6 października 2024

Dzień Mężczyzn. O co apelują lekarze?

Coraz wyraźniej w kalendarz nieoficjalnych świąt wpisuje się 10 marca, czyli Dzień Mężczyzn. Bez względu na to, czy traktujemy to go poważnie, czy też z przymrużeniem oka, stanowi świetną okazja, aby nie tylko życzyć panom zdrowia, ale przede wszystkim zachęcać ich do badań profilaktycznych.

Foto: freeimages.com

5 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Dentysty i Dzień Teściowej (zobacz więcej). 8 marca to z kolei Dzień Kobiet. Dzisiaj, tj. 10 marca, przypada święto mężczyzn.

Tradycja obchodów tego ostatniego jest bardzo młoda i nie przez wszystkich uznawana. Oczywiście nie chodzi o obsypywanie panów upominkami i bukietami kwiatów, ale raczej o przypomnienie im, jak istotna jest troska o zdrowie. 10 marca może mieć bowiem znacznie głębszy i bardziej praktyczny wymiar.

Lekarze od dawna zwracają uwagę m.in. na dobroczynne skutki aktywności fizycznej, zapewnienie organizmowi odpowiedniej ilości snu, dbałość o prawidłowo zbilansowaną dietę (regularność posiłków, mniej słodyczy, więcej warzyw) oraz konieczność regularnego wykonywania badań. Niezwykle ważna jest kontrola ciśnienia tętniczego, stężenia glukozy we krwi oraz masy ciała.

Palacze powinni okresowo kontrolować swoje płuca, a najlepiej pomyśleć o rzuceniu nałogu. Od dawna wiadomo, że przyczyną zdecydowanej większości przypadków nowotworu płuc jest palenie papierosów. – Jedynie 5-10 procent zachorowań spowodowanych jest oddziaływaniem innych czynników, takich jak na przykład azbest, chrom, nikiel, radon, arsen, węglowodory aromatyczne – przypomina dr Adam Płużański z Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej Centrum Onkologii – Instytutu w Warszawie (zobacz więcej).

Panie od lat są namawiane do samobadania piersi, natomiast panowie powinni być wyczuleni m.in. na raka jąder, który najczęściej dotyczy młodych mężczyzn. – Mężczyzna powinien badać swoją mosznę. Należy zwrócić uwagę na obecność jakichkolwiek guzków, nierówności, bolesnych zmian. Żadnych niepokojących objawów nie należy lekceważyć – podkreśla prof. Marcin Słojewski z Katedry i Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego (zobacz więcej).

Konsultacje z lekarzem rodzinnym są istotne zwłaszcza dla panów mających więcej niż 40 lat. Po czterdziestce tym bardziej trzeba sprawdzić m.in. cholesterol, stężenie glukozy, regularnie badać ciśnienie i zgłosić się na badanie prostaty. Bez względu na wiek nie należy również nadużywać alkoholu.