K. Bukiel: W Polsce są lekarze, po co nam obcokrajowcy?
– Po co nam lekarze obcokrajowcy? W Polsce są lekarze – powiedział Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy podczas sesji inaugurującej III Kongres Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach.
Foto: pixabay.com
W taki sposób przewodniczący OZZL odpowiedział na pytanie, czy Polska powinna w większym stopniu otworzyć się na lekarzy z zagranicy, zadane przez moderatora sesji zatytułowanej „Okrągły Stół Wyzwań Zdrowotnych”.
W ocenie doktora Krzysztofa Bukiela w naszym kraju nie ma problemu niedoboru lekarzy i pielęgniarek czy kolejek do świadczeń zdrowotnych, za to jest problem „nielogicznego” systemu opieki zdrowotnej. Podkreślił, że należy zastanawiać się nad tym, co zrobić, żeby liczba lekarzy okazała się adekwatna do potrzeb zdrowotnych Polaków. – W naszym kraju wykonuje się zbyt dużo niepotrzebnych świadczeń – dodał.
Zdaniem przewodniczącego OZZL nie można uciekać od odważnego podniesienia w debacie publicznej tematu m.in. finansowego motywowania pacjentów, aby bez potrzeby nie generowali kosztów w systemie ochronie zdrowotnej. – Nie wiem, czy jest jakiś sposób, aby te świadczenia niepotrzebne, zwłaszcza w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, zredukować inaczej niż motywując pacjentów. Każdy z nas jest człowiekiem, który liczy pieniądze i bez tego nie zmniejszy się deficytu lekarzy – mówił Krzysztof Bukiel.
Dodał, że zjawisko nadprodukcji świadczeń zdrowotnych występuje również w szpitalach. – Krążą opowieści o tym, jak niepotrzebnie przyjmowani są pacjenci tylko po to, żeby wykonać pewne warunki narzucone przez Narodowy Fundusz Zdrowia i otrzymać zapłatę, ale to wynika z nielogicznej wyceny świadczeń. Niewydolny okazuje się publiczny płatnik, mimo że podkreśla się, iż działa dla misji – opowiadał Krzysztof Bukiel (na ten temat szef OZZL mówił w niedawnej rozmowie z „Gazetą Lekarską” – więcej tutaj).
Patronem medialnym III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress – HCC) jest „Gazeta Lekarska”. W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach od czwartku dyskutują specjaliści reprezentujący kilkanaście dyscyplin medycznych, a także przedstawiciele świata nauki, gospodarki, biznesu, finansów, rynku ubezpieczeniowego, organizacji pozarządowych, polityki, administracji państwowej i samorządowej oraz mediów. W piątek jednym z panelistów będzie Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.