22 listopada 2024

Implantologia – na co zwracać uwagę?

Stan uzębienia Polaków pozostawia wiele do życzenia. Jedynie 5,4 proc. pacjentów w grupie wiekowej 35-44 może się pochwalić pełnym uzębieniem. W związku z tym coraz częściej decydują się oni na implant. Niestety, wielu z nich nie ma jednak wiedzy na temat tego, jak wybrać specjalistę, by zabieg był profesjonalny i całkowicie bezpieczny.

Implantologia jest najbardziej współczesną i najbardziej dynamicznie rozwijającą się dziedziną stomatologii, dającą wiele możliwości pomocy pacjentom będącym niekiedy w sytuacjach beznadziejnych. Jako technika zabiegowa musi być stosowana z pełną odpowiedzialnością i zasobem wiedzy – wyłącznie przez osobę wykwalifikowaną. Nie wszystkie jednak działające na rynku gabinety oferują rzetelnie świadczone usługi, które gwarantują bezpieczeństwo i powodzenie zabiegu.

– W tak ważnych sprawach, jak zabieg implantacji, należy krytycznie podchodzić do wszelkich rynkowych ofert. Zależy nam aby pacjenci decydujący się za zabieg implantacji umieli odróżniać fakty poparte nauką od sloganów reklamowych, które dużo obiecują. Najczęściej bowiem te obietnice nie znajdują pokrycia w rzeczywistości – informuje dr hab. n. med. Piotr Majewski.

– Zabieg implantacji w wielu przypadkach jest zabiegiem skomplikowanym. Potrzeba wiele lat praktyki, aby wykonać go poprawnie, nie narażając pacjenta na niezadowalający efekt estetyczny i funkcjonalny. Dlatego wybierając gabinet zabiegowy, warto sprawdzić czy lekarz wykonujący zabiegi ma dyplom specjalisty w danej dziedzinie stomatologii: specjalista chirurg stomatolog, protetyk. Uzyskanie takiego dyplomu to kilka lat ciężkiej pracy, których w żaden sposób nie można porównać do kilku jednodniowych szkoleń – dodaje profesor.

Nie zawsze też pacjent kwalifikuje się do skomplikowanego i kosztownego zabiegu. Standardem w branży implantologicznej powinno być indywidualne podejście do pacjenta i zezwolenie mu na tak długi proces decyzyjny, jak wymaga tego sytuacja. Namawianie na pośpiech, jeżeli nie wymaga tego choroba lub stan miejscowy, jest błędem i nieuczciwością.

Po zweryfikowaniu kwalifikacji stomatologa, który miałby się podjąć leczenia implantologicznego, kolejnym krokiem jest sprawdzenie wyposażenia gabinetu. Nowoczesna, przestrzegająca najwyższych standardów placówka, która jest przygotowana do przeprowadzania skomplikowanych zabiegów w sposób profesjonalny, dysponuje odpowiednią aparaturą (np. tomograf komputerowy, mikroskop stomatologiczny, urządzenie do piezochirurgii, cyfrowy aparat RTG) oraz stosuje odpowiednie materiały.

O czym jeszcze należy pamiętać to przyjrzenie się cenom oferowanych zabiegów? – Nie zawsze najdroższe zabiegi są najlepsze, ale podejrzanie tanie implanty i tanie leczenie powinny być dla pacjenta znakiem ostrzegawczym. Zdrowie jest bezcenne, a implant ma nam zastąpić nasz własny ząb i służyć przez wiele lat – przekonuje Piotr Majewski.


Jesteś lekarzem dentystą? Studiujesz na kierunku lekarsko-dentystycznym? Interesuje cię stomatologia? Sprawdź, co na ten temat ostatnio opublikowaliśmy na naszym portalu (zobacz więcej).