18 października 2024

Jakub Kosikowski: działamy skutecznie

W tym miejscu w „Gazecie Lekarskiej” natraficie Państwo na felieton Rzecznika Prasowego NIL. Jako p.o. tej funkcji będę Państwu streszczać najważniejsze działania Izby z ubiegłego miesiąca.

Foto: Karolina Bartyzel/Dział Komunikacji NIL

NoFault – opublikowano pierwszy spot w reżyserii Łukasza Palkowskiego z udziałem Katarzyny Dąbrowskiej i Tomasza Kota. Jego celem jest przekazanie pacjentom i decydentom jak ważne i korzystne dla wszystkich będzie wprowadzenie samorządowego projektu ustawy o bezpieczeństwie leczenia. Spot oczekuje na emisję w TV, a już teraz możecie go Państwo zobaczyć na naszym kanale YouTube.

Kolejna sprawa: automatyzacja refundacji. Na wniosek NIL, Ministerstwo Zdrowia (MZ) powołało zespół mający opracować zasady automatycznego określania stopnia odpłatności leków przepisywanych przez nas pacjentom. Zdaniem ministerstwa, opracowane rozwiązanie ma wejść w życie jeszcze w tym roku.

A skoro o refundacji mowa, nie sposób nie wspomnieć o Neocate i wątpliwych etycznie karach dla lekarzy za refundację preparatu mlekozastępczego. Sprawa nie jest jeszcze zakończona, ale dzięki działaniom samorządu i organizacji lekarskich NFZ odstąpił od karania w przypadku recept wystawionym pacjentom w wieku 12-18 miesięcy.

Kolejna sprawa to pytania do Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego (PES). Centrum Egzaminów Medycznych (CEM) otrzymało uzasadnienie wyroku nakazującego opublikowanie pytań do PES z lat 2016-20. Dodatkowo Prezes NIL złożył do CEM wniosek o ujawnienie pytań z lat 2021-22. Spodziewana data pełnej realizacji wyroku to 31 marca 2023 r. W momencie, kiedy Państwo czytacie to zdanie, na stronie CEM są już opublikowane pytania z PES-ów z lat 2016-2017 oraz 2023.

Gdy mowa o publikacji… warto wspomnieć o nowych programach specjalizacji. Po publikacji przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP) nowych programów specjalizacji, pojawiły się wątpliwości co do treści kilku z nich. Samorząd wraz z towarzystwami naukowymi z tych dziedzin skutecznie je oprotestował, dzięki czemu udało się wywalczyć urealnienie ich zapisów.

I na koniec: Rada Organizacji Pacjentów przy MZ poparła stanowisko NIL w sprawie kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów. Liczby kształconych lekarzy powinny być oparte o rzeczową analizę, najważniejsza powinna być jakość, a sam proces powinien mieć miejsce na uniwersytecie lub pod jego nadzorem.

Jakub Kosikowski, p.o. rzecznika prasowego NIL