12 kwietnia 2024

Cichy dyżur w białym miasteczku. Zdjęcia z protestu przed KPRM

Od 11 września trwa protest, który Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia prowadzi w białym miasteczku niedaleko Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie. W związku z sobotnią tragedią w białym miasteczku trwa „cichy dyżur”.

Foto: Marta Jakubiak/Gazeta Lekarska

Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia, który 11 września rozpoczął akcję protestacyjną w Warszawie, kilka dni temu zaapelował do premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremiera Jarosław Kaczyńskiego o „realny dialog” i „współdziałanie dla ratowania publicznej ochrony zdrowia”.

Wśród postulatów komitetu są m.in. podwyżki wynagrodzeń, wzrost wyceny świadczeń, ryczałtów i tzw. dobokaretki, zatrudnienie dodatkowych pracowników administracyjnych i personelu pomocniczego oraz wprowadzenie norm zatrudnienia uzależnionych od liczby pacjentów.

Protestujący domagają się także zapewnienia zawodom medycznym statusu funkcjonariusza publicznego i skutecznej ochrony przed agresją słowną i fizyczną, chcą wprowadzenia urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej, a także uchwalenia ustaw o medycynie laboratoryjnej i zawodzie ratownika medycznego.

„Gazeta Lekarska” od samego początku śledzi protest pracowników ochrony zdrowia, który rozpoczął się 11 września. Więcej o jego przebiegu i postulatach medyków oraz kilkaset zdjęć z sobotniej manifestacji i białego miasteczka przy kancelarii premiera, można znaleźć TUTAJ.