Dlaczego nie powstanie Centrum Digitalizacji Dokumentacji Medycznej?
Ministerstwo Zdrowia wycofało się z planów utworzenia w Chełmie Centrum Digitalizacji Dokumentacji Medycznej (CDDM). Decyzja została oficjalnie potwierdzona w mediach społecznościowych przez prezydenta Chełma Jakuba Banaszka.
Polityk opublikował na platformie X dokument uchylający zarządzenie o utworzeniu CDDM. „Szybko poszło. Decyzją Minister Zdrowia Izabeli Leszczyny w Chełmie nie powstanie zapowiadane Centrum Digitalizacji Dokumentacji Medycznej” – napisał.
Jakub Banaszek nawiązał do obietnic Donalda Tuska złożonych podczas konwencji programowej Koalicji Obywatelskiej w październiku 2024 r. Premier mówił wtedy o pomocy dla średnich miast. „To jest to Wasze wsparcie zapowiadane na konwencji? Dodam, że to projekt z KPO” – napisał prezydent Chełma w portalu X.
Wcześniejsze obawy
Obawy o powstanie CDDM widoczne były już wcześniej. Latem ubiegłego roku posłanka Anna Dąbrowska-Banaszek skierowała do resortu zdrowia interpelację z pytaniem o aktualny stan prac nad utworzeniem Centrum, ale też planowaną datę rozpoczęcia jego funkcjonowania. W odpowiedzi Wojciech Konieczny, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, podkreślił, że środki na ten projekt, „nie są przypisane do konkretnego rejonu”, a resort wciąż analizuje wybór lokalizacji placówki.
Centrum Digitalizacji Dokumentacji Medycznej zostało wpisane do Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności i miało być zrealizowane do końca III kwartału 2025 r. Pierwsze oficjalne deklaracje w tej sprawie złożono 21 maja 2021 r. List intencyjny podpisał Adam Niedzielski, który był wówczas szefem resortu zdrowia, i wiceprezydent Chełma Janusz Cieszyński.
Prezes NRL pyta ministra zdrowia
W połowie 2021 r. ówczesny prezes Naczelnej Rady Lekarskiej prof. Andrzej Matyja w liście do ministra Adama Niedzielskiego pytał o plany resortu dotyczące procesu digitalizacji dokumentacji medycznej, „skoro za celowe uznano tworzenie nowej, odrębnej instytucji mającej zajmować się tym zagadnieniem”.
„Nie ulega wątpliwości, że na mocy art.13b ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia (Dz. U. z 2021 r. poz. 666, ze zm.) zdigitalizowana dokumentacja medyczna jest pełnowartościowym nośnikiem opisanych w niej danych o: stanie zdrowia pacjenta i udzielonych mu świadczeniach. Ponieważ nie wiemy również, jaki może być potencjalny zakres wniosków legislacyjnych, o których mowa w § 2 pkt. 4 wskazanego na wstępie Zarządzenia, w przypadku gdyby miały rzutować na prawa lub obowiązki podmiotów wykonujących działalność leczniczą innych niż nadzorowanych przez Ministerstwo Zdrowia, za niezbędne należy uznać dołączenie do prac Zespołu ekspertów reprezentujących samorządy zawodów medycznych i innych organizacji reprezentujących świadczeniodawców” – czytamy w liście ówczesnego prezesa NRL opublikowanym na stronie Naczelnej Izby Lekarskiej.
Cele CDDM
W 2022 r. został powołany specjalny zespół, w skład którego weszli urzędnicy z ministerstwa i pracownicy chełmskiego ratusza. Zespół miał określić organizację, warunki lokalowe i wyposażenie CDDM. Centrum miało digitalizować dokumenty medyczne z całej Polski. Dzięki temu te powstałe w tradycyjnej formie, po przetworzeniu na cyfrową, stałyby się dostępne z dowolnego miejsca za pośrednictwem internetu. Otwarcie tego miejsca w Chełmie przyczyniłoby się też do rozwoju lokalnego rynku pracy, ponieważ planowano utworzyć ok. 100 etatów.