14 września 2024

Biorytm dentystyczny na przyrost masy ciała

Brytyjscy i nowozelandzcy naukowcy odkryli, że linie wzrostu widoczne na zębach mlecznych dziecka mogą zwiastować późniejszy przyrost masy ciała we wczesnym okresie dojrzewania.

Foto: pixabay.com

Międzynarodowy zespół badawczy, kierowany przez dr. Patricka Mahoneya z Kent’s School of Anthropology and Conservation University of Kent (Anglia), odkrył, że biorytm (Retzius periodicity – RP) pierwotnych mlecznych trzonowców jest powiązany z aspektami rozwoju fizycznego we wczesnym okresie dojrzewania.

RP tworzy się w procesie, który można zmierzyć z dokładnością do dni i odnosi się do okresu, kiedy powstaje szkliwo zębów. Jest spójny w stałych zębach trzonowych, które nie wykazują oznak stresu rozwojowego. Ludzki modalny RP ma prawie siedmiodniowy cykl, ale może też wynosić od 5 do 12 dni.

Pierwsze wyniki badań naukowców z Kent zostały opublikowane w „Communications Medicine” magazynu „Nature”. Okazało się, że nastolatki z szybszym biorytmem (cykl pięcio- lub sześciodniowy) ważyły mniej, przybierały najmniej na wadze i miały najmniejszą zmianę wskaźnika masy ciała w ciągu 14 miesięcy. Największy przyrost masy ciała osiągały osoby z biorytmem siedmio- lub ośmiodniowym.

– Badania te stanowią ekscytujący pierwszy krok. Następnym będzie ustalenie, czy odkryty przez nas związek obejmuje również niekorzystne skutki zdrowotne u dorosłych. Zęby mleczne potencjalnie mogą być nośnikiem informacji będących zapowiedzią na wiele lat wstecz, zanim pewne predyspozycje ujawnią się w przyszłości – powiedział dr Mahoney.

Źródło: www.sciencedaily.com