16 lipca 2024

Białystok: ile miejsc w akademikach ma Uniwersytet Medyczny

W nadchodzącym rok akademickim trzy największe uczelnie w Białymstoku dysponują łącznie blisko 1,9 tys. miejsc w akademikach. Ceny za miejsce wahają się od 390 zł w pokojach dwuosobowych do 1,3 tys. zł w jednoosobowych.

Fot. pixabay.com

Najwięcej miejsc jest na Politechnice Białostockiej – 1120, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku dysponuje 556 miejscami, a Uniwersytet w Białymstoku – 210.

W ofercie Politechniki Białostockiej jest pięć domów studenta, które znajdują się na kampusie uczelni. W ostatnich latach kilka z nich przeszło modernizację, a w kolejnym modernizacja zakończy się w przyszłym roku. „We wszystkich akademikach po modernizacji dysponujemy segmentami dla osób ze specjalnymi potrzebami z dostosowaną łazienką. Budynki wyposażone są w windy oraz podjazdy” – poinformował Polską Agencję Prasową (PAP) kierownik Osiedla Akademickiego Wojciech Śliwko.

Pokoje są dwu- i jednoosobowe, a ceny w zależności od pokoju i jego standardu wahają się od 390 do 990 zł za miesiąc, ceny nie zmieniły się od ubiegłego roku. Pokoje są wyposażone w standardowe meble, mają dostęp do wi-fi do dyspozycją są ogólnodostępne kuchnie, pralnia, suszarnia oraz pomieszczenia do przechowywania rowerów i bezpłatnego parkingu.

Politechnika od kilku lat organizuje akcję „Akademiki za dobre wyniki”, dzięki której 20 nowych studentów, którzy mieli bardzo dobre wyniki maturalne, mają szansę zamieszkać w akademiki bez ponoszenia kosztów. Uczelnia zaprasza też na Dni Otwarte Osiedla Akademickiego, które odbędą się od 17 do 23 lipca i będzie można zwiedzić akademiki.

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku w dwóch domach studenta, które znajdują się w pobliżu uczelni, dysponuje 392 pokojami jedno- i dwuosobowymi. Cena za jedno miejsce w pokoju dwuosobowym to 450zł lub 500 zł, natomiast ceny za pokój jednoosobowy kształtują się od 680 zł do 1300zł. Ceny uzależnione są od metrażu, wyposażenia pokoju, czy pokój jest z łazienką.

Uniwersytet Medyczny zwraca uwagę, że od kilku lat wzrasta zainteresowanie pokojami jednoosobowymi. „Znaczna większość studentów składa wnioski wyłącznie o pokój jednoosobowy i jeżeli nie ma dostępnych ‘jedynek’, rezygnują z ubiegania się o miejsce w akademiku. Osoby, które chcą mieszkać w pokojach dwuosobowych, raczej nie mają problemu z przyznaniem miejsca” – podała uczelnia.

Natomiast Uniwersytet w Białymstoku oferuje studentom i doktorantom pokoje w akademiku znajdującym się przy ul. Pogodnej, jest w nim dostępnych 210 miejsc. Dodatkowych blisko 90 miejsc przeznaczonych jest na potrzeby działu współpracy międzynarodowej, z których korzystają m.in. studenci z programu Erasmus+.

W akademiku są tylko pokoje dwuosobowe, a cena za miesiąc to 500 zł. Jak podała uczelnia, pokoje wyposażone są w podstawowe meble, są też chłodziarki, a w budynku znajduje się m.in. pokój do cichej nauki, sala telewizyjna, ogólnodostępne kuchnie, pralnia, suszarnie. Przy akademiku jest parking.

Źródło: naukawpolsce.pl