Dlaczego warto wykonywać fluoryzację zębów?
Systematyczne wykonywanie zabiegów fluoryzacji wzmacnia szkliwo i zabezpiecza zęby przed możliwym atakiem próchnicy. Są one jednym z najskuteczniejszych zabiegów profilaktycznych wykorzystywanych w stomatologii.
Foto: freeimages.com
Fluoryzacja (inaczej lakierowanie) polega na uzupełnieniu fluorku wapnia znajdującego się w szkliwie, które pokrywa zęba od zewnątrz, stanowiąc ochronę przed urazami i ograniczając wchłanianie bakterii.
Zły stan szkliwa może być przyczyną chorób uzębienia i przyzębia, dlatego ważna jest jego regularna odbudowa. Ponadto fluoryzacja likwiduje nadwrażliwość zębów przy spożywaniu ciepłych i zimnych potraw.
– Zabiegowi warto poddawać się dwa razy w ciągu roku tak, jak odbywało się to kiedyś w szkołach. Fluoryzację rekomenduje się szczególnie dzieciom do 14. roku życia, kiedy zęby są w stanie wzrostu, ale również dorosłym. Ubytki w zębach nie są przeciwskazaniem do fluoryzacji, jednak należy wiedzieć, że nie jest ona sposobem na ich wyleczenie – tłumaczy lek. dent. Przemysław Uliasz.
Aby zabieg był skuteczny zęby powinny zostać wcześniej oczyszczone. Substancjami wykorzystywanymi do fluoryzacji w gabinetach dentystycznych są lakiery i żele.
Warstwa nałożona na zęby jest bezbarwna, niewidoczna i żadnym stopniu nieodczuwalna. Duża dawka fluoru zaaplikowana na powierzchnie zęba nie jest szkodliwa ponieważ uwalniany jest on stopniowo. Po zabiegu fluoryzacji przez dwie godziny należy powstrzymać się od jedzenia i spożywania napojów.
Jesteś lekarzem dentystą? Studiujesz na kierunku lekarsko-dentystycznym? Interesuje cię stomatologia? Sprawdź, co na ten temat ostatnio opublikowaliśmy na naszym portalu (zobacz więcej).