Electronics, GE Healthcare, Danone Nutricia Research, Intel Corporation, jak również Microsoft, Polpharma czy Iqvia w Polsce, a także instytuty badawczo-rozwojowe i uniwersytety: Towarzystwo Maxa Plancka, Instytut Karolinska, IESE Business School, Uniwersytety w Sorbonie, Warszawie, Łodzi, Gdańsku oraz Gent.

Międzynarodowa sieć kontaktów

EIT Health InnoStars to jeden z ośmiu obszarów geograficznych EIT Health skoncentrowany na krajach zakwalifikowanych przez European Innovation Scoreboard (EIS) do grona państw rozwijających się pod kątem innowacji, tj. Polska, Węgry, Portugalia i Włochy, a także dodatkowe regiony objęte programem EIT Regional Innovation Scheme – kraje bałtyckie, Chorwacja, Słowacja, Czechy, Słowenia, Grecja i Rumunia.

Polska jest jednym ze strategicznych rynków, na których działa EIT Health m.in. ze względu na duży potencjał krajowych start-upów, zespołów badawczo-rozwojowych oraz aktywnych centrów transferu technologii przy uczelniach medycznych, zwłaszcza w Łodzi i Gdańsku. EIT Health InnoStars wspiera rocznie ponad 70 start-upów i innowacyjnych rozwiązań.

Do tej pory w Polsce w programach EIT Health wzięło udział ponad 700 absolwentów, a ponad 650 managerów i lekarzy zostało przeszkolonych w obszarze innowacji w zdrowiu.

Szkolenia i akceleracja

W ramach aktywności EIT Health dostępne są chociażby takie programy jak HelloAI, w którym można zdobyć silną dawkę wiedzy dotyczącą podstaw, jak i zaawansowanych zagadnień związanych ze sztuczną inteligencją.

Ponadto w ramach Healthcare Transformation Academy | EIT Health dostępnych jest szereg programów tematycznych, w których można poznać, poszerzyć lub ustrukturyzować swoją wiedzę w zagadnieniach takich jak zarządzanie innowacjami, opieka oparta o wartość, przywództwo w organizacjach zdrowotnych czy medycyna spersonalizowana.

Więcej informacji: https://eithealth.eu.

Jakub Chwiećko, lider innowacji EIT Health InnoStars, szef grupy roboczej ds. start-upów NIL IN


O autorze – ekspert z doświadczeniem w innowacjach w ochronie zdrowia, technologiach medycznych, oprogramowaniu jako urządzeniu medycznym i sztucznej inteligencji. Obecnie koncentruje się na budowaniu partnerstw publiczno-prywatnych, rozwoju innowacji w opiece zdrowotnej i pilotażowych wdrożeniach.

Jest absolwentem Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (dyplom lekarski) oraz Akademii Leona Koźmińskiego (Biznes.AI: zastosowanie sztucznej inteligencji). Obecnie studiuje na Uniwersytecie Paryż Cite (opieka zdrowotna oparta na wartościach) oraz odbywa Executive MBA w Opiece Zdrowotnej (SGH x WUM).

Wcześniej był dyrektorem naukowym w uPacjenta, dyrektorem ds. rozwoju medycznego w Infermedica, liderem ds. Wartości Medycznych w Roche Diabetes Care Global, a także dyrektorem medycznym w Fundacji K.I.D.S.