Dyrektor szpitala: Część zabiegów przesunęliśmy z powodu protestu
Jedną z konsekwencji wypowiedzenia klauzuli opt-out przez część lekarzy jest przesuniecie terminów niektórych zabiegów – przyznaje mgr inż. Krzysztof Bałata, dyrektor Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie.
KSW nr 2 w Rzeszowie
Foto: szpital2.rzeszow.pl
Ilu lekarzy wypowiedziało klauzulę opt-out?
W szpitalu zatrudnionych jest 440 lekarzy. Na koniec grudnia 2017 roku wypowiedzenia klauzuli opt-out wypowiedziało 184 lekarzy, w tym 98 rezydentów (na 136) i 86 lekarzy specjalistów.
Czy są prowadzone rozmowy z lekarzami tak, aby nakłonić ich do cofnięcia decyzji?
Odbyło się kilka spotkań z lekarzami rezydentami lub ich przedstawicielami. Ich celem były kwestie wysokości stawek godzinowych za dyżur medyczny, do tej kwestii sprowadzały się rozmowy z lekarzami rezydentami.
O ile propozycje dyrekcji uzyskiwały wstępne akceptacje to na następny dzień otrzymywaliśmy informacje, że tej akceptacji jednak nie ma. Rozmowy prowadzimy dalej. Na dzień 5 stycznia wypowiedzenia cofnęło 21 lekarzy specjalistów, na ten dzień klauzulę opt-out wypowiedziało 163 lekarzy.
Jakie trudności pojawiły się w związku z wypowiedzeniem opt-out?
Zmiana systemu zabezpieczenia całodobowego pracy szpitala spowodowała konieczność ułożenia nowych grafików i ten obowiązek dotyczy kierowników klinik. Jedną z konsekwencji wypowiedzenia klauzuli opt-out jest także przesuniecie części zabiegów planowych.
Czy w zaistniałej sytuacji szpital jest w stanie zapewnić obstawę dyżurową?
Na dzień 5 stycznia oraz według grafików na ten miesiąc, wszystkie oddziały posiadają obsadę lekarską. Przepisy ustawy o działalności leczniczej (art. 94 ust. 1) dają możliwość planowania dobowego czasu pracy pracownika nie tylko w wymiarze 12 godzin na dobę, lecz do 12 godzin na dobę.
Stąd możliwość planowania w harmonogramach czasu pracy nie tylko zmian 12-godzinnych, ale również krótszych, np. 6- czy 8-godzinnych. Obecnie w szpitalu praca odbywa się w różnych systemach z uwagi na szczególne potrzeby pracodawcy. W części oddziałów obowiązuje system pracy zmianowej, a w innych pełnione są dyżury medyczne.
Więcej o proteście lekarzy piszemy tutaj.