Kluczbork: kilkaset osób na badaniach przesiewowych (foto)
W niedzielę Mobilne Centrum Słuchu przyjechało na Kluczborka, gdzie podczas jubileuszowego 20. Parafialnego Festynu Rodzinnego w parafii p.w. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych można było wykonać przesiewowe badania słuchu.
Foto: archiwum
Przez niemal całą niedzielę specjaliści z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w ramach programu „Po pierwsze zdrowie” udzielili konsultacji i przebadali kilkaset osób. Proboszcz parafii ks. Bernard Jurczyk nie krył zadowolenia z wizyty specjalistów z Kajetan.
– Festyn jest organizowany przez parafialny zespół Caritas i ma charakter charytatywny, a wszelkie zyski przeznaczamy na działalność dobroczynną dla naszych parafian. Badania słuchu, które zaoferowaliście w naszej parafii, doskonale się w tę dobroczynność wpisują. Problemy ze słyszeniem są przecież ogromną bolączką wielu z nas – powiedział ksiądz proboszcz.
Podobnie jak dzień wcześniej w Łagowie, Mobilne Centrum Słuchu najczęściej odwiedzali seniorzy. Nie jest tajemnicą, że nasze społeczeństwo, podobnie jak całej Europy Zachodniej, starzeje się, co jest wyzwaniem dla specjalistów wszystkich dziedzin medycyny. Dla utrzymania sprawności i samodzielności osób w wieku senioralnym ogromne znaczenie ma umiejętność komunikowania się, która w ogromnym stopniu zależy od stanu słuchu.
Niestety skala problemu zaburzeń słuchu wzrasta z wiekiem. – Znaczące zaburzenia słuchu mają także seniorzy. W wieku senioralnym problemy ze słuchem są powszechne: 75 proc. osób po 70. roku życia ma niedosłuch. Zaburzenia słuchu są więc ogromnym problemem społecznym, który wiąże się także ze wstydem i niechęcią do noszenia np. aparatów słuchowych – mówił lek. med. Wojciech Kimak z Kliniki Oto-Ryno-Laryngochirurgii Międzynarodowego Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach
Leczenie seniorów jest więc nie lada wyzwaniem dla nauki i medycyny. Dziś śmiało można powiedzieć, że współczesne metody chirurgiczne i technologiczne pozwalają pomóc prawie każdemu pacjentowi z niedosłuchem, niezależnie od tego, co jest jego przyczyną: czy uszkodzenia ucha zewnętrznego, czy środkowego, czy wewnętrznego. Patronem medialnym programu „Po pierwsze zdrowie” jest „Gazeta Lekarska”.