Eko warzywa i eko owoce
Wybierając warzywa i owoce powinniśmy wybierać te najwyższej jakości – apeluje Polska Izba Żywności Ekologicznej w ramach kampanii „Jemy Eko Warzywa i Owoce”.
130 kg – tyle warzyw i owoców, według GUS, statystycznie spożywa Polak w ciągu roku. Według Harvardzkiej Piramidy Zdrowego Żywienia zaleca się spożywanie około 0,4 kg warzyw i owoców dziennie – to około 150 kg.
Część osób nie je mięsa, a ich dieta składa się przede wszystkim z warzyw i owoców. Te, uprawiane w konwencjonalny sposób mogą zawierać pozostałości po nawozach przemysłowych. Ich pozostałości są niebezpieczne szczególnie dla niemowląt i małych dzieci, np. ze względu na nie w pełni dojrzały układ odpornościowy.
W konwencjonalnych produktach możemy znaleźć m.in. metale ciężkie (takie jak kadm, ołów, rtęć), które kumulują się w organizmie w ciągu całego życia i mogą prowadzić do zmian w układzie nerwowym. Tych substancji nie używa się za to w rolnictwie ekologicznym.
W diecie wegetarian i wegan głównym źródłem białka są rośliny strączkowe, przede wszystkim niezwykle „plastyczna” kulinarnie soja. Jej forma przetworzona, tofu, ma zastosowanie zarówno przy wyrobie produktów „mięsopodobnych”, jak i deserów.
W konwencjonalnej uprawie soi znajdują się w przede wszystkim odmiany zmodyfikowane genetycznie, z zaprogramowaną tolerancją na glifosat. Prowadzi to do intensyfikacji stosowania herbicydów, których substancją czynną jest glifosat, określony przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności jako „potencjalnie rakotwórczy”.
Większa wartość odżywcza, czyli zawartość witamin i minerałów, brak toksyn pochodzących z chemicznych nawozów i środków ochrony roślin oraz lepszy smak i zapach – to podstawowe zalety warzyw i owoców pochodzących z ekologicznych upraw.