Otwarcie Kongresu Kultury i Historii Lekarskiej w Opolu

W Opolu rozpoczął się trzydniowy (8-10 września 2023 r.) Kongres Kultury i Historii Lekarskiej, podczas którego lekarze artyści prezentują swoją pozazawodową działalność muzyczną, literacką, malarską, rękodzielniczą, kabaretową i fotograficzną.

Foto: Mariusz Tomczak/Gazeta Lekarska

– Dobry wieczór w Opolu! Cieszymy się, że tak licznie Państwo zjawiliście się na dzisiejszym spotkaniu – powiedział w trakcie otwarcia kongresu w Miejskiej Bibliotece Publicznej Jarosław Wanecki, kierownik Ośrodka Kultury i Dziedzictwa Historycznego Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL), organizator wydarzenia.

Dodał, że program kongresu jest bardzo bogaty, a wiele wydarzeń dzieje się równolegle. Jest w czym wybierać, dzięki czemu uczestnicy mogą brać udział w spotkaniach, które ich najbardziej interesują.

Ceremonia otwarcia

W piątek 8 września 2023 r. na ceremonii otwarcia zjawiło się mnóstwo gości, w tym wielu reprezentantów samorządu lekarskiego z całej Polski, m.in. prezes NRL Łukasz Jankowski, wiceprezesi NRL Mateusz Kowalczyk i Klaudiusz Komor, sekretarz NRL Grzegorz Wrona, skarbnik NRL Grzegorz Mazur, członkowie Prezydium NRL Halina Borgiel-Marek i Dariusz Samborski, przewodniczący Naczelnego Sądu Lekarskiego Jacek Miarka i Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej Zbigniew Kuzyszyn.

W sali Miejskiej Biblioteki Publicznej nie mogło zabraknąć przedstawicieli okręgowych izb lekarskich, w tym Jolanty Smerkowskiej-Mokrzyckiej, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Opolu, będącej gospodarzem wydarzenia, a przede wszystkim lekarzy i lekarzy dentystów artystów.

Dopełnienie zawodu

– Moje serce się raduje, kiedy widzę tak olbrzymie audytorium. To wielki, wspaniały, piękny kongres, więc cieszmy się, że mogliśmy tutaj przyjechać – stwierdził prezes Unii Polskich Pisarzy Lekarzy (UPPL) Waldemar Hładki, witając zgromadzonych gości. Przekonywał, że twórczość literacka jest znakomitym dopełnieniem zawodu lekarza, a te dwie sztuki wzajemnie się przenikają i uzupełniają. Przypomniał, że UPPL obchodziło w ubiegłym roku jubileusz 55-lecia istnienia.

Po krótkiej ceremonii otwarcia rozpoczęło się spotkanie Unii, podczas którego o swoich doświadczeniach pisarskich opowiadały dwie utalentowane przedstawicielki środowiska lekarskiego: Joanna Matlachowska-Pala i Agnieszka Kania. Ponadto odbyła się premiera książki zawierającej prace laureatów 12. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Przychodzi wena do lekarza”.

Posiedzenie Prezydium NRL

Zanim w stolicy polskiej piosenki doszło do oficjalnego otwarcia kongresu, w piątek rano w siedzibie Okręgowej Izby Lekarskiej w Opolu odbyło się wyjazdowe posiedzenie Prezydium NRL, w czasie którego podjęto stanowisko w sprawie trybu i sposobu przeprowadzania Lekarskiego i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego.

„LEK i LDEK nie spełniają zatem we właściwy sposób swojej roli przewidzianej w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Baza składająca się z niezwykle ograniczonej liczby pytań jest jedną z głównych przyczyn tego stanu rzeczy” – czytamy w podjętym stanowisku. Więcej na ten temat piszemy tutaj:

Podczas kongresu odbędzie się też m.in. spotkanie Konwentu Prezesów Okręgowych Rad Lekarskich i otwarte posiedzenie Krajowej Komisji Wyborczej. Niezwykle interesująco zapowiada się również kilkugodzinna dyskusja samorządowców i dziennikarzy, którzy zajmują się kulturą i historią.

Lekarski Przegląd Piosenki Polskiej

Wielu uczestników z pewnością czeka na Lekarski Przegląd Piosenki Polskiej – to kulminacyjny punkt programu całego kongresu. Jego gwiazdą będzie Stanisław Soyka – jeden z najbardziej znanych polskich wokalistów jazzowych i popowych, a jednocześnie pianista, gitarzysta, skrzypek i kompozytor.

Artysta wystąpi wspólnie z chórem lekarskim. Koncert odbędzie się w sobotę po południu w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu – zawodowym polskim teatrze, działającym już od 1945 roku.

Fotografia, ceramika, malarstwo…

Wprawdzie oficjalne otwarcie nastąpiło w piątek w godzinach popołudniowych, pierwsze wydarzenia w ramach kongresu rozpoczęły się kilkanaście dni temu. Od 21 sierpnia w salce wystawowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu otwarta jest wystawa fotografii pt. „Fotografia po godzinach – natura i kultura” autorstwa Jolanty Smerkowskiej-Mokrzyckiej. Autorka zaprezentowała kolorowe fotografie ze swoich zagranicznych podróży.

Również od kilkunastu dni w bibliotece można podziwiać prace Stanisława Mysiaka ze Śląskiej Izby Lekarskiej – wystawa jego prac jest zatytułowana „Sculpto ergo sum” („Rzeźbię, więc jestem”). Od kilku dni w Alei Gwiazd Festiwali Opolskich na rynku prezentowana jest wystawa fotograficzna, która jest pokłosiem plenerów organizowanych przez Lubelską Izbę Lekarską w Kazimierzu nad Wisłą.

Z kolei 1 września w Ośrodku „Jowisz” w podopolskiej Turawie rozpoczął się plener malarski z udziałem lekarzy i lekarzy dentystów z całego kraju. Efekty prac będzie można obejrzeć w trakcie koncertu chórów lekarskich i Stanisława Soyki w foyer Teatru im. Jana Kochanowskiego.

Niespotykany potencjał

– To wydarzenie inne niż dotychczasowe. W stolicy polskiej piosenki spotykają się wszystkie lekarskie aktywności artystyczne i historia. Dysponujemy niespotykanym w skali światowej potencjałem twórców lekarzy w wielu dziedzinach sztuki – podkreśla Jarosław Wanecki.

Kongres Kultury i Historii Lekarskiej zakończy się w niedzielę 10 września. Gospodarzem wydarzenia jest Opolska Izba Lekarska. Patronem medialnym wydarzenia jest m.in. „Gazeta Lekarska”.

Lidia Sulikowska, Mariusz Tomczak

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.