11 września 2024

Artur Drobniak po rozmowach z MZ: Jesteśmy zdeterminowani

– Jesteśmy zdeterminowani do dalszych działań, a teraz wracamy do białego miasteczka – przekazał we wtorek tuż po spotkaniu z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Artur Drobniak.

Foto: www.facebook.com/protestmedykow

We wtorek po południu w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie zakończyło się spotkanie przedstawicieli resortu zdrowia z Komitetem Protestacyjno-Strajkowym Pracowników Ochrony Zdrowia.

– Spotkaliśmy się z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia w celu ponownego omówienia postulatów wszystkich środowisk medycznych. Zaproponowaliśmy ustalenie form spotkań i harmonogram prac, co zostało wspólnie zaakceptowane. Liczyliśmy, że wciąż trwający protest i zapewnienia o chęci współpracy sprawią, że zostanie przedstawiona nam propozycja zmian dążących do naprawy ochrony zdrowia w Polsce – podkreślił wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Artur Drobniak, dodając, że taka propozycja jednak nie padła.

Pierwszy krok do wyjścia z impasu

– Wyliczenia kosztów wprowadzenia w życie naszych postulatów mają zostać nam przekazane przed kolejnym spotkaniem. Dzisiejsze spotkanie to pierwszy krok do wyjścia z impasu. Jesteśmy tym bardziej zdeterminowani do dalszych działań. Deklarujemy pełną gotowość do rozmów i współpracy, aby w końcu nastały zmiany na lepsze. Jesteśmy nastawieni na dialog – dodał Artur Drobniak.

Jak mówił wiceprezes NRL celem trwającego od 11 września protestu medyków jest godne traktowanie pacjentów, którzy obecnie czekają na leczenie w długich kolejkach. – Chcemy, by lekarze nie byli przepracowani, by pielęgniarki nie żyły dwadzieścia lat krócej niż przeciętna Polka, by ratownicy i diagności laboratoryjni mogli wracać do rodzin po ośmiu godzinach pracy – wyliczał.

– Spotkanie było merytoryczne, mamy harmonogram kolejnych spotkań i bardzo szczegółowo omówiliśmy punkt po punkcie – w taki sposób podsumował spotkanie wiceminister zdrowia Piotr Bromber. Kolejne spotkanie protestujących medyków z resortem zdrowia zaplanowano na czwartek o godz. 11.

Postulaty medyków

Wśród postulatów Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia są m.in. podwyżki wynagrodzeń, wzrost wyceny świadczeń, ryczałtów i tzw. dobokaretki, zatrudnienie dodatkowych pracowników administracyjnych i personelu pomocniczego oraz wprowadzenie norm zatrudnienia uzależnionych od liczby pacjentów.

Protestujący domagają się także zapewnienia zawodom medycznym statusu funkcjonariusza publicznego i skutecznej ochrony przed agresją słowną i fizyczną, chcą wprowadzenia urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej, a także uchwalenia ustaw o medycynie laboratoryjnej i zawodzie ratownika medycznego.

„Gazeta Lekarska” od samego początku śledzi protest pracowników ochrony zdrowia, który rozpoczął się 11 września. Więcej o jego przebiegu i postulatach medyków oraz kilkaset zdjęć z sobotniej manifestacji i białego miasteczka przy kancelarii premiera, można znaleźć TUTAJ.