Co najmniej 30 uczelni będzie kształcić lekarzy
Minister zdrowia przyznała Politechnice Bydgoskiej i Akademii Tarnowskiej po 60 miejsc na kierunkach lekarskich w roku akademickim 2024/2025 r. – wynika z opublikowanego projektu rozporządzenia w sprawie limitu przyjęć na studia na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym.
Dla części osób może to stanowić zaskoczenie, ponieważ we wcześniejszej wersji projektu rozporządzenia, przekazanej do konsultacji społecznych w maju 2024 r., zarówno Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich, jak i Akademia Tarnowska, nie miały przyznanych miejsc na kierunku lekarskim w roku akademickim 2024/2025.
Zgodnie z nową wersją projektu rozporządzenia Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich i Akademia Tarnowska otrzymały po 60 miejsc na prowadzenie jednolitych studiów magisterskich prowadzonych w formie studiów stacjonarnych w języku polskim.
Kontrola kierunków lekarskich
PKA wciąż prowadzi kontrolę kierunków lekarskich z negatywnymi opiniami. Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Maria Mrówczyńska w środę na wspólnym posiedzeniu Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Zdrowia poinformowała, że wyniki kontroli PKA kierunków z negatywnymi opiniami, będą znane dopiero pod koniec sierpnia.
Dodała, że minister zdrowia Izabela Leszczyna podpisała rozporządzenie w sprawie limitów na kierunkach lekarskich. Dokument trafił do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i – jak zapewniła – niezwłocznie po przeanalizowaniu i zatwierdzeniu przez departament prawny, zostanie opublikowany.
Zgodnie z projektem, lekarzy będzie w roku akademickim 2024/2025 kształcić 30 uczelni. Limit na studia na kierunku lekarskim ogółem wynosi 9882 miejsca, w tym:
- na jednolitych studiach magisterskich prowadzonych w formie studiów stacjonarnych w języku polskim limit wynosi 6348 miejsc,
- na jednolitych studiach magisterskich prowadzonych w formie studiów niestacjonarnych w języku polskim – 1695 miejsc
- na jednolitych studiach magisterskich prowadzonych w formie studiów stacjonarnych lub niestacjonarnych w języku innym niż język polski – 1839 miejsc.
Natomiast na studia na kierunku lekarsko-dentystycznym projektowany limit przyjęć wynosi 1362 miejsca, w tym:
- na jednolitych studiach magisterskich prowadzonych w formie studiów stacjonarnych w języku polskim wynosi 818 miejsc,
- na jednolitych studiach magisterskich prowadzonych w formie studiów niestacjonarnych w języku polskim – 256 miejsc,
- na jednolitych studiach magisterskich prowadzonych w formie studiów stacjonarnych lub niestacjonarnych w języku innym niż język polski – 288 miejsc.
Negatywna opinia PKA
W projekcie rozporządzenia w sprawie limitu przyjęć na studia na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym w roku akademickim 2024/2025 nie uwzględniono ośmiu uczelni i jednej filii uczelni, które prowadziły kształcenie w roku akademickim 2023/2024 z negatywną opinią PKA. Są to:
- Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego,
- Poznańska Akademia Medyczna Nauk Stosowanych im. Księcia Mieszka I,
- Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach,
- Politechnika Wrocławska, Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu,
- Społeczna Akademia Nauk z siedzibą w Łodzi,
- Akademia WSB,
- Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu,
- filia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Bielsku-Białej.
Minister zdrowia określa limit przyjęć na studia na kierunkach lekarskich w porozumieniu z ministrem szkolnictwa wyższego i nauki.
Głos samorządu lekarskiego
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL) w stanowisku dotyczącym projektu rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie limitu przyjęć na studia na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym wskazało, że wysoki standard kształcenia stanowi gwarant bezpieczeństwa pacjentów, dlatego należy wspierać przede wszystkim rozwój i zwiększanie naboru na studia w uczelniach o profilu ogólnoakademickim. Jakość kształcenia została w nich już pozytywnie zweryfikowana zarówno przez właściwe instytucje, jak i poprzez umiejętności ich absolwentów rozpoczynających staż podyplomowy, a następnie pracę zawodową.
„Samorząd lekarski postuluje więc opracowanie długoterminowego planu, określającego liczbę miejsc na kierunku lekarskim na nadchodzące 5-10 lat, tak aby umożliwić uczelniom odpowiednie planowanie i poprawić transparentność systemu kształcenia lekarzy. Docelowo jednak należy opracować model kadrowy, który w rzetelny sposób, w oparciu o dane oszacuje popyt i podaż lekarzy w perspektywie 25 lat” – czytamy w stanowisku Prezydium NRL.
Źródło: naukawpolsce.pl, NIL