Kto zarabia najwięcej? Na czele lekarze z USA
W najnowszym raporcie Medscape porównano wynagrodzenia lekarzy z siedmiu krajów. Pod uwagę wzięto USA, Brazylię, Meksyk, a także kilka krajów europejskich.
Foto: pixabay.com
Okazuje się, że największe zarobki osiągają amerykańscy lekarze (313 tys. USD rocznie). Na drugim miejscu są Niemcy (163 tys. USD), na trzecim – Brytyjczycy (138 ty. USD), a za nimi Francuzi (108 tys. USD).
Wśród krajów Europy w zestawieniu znalazła się jeszcze Hiszpania (63 tys. USD). Dużo mniejsze pensje są w Brazylii (58 tys. USD) i Meksyku (22 tys. USD). Czy lekarze są zadowoleni z poziomu swojego wynagrodzenia?
W USA ponad połowa specjalistów i lekarzy ogólnych jest usatysfakcjonowana, nieco gorzej swoją sytuację zarobkową postrzegają Niemcy. W Hiszpanii natomiast jedynie 13 proc. specjalistów i 16 proc. lekarzy GP jest zadowolonych z zarobków, a we Francji i Meksyku – 26 proc. Raport pokazuje wyraźną różnicę pomiędzy zarobkami lekarzy w USA, a pozostałymi krajami ujętymi w tym zestawieniu.
Okazuje się jednak, że w Stanach Zjednoczonych także edukacja medyczna jest najdroższa, a na dodatek trwa najdłużej (8 lat). Nauka w publicznej uczelni medycznej kosztuje tam średnio 35 tys. USD rocznie. Dla porównania, jak podaje Medscape, w UK roczny koszt nauki wynosi 11 tys. USD, a w Hiszpanii – od 600 do 1,7 tys. USD. W Niemczech za naukę w publicznej uczelni trzeba zapłacić ok. 600 USD w skali roku, we Francji – 800 USD, a w Brazylii i Meksyku edukacja lekarzy jest bezpłatna.
Kto jest najbardziej zadowolony z możliwości rozwoju zawodowego? Niekwestionowanym liderem są Amerykanie i Niemcy (ponad 90 proc.), nieco mniej usatysfakcjonowani są Meksykanie (89 proc.), Brytyjczycy (84 proc.). i Brazylijczycy (80 proc.). Najmniej zadowoleni ze swojej pracy są Hiszpanie (73 proc.) i Francuzi (71 proc.).