20 kwietnia 2024

Lubelski da Vinci (wideo)

Tylko kilkanaście placówek medycznych w Polsce posiada robota da Vinci. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie jest jedną z nich.

Foto: Mariusz Tomczak/Gazeta Lekarska

Robot to najnowocześniejsze narzędzie operacyjne w rękach chirurgów, które jest wykorzystywane z myślą o poprawie jakości i komfortu leczenia pacjentów.

– To ogromny przełom w technologii chirurgicznej. Operacje z wykorzystaniem robotów medycznych w ciągu kilku lat znacząco zastąpią dotychczas stosowane praktyki chirurgiczne – mówi Piotr Matej, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie, który mieści się przy al. Kraśnickiej.

W szpitalu przy Kraśnickiej nowoczesny robot da Vinci od kilku miesięcy służy do operowania pacjentów z całego województwa. W Pracowni Robotyki Operacyjnej wykonywane są zabiegi w zakresie:

  • urologii,
  • chirurgii,
  • ginekologii.

Z lubelską placówką współpracują lekarze, którzy posiadają uprawnienia do wykonywania operacji z użyciem robota oraz mają status proktorów, czyli mogą szkolić przyszłych operatorów.

Zespół Pracowni Robotyki Operacyjnej tworzą: chirurg dr n. med. Jerzy Draus, urolog dr n. med. Janusz Frey i ginekolog dr hab. n. med. Andrzej Nowakowski. Do tego grona niedawno dołączyli urolodzy: dr n. med. Gabriel Surdacki i dr n. med. Ewa Niezabitowska. W ostatnich dniach certyfikat pozwalający na wykonywanie zabiegów z użyciem systemu robotycznego da Vinci uzyskali także specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej dr hab. n. med. Jerzy Mielko oraz lekarz specjalista chirurgii ogólnej Wojciech Górski.

Zakup robota da Vinci był możliwy dzięki wsparciu finansowemu Samorządu Województwa Lubelskiego. – System chirurgii robotycznej to korzyść zarówno dla chorych, bo szybciej wracają do domu, jak i dla szpitala, ponieważ wiąże się z oszczędnością pieniędzy – mówi marszałek Jarosław Stawiarski.

Poniżej prezentujemy krótki film o Pracowni Robotyki Operacyjnej: