Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej a praca lekarza dentysty

Komisja Stomatologiczna Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL) zabiega o poprawę warunków pracy lekarzy dentystów – przypomina wiceprezes NRL Paweł Barucha z okazji Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej.

Foto: pixabay.com

Celem Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej jest przypominanie społeczeństwu i decydentom o istotnym znaczeniu zdrowia jamy ustnej dla ogólnego zdrowia człowieka. Według danych Światowej Federacji Dentystycznej (FDI) aż 90 proc. populacji dotykają problemy jamy ustnej. Jednym z najpowszechniejszych jest próchnica zębów.

Z raportu przygotowanego przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że tylko 1 proc. dorosłych w Polsce nie ma problemów z zębami, a próchnica coraz częściej dotyka także najmłodszych. Choruje na nią prawie 85 proc. sześciolatków i nawet 40 proc. dzieci w wieku do dwóch lat. Tendencja do występowania schorzeń jamy ustnej rośnie wraz z wiekiem, choć nie jest to polską specyfiką.

O tym, jak ważne jest zdrowie jamy ustnej, przypomina Paweł Barucha, wiceprezes NRL, przewodniczący Komisji Stomatologicznej NRL. – Wszyscy mamy świadomość, że część społeczeństwa obawia się wizyt u dentysty. Zupełnie niesłusznie. My, jako lekarze dentyści, robimy wszystko, by każdy z naszych pacjentów mógł cieszyć się zdrowym i naturalnym uśmiechem. Dzięki postępowi technologii medycznych wiele zabiegów dentystycznych wygląda już zupełnie inaczej niż przed laty – podkreśla.

W komunikacie opublikowanym na stronie internetowej Naczelnej Izby Lekarskiej prezes Paweł Barucha przypomina, że Komisja Stomatologiczna NRL stara się o poprawę warunków pracy lekarzy dentystów, tak by jakość usług dentystycznych stała na najwyższym światowym poziomie. – Tylko w takich warunkach jesteśmy w stanie realnie wpłynąć na poprawę wizerunku leczenia stomatologicznego i mało optymistycznych statystyk dotyczących próchnicy – podkreśla wiceprezes NRL.

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej (ang. World Oral Health Day) został ustanowiony w 2007 roku z inicjatywy FDI początkowo na dzień 12 września, aby uhonorować dzień urodzin założyciela FDI dr. Charlesa Godona. Kilka lat później władze FDI uznały, że m.in. w związku z coroczną organizacją Dorocznego Światowego Kongresu Stomatologicznego, warto zmienić ten termin. Od 2013 roku jest on obchodzony 20 marca.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.