11 listopada 2024

Jechałeś o 50 km za szybko? Oddaj prawo jazdy!

Osobom przekraczającym dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym o minimum 50 km/h prawo jazdy zostanie odebrane przez kontrolującego ich policjanta. Większe kary czekają także jadących na podwójnym gazie. Wynika to z nowelizacji ustawy Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw, która wchodzi w życie od najbliższego poniedziałku (18 maja).

Foto: freeimages.com

Jeżeli osoba ta będzie zostanie przyłapana na prowadzeniu pojazdu bez prawa jazdy to trzymiesięczny okres, na jaki zatrzymano jej dokument, zostanie przedłużony do sześciu miesięcy. A co w sytuacji, gdy zostanie złapana ponownie?

W razie prowadzenia pojazdu w tym przedłużonym okresie, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem.

Na trzy miesiące uprawnienia do prowadzenia pojazdami utracą kierowcy przewożący zbyt dużą liczbę osób, tzn. jeśli pasażerów jest więcej od liczby miejsc określonej w dowodzie rejestracyjnym. Poza tym kierowcy będą inaczej traktować jazdy bez uprawnień po odebraniu ich przez sąd – od dziś jest to przestępstwo, wcześniej było traktowane jak wykroczenie.

Ustawa wprowadza wysokie kary finansowe dla pijanych kierowców. Te pieniądze mają trafiać na leczenie poszkodowanych w wypadkach.

Badania opinii publicznej wyraźnie pokazują brak przyzwolenia społecznego na prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu oraz silny związek między przestrzeganiem ograniczeń prędkości a poczuciem bezpieczeństwa. Wynika to m.in. z sondażu* przygotowanego na zlecenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, w którym oceniano liczbę przeprowadzanych przez policję kontroli trzeźwości.

W 2014 roku policjanci przeprowadzili 15,4 mln kontroli – to prawie dwa razy więcej niż w 2013 roku.

Mimo tej znaczącej różnicy w ocenie prawie połowy respondentów kontrole trzeźwości kierowców są przeprowadzane za rzadko. Tylko 7 proc. pytanych deklaruje, że odbywają się one za często. Polacy mają bardzo zdecydowane zdanie na temat karania nietrzeźwych kierowców.

96 proc. respondentów opowiada się za natychmiastowym odbieraniem prawa jazdy za recydywę w jeździe pod wpływem alkoholu.

Czy zaostrzenie przepisów sprawi, że na polskich drogach będzie choć trochę bezpieczniej i mniej poszkodowanych trafi do szpitali? Na odpowiedź musimy zaczekać. Pewne jest za to co innego – policja i sądy zyskały dodatkowy oręż w walce z piratami drogowymi i jeżdżącymi po spożyciu alkoholu.

* Sondaż „Opinie Polaków na temat bezpieczeństwa wewnętrznego” zrealizowano w dniach 10-13 grudnia 2014 roku metodą wywiadów telefonicznych (CATI) na ogólnopolskiej próbie reprezentatywnej 16+, N=1002 na zlecenie MSW.


„Ignorantia iuris nocet” (łac. nieznajomość prawa szkodzi) – to jedna z podstawowych zasad prawa, pokrewna do „Ignorantia legis non excusat” (łac. nieznajomość prawa nie jest usprawiedliwieniem). Nawet jeśli nie interesujesz się prawem medycznym, warto regularnie śledzić dział Prawo w portalu „Gazety Lekarskiej” (zobacz więcej). Znajdziesz tu przydatne informacje o ważnych przepisach w ochronie zdrowia – zarówno już obowiązujących, jak i dopiero planowanych.