10 października 2024

Kopacz przeprasza, Arłukowicz odchodzi z rządu

Tego chyba nikt się nie spodziewał! Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz złożył dymisję na ręce premier Ewy Kopacz. Prócz niego podobnie zrobili m.in. minister sportu i turystyki Andrzej Biernat i minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński (obaj stali na czele resortów od 2013 roku). Dymisje zostały już przyjęte.

Foto: Marta Jakubiak

– Ci, którzy są ofiarami tych nielegalnych podsłuchów, wykazali się odpowiedzialnością za państwo, a nie przywiązaniem do swoich stanowisk. Na moje ręce dzisiaj rezygnację z pełnionych funkcji w rządzie złożyli: ministrowie konstytucyjni Bartosz Arłukowicz, Andrzej Biernat, Włodzimierz Karpiński, wiceministrowie Rafał Baniak, Stanisław Gawłowski, Tomasz Tomczykiewicz – powiedziała Ewa Kopacz na krótkiej konferencji prasowej dziś po południu.

Ale to nie koniec roszad na najważniejszych funkcjach w państwie. Radosław Sikorski zadeklarował, że zrezygnuje z funkcji marszałka Sejmu. Rezygnację ze stanowiska szefa doradców premier Kopacz złożył również Jan Rostowski.

– W imieniu Platformy bardzo serdecznie przepraszam – powiedziała premier Kopacz na koniec swojego wystąpienia. Kto stanie na czele resortu zdrowia, póki co nie wiadomo.

To polityczne trzęsienie ziemi stanowi pokłosie pojawienia się w internecie akt sprawy tzw. afery taśmowej. Dwa dni temu opublikował je Zbigniew Stonoga. Są to zdjęcia 20 tomów akt śledztwa z pełnymi danymi wielu znanych osób (w materiałach jest m.in. adres zamieszkania szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Pawła Wojtunika).

Przypomnijmy, że Bartosz Arłukowicz był ministrem zdrowia od 2011 roku (najpierw w rządzie Donalda Tuska, a następnie w gabinecie Ewy Kopacz). W 2002 roku został radnym miasta Szczecina (startował z listy koalicji Sojusz Lewicy Demokratycznej – Unia Pracy). Do Sejmu wszedł w 2007 roku z drugiego miejsca w okręgu szczecińskim z listy Lewicy i Demokratów.

W 2011 roku Arłukowicz został powołany przez premiera Tuska na stanowiska sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnika premiera ds. przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu. Następnie przyłączył się do klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej. To właśnie z listy PO wszedł ponownie do Sejmu w 2011 i 2015 roku.