Lekarka pomagająca powstańcom została patronem pociągu
Gen. Franciszek Kleeberg, mjr Jan Piwnik („Ponury”), dr Maria Kujawska i olimpijczyk Janusz Kusociński – to tylko niektóre z osób, których nazwiskami zostaną nazwane pociągi Przewozów Regionalnych.
Foto: polregio.pl
W województwie śląskim zwyciężyła dr Maria Kujawska (z domu Rajda, ur. 5 lipca 1893 r. w Raciborzu, zm. 23 maja 1948 r. w Pszczynie).
Pochodziła z Raciborza, z rodziny niemieckiej. Podczas studiów medycznych we Wrocławiu zafascynowała ją polska historia i kultura, co zdecydowało o zmianie narodowości. Już wtedy zaciągnęła się do tajnej organizacji studenckiej Związek Młodych Polaków.
Po wybuchu III powstania śląskiego tworzyła punkty opatrunkowe dla uczestników walk i prowadziła pociąg sanitarny. Pracowała także jako lekarz polowy w Toszku oraz w Głównym Szpitalu Wojsk Powstańczych w Mysłowicach. W niepodległej Polsce była posłem na Sejm Śląski, angażowała się też czynnie w życie środowiska lekarskiego.
We wrześniu 1939 roku znalazła się w Rumunii, a potem w Jugosławii, gdzie kierowała domem dla polskich matek z dziećmi. Aresztowana w 1944 roku przez Niemców i osadzona w obozie koncentracyjnym w Ravensbrück z poświęceniem ratowała życie innych więźniarek. Jest pochowana w Pszczynie.
Więcej o dr Kujawskiej piszemy tutaj.
Inicjatywa PolRegio, której celem był wybór 16 regionalnych bohaterów, po jednym na każde województwo, spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem. Organizując kampanię poświęconą regionalnym bohaterom chciano włączyć się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz podkreślić znaczenie lokalnych bohaterów w historii Polski.
– Celem akcji było pokazanie roli, jaką odegrały poszczególne postacie w odzyskaniu niepodległości oraz odbudowie państwa Polskiego po 1918 r. Chcieliśmy także uhonorować te osoby, które choć często doskonale znane są w lokalnych społecznościach, to jednak nie zawsze wiedza o ich bohaterskich czynach znana jest szerzej – mówi Krzysztof Zgorzelski, prezes Przewozów Regionalnych.
Kampania RegioBohater trwała równo miesiąc. W tym czasie na dedykowanej stronie internetowej www.regiobohater.pl można było zapoznać się z biogramami 100 osób, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. oraz miały szczególny wkład w budowanie polskości pośród lokalnych społeczności. Kampania została objęta patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w 100-lecie Odzyskania Niepodległości.
Wyboru postaci dokonała Rada Programowa w skład której weszli: Artur Soboń – sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju (przewodniczący Rady Programowej), Dariusz Gwizdała – zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Michał Góras – szef Gabinetu Politycznego w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Andrzej Kensbok – wiceprezes Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.
Pełna lista 16 RegioBohaterów:
- Dolnośląskie – prof. Julian Czyżewski
- Kujawsko-pomorskie – gen. Elżbieta Zawacka, ps. „Zo”
- Lubelskie – gen. Franciszek Kleeberg
- Lubuskie – kpt. Edmund Lesisz
- Łódzkie – rtm. Aleksander Napiórkowski
- Małopolskie – ppłk Ludwik Iwaszko
- Mazowieckie – Janusz Kusociński
- Opolskie – ppłk Bohdan Stanisław Sołtys
- Podkarpackie – płk Leopold Lis-Kula
- Podlaskie – mjr Władysław Raginis
- Pomorskie – ppor. Konrad Guderski, ps. „Konrad”
- Śląskie – dr Maria Kujawska
- Świętokrzyskie – mjr Jan Piwnik, ps. „Ponury”
- Warmińsko-mazurskie – Michał Kajka, ps. „Prawdziński”
- Wielkopolskie – gen. Roman Abraham
- Zachodniopomorskie – Ewelina Nowak