25 listopada 2024

Jakie zasady bezpieczeństwa będą obowiązywać od 28 grudnia do 17 stycznia?

W związku z trwającą pandemią COVID-19, za kilkanaście dni wprowadzone zostaną nowe zasady bezpieczeństwa. – Apele to za mało, dlatego od 28 grudnia do 17 stycznia wprowadzamy kwarantannę narodową – ogłosił w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zdrowia Adam Niedzielski. Foto: Adam Guz, KPRM

Nowe obostrzenia będą obowiązywały od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r., czyli do końca przerwy szkolnej.

„Wszystko po to, aby przerwać transmisję COVID-19 i jak najszybciej wrócić do normalności” – podkreśla rząd w komunikacie.

– Niewykluczone, że przed nami jeszcze trudniejsze dni i tygodnie – dodał minister Adam Niedzielski, ostrzegając przed możliwym nadejściem „trzeciej fali” i ewentualnym brakiem wydolności placówek pomagających chorym.

– To, że spada liczba nowo zdiagnozowanych, jest bardzo pocieszające, ale nie spada nam liczba osób, które umierają – powiedział prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. walki z COVID-19, który uczestniczył w konferencji z szefem resortu zdrowia.  – Załamanie systemu ochrony zdrowia spowoduje utrudnienie nie tylko dla pacjentów covidowych, ale także dla tych, którzy walczą z innymi chorobami – dodał Adam Niedzielski.

Lista najważniejszych obostrzeń, które zaczną obowiązywać od 28 grudnia:

  • Ponowne ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych – otwarte pozostaną m.in. sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki,  a także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe.
  • Ograniczenie funkcjonowania hoteli – będą dostępne dla służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych, ośrodków COS. Wyjątek: hotele pracownicze.
  • Zamknięcie stoków narciarskich.
  • Infrastruktura sportowa dostępna tylko w ramach sportu zawodowego.
  • 10-dniowa kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym.
Infografika: KPRM

Po 28 grudnia przedłużone będą dotychczasowe zasady i ograniczenia:

  • Zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 -16:00 (wyjątkiem są półkolonie).
  • Ograniczenia w transporcie zbiorowym: 50 proc. liczby miejsc siedzących albo  30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50 proc. miejsc siedzących niezajętych.
  • Ograniczenia w miejscach sprawowania kultu religijnego – maksymalnie 1 osoba/15 mkw.
  • Udział w zgromadzeniach – maksymalnie 5 osób.
  • Zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji.
  • Zamknięte siłownie, kluby fitness i aquaparki.
  • Ograniczenie w sklepach – maksymalnie 1 osoba/15 mkw.
  • Godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00.
  • Zamknięte restauracje – posiłki wyłącznie na wynos lub dowóz.

Żłobki i przedszkola mają funkcjonować bez zmian, a pozostałe ograniczenia ulegną przedłużeniu.

Boże Narodzenie, Sylwester i Nowy Rok

Z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19:00 do 6:00 w całym kraju zacznie obowiązywać zakaz przemieszczania się. Wyjątkiem będą m.in. niezbędne czynności służbowe oraz inne wskazane w rozporządzeniu. – Uzasadnione są tylko wyjścia z domu w celu zaspokojenia takich potrzeb nagłych, jak wizyta w aptece, jak wyjście w jakimś innym takim celu, na przykład zawodowym – powiedział minister Adam Niedzielski.

W czasie konferencji prasowej szef resortu zdrowia zapewnił, że nie ma planów wprowadzenia zakazu przemieszczania się przed świętami Bożego Narodzenia. Warto jednak pamiętać, że obowiązuje ograniczenia liczby osób, których można zaprosić –  to łącznie maksymalnie 5 gości poza tymi osobami, które na stałe ze sobą zamieszkują.