10 października 2024

GUMed inauguruje rok akademicki (foto)

Blisko 1400 studentów pierwszego roku rozpocznie studia w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Inauguracja nowego roku akademickiego odbyła się 7 października o godz. 10 w Auditorium Primum im. Olgierda Narkiewicza (Atheneum Gedanense Novum).

gumed-2 gumed-3

W programie uroczystości nie zabrakło m.in. przemówienia inauguracyjnego rektora prof. Marcina Gruchały, wystąpienia gości i wręczenia odznaczeń państwowych.

Uroczystość zaszczycili obecnością m.in. wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, wojewoda pomorski Dariusz Drelich rektorzy i prorektorzy uczelni krajowych oraz wielu gości. Wykład inauguracyjny pt. „Medycyna precyzyjna” wygłosiła prof. Anna Dominiczak, absolwentka GUMed, córka prof. Joanny Muszkowskiej-Penson oraz prof. Jakuba Pensona, wicedyrektor i kierownik College of Medical, Veterinary and Life Sciences University of Glasgow.

W roku akademickim 2016/2017 swoje losy z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym chciało połączyć niemal 11 000 młodych ludzi. W tegorocznej ofercie GUMed znajdowały się 23 kierunki, dla których przygotowano niemal 1700 miejsc. Większość z nich – 1150 to miejsca na najbardziej popularnych (ubiegało się o nie ponad 10000 kandydatów) studiach stacjonarnych.

gumed-6 gumed-7

Pierwsza dziesiątka kierunków, na które liczba kandydatów na miejsce była najwyższa to odpowiednio:

  • lekarsko-dentystyczny, jednolite magisterskie, stacjonarne (31,7 os./miejsce),
  • dietetyka, I stopnia, stacjonarne (18,5 os./miejsce),
  • lekarski, jednolite magisterskie, stacjonarne (13,1 os./miejsce),
  • fizjoterapia, I stopnia, stacjonarne (10,6 os./miejsce),
  • elektroradiologia, I stopnia, stacjonarne (8,4 os./miejsce),
  • położnictwo, I stopnia, stacjonarne (8,1 os./miejsce),
  • psychologia zdrowia, jednolite magisterskie, stacjonarne (7,9 os./miejsce),
  • analityka medyczna, jednolite magisterskie, stacjonarne (7,4 os./miejsce),
  • farmacja, jednolite magisterskie, stacjonarne (6,6 os./miejsce),
  • techniki dentystyczne, I stopnia, stacjonarne (4,7 os./miejsce).

gumed-4 gumed-5

Na uwagę zasługuje znaczne zainteresowanie debiutującym w tym roku akademickim kierunkiem psychologia zdrowia. W świetle toczących się debat, czy dodatkowe egzaminy nie zniechęcają kandydatów na studia, warto zauważyć, że na kierunkach, na które prowadzono dodatkowe egzaminy sprawdzające umiejętności sprawnościowe kandydatów (fizjoterapia, ratownictwo medyczne, techniki dentystyczne), liczba chętnych była bardzo duża.

Wśród kierunków studiów II stopnia oferowanych przez GUMed w roku akademickim 2016/17 pierwsza trójka pod względem liczby kandydatów na miejsce była taka sama jak w roku ubiegłym i wyglądała następująco:

  • fizjoterapia, II stopnia, stacjonarne (1,8 os./miejsce),
  • dietetyka, II stopnia, stacjonarne (1,3 os./miejsce),
  • pielęgniarstwo, II stopnia, stacjonarne (1,3 os./miejsce).

gumed-8 gumed


Przypominamy: od 1 września recepty na bezpłatne leki dla pacjentów 75+ wystawiają lekarze podstawowej opieki zdrowotnej udzielający świadczeń POZ u danego świadczeniodawcy, pielęgniarki POZ oraz lekarze wypisujący recepty pro auctore i pro familiae. Kliknij tutaj, żeby przeczytać komentarze ekspertów i pobrać pełną listę bezpłatnych leków dla seniorów.