Lekarze podpisali Deklarację Praską (zdjęcia)
W dniu 12 czerwca 2015 roku w Pradze z inicjatywy Czeskiej Izby Lekarskiej odbyła się wspólna konferencja prezesów krajowych izb i stowarzyszeń lekarskich. Polskę reprezentował prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz.
Przedmiotem konferencji było omówienie współpracy pomiędzy krajowymi organizacjami lekarskimi, a także działań podejmowanych przez te organizacje we współpracy z międzynarodowymi organizacjami medycznymi.
Efektem spotkania było przyjęcie Deklaracji Praskiej, na mocy której przedstawiciele krajowych organizacji i stowarzyszeń lekarskich zobowiązali się do umacniania wspólnych wysiłków, udzielania sobie wzajemnie pomocy i wspierania interesów organizacji i stowarzyszeń lekarskich.
Na podstawie postanowień Deklaracji Praskiej krajowe organizacje i stowarzyszenia lekarskie zobowiązały się m. in. do:
- wspierania demokracji i poszanowania dla podstawowych praw człowieka i swobód obywatelskich;
- wspierania i ułatwiania rozwoju na polu nauk medycznych;
- likwidowania wszelkich nierówności i przejawów niesprawiedliwości dotyczących opieki zdrowotnej i dostępu do leczenia, w szczególności w krajach, w których ma miejsce kryzys społeczny i ekonomiczny;
- podkreślania wagi przestrzegania zasad etycznych w medycynie; wspierania podstawowego prawa do autonomii zawodowej w podejmowaniu decyzji medycznych, gwarantującego wysoką jakość opieki medycznej świadczonej wobec pacjentów;
- poprawy warunków pracy i warunków ekonomicznych dla lekarzy; monitorowania na poziomie narodowym oraz europejskim projektów aktów prawnych, które mogą mieć wpływ na zdrowie oraz opiekę zdrowotną.
Deklaracja Praska (tłumaczenie)
Podpisując niniejszą deklarację my, przewodniczący krajowych izb i stowarzyszeń lekarskich, zebrani w Pradze w dniu 12 czerwca 2015 roku, wyrażamy naszą wolę umacniania wspólnych wysiłków, udzielania wzajemnej pomocy i wspierania interesów wszystkich członków organizacji i stowarzyszeń, które reprezentujemy.
Nasze wspólne cele, zarówno w całej Europie jak i w poszczególnych jej państwach, obejmują:
1) Wspieranie demokracji i poszanowania dla podstawowych praw człowieka i swobód obywatelskich;
2) Wspieranie i ułatwianie rozwoju na polu nauk medycznych;
3) Likwidowanie wszelkich nierówności i przejawów niesprawiedliwości dotyczących opieki zdrowotnej i dostępu do leczenia, w szczególności w krajach, w których ma miejsce kryzys społeczny i ekonomiczny,
4) Podkreślanie wagi przestrzegania zasad etycznych w medycynie;
5) Wspieranie podstawowego prawa do autonomii zawodowej w podejmowaniu decyzji medycznych, gwarantującego wysoką jakość opieki medycznej świadczonej wobec pacjentów;
6) Poprawę warunków pracy i warunków ekonomicznych dla lekarzy;
7) Monitorowanie na poziomie narodowym oraz europejskim projektów aktów prawnych, które mogą mieć wpływ na zdrowie oraz opiekę zdrowotną.
Niektóre z naszych organizacji i stowarzyszeń łączą lekarzy na zasadach dobrowolnego członkostwa. Inne są samorządami lekarskimi, ustanowionymi na mocy przepisów prawa, a ich uprawnienia obejmują zarówno stanowienie o dopuszczeniu do wykonywania zawodu lekarza, jak i podejmowanie działań dyscyplinarnych wobec swoich członków.
W związku z tym, organizacje te mogą różnić się, jeśli chodzi o ich wpływ na przyszłość medycyny oraz zawód lekarza. Niezależnie od tego, uznajemy wszystkie organizacje i stowarzyszenia lekarskie jako równorzędne, bez względu na ich status formalny.
Współpraca pomiędzy lekarzami i ich organizacjami jest niezbędna dla przyszłego rozwoju medycyny, opieki zdrowotnej oraz bezpieczeństwa pacjentów w Europie. Mając to na względzie, wysoko cenimy działania podejmowane przez międzynarodowe organizacje lekarskie działające w Europie, do których należą nasze krajowe organizacje i stowarzyszenia.
Jednocześnie zaś w imieniu naszych członków apelujemy do międzynarodowych organizacji lekarskich o lepszy podział prac oraz o podjęcie działań zachęcających do bardziej efektywnej współpracy. Opowiadamy się za reorganizacją oraz koncentracją europejskich organizacji lekarskich, które przyczynią się do lepszej, i mniej kosztownej, reprezentacji lekarzy na szczeblu europejskim.
Będziemy wspierać bezpośrednią współpracę oraz wzajemną wymianę informacji, by maksymalnie zwiększać efektywność dostępnych zasobów finansowych i ludzkich. Dla osiągnięcia tych celów europejskie organizacje lekarskie powinny korzystać z możliwości wspólnej pracy w Brukseli.
W każdym przypadku zagrożenia autonomii jednej lub wielu naszych organizacji członkowskich deklarujemy zapewnienie pomocy i wsparcia naszym kolegom. Będziemy także przestrzegać zasady wzajemnej solidarności we wszystkich przypadkach, gdy zagrożona jest samorządność zawodowa lekarzy.
Praga, 12 czerwca 2015 r.
Albania – Dr Fatmir Brahimaj, Prezes Albańskiej Izby Lekarskiej
Austria – Dr Harald Mayer, Wiceprezes Austriackiej Izby Lekarskiej
Bulgaria – Dr Galinka Pavlova, Wiceprezes Bułgarskiego Stowarzyszenia Lekarskiego
Croatia – Dr Hrvoje Šobat, PhD., Przewodniczący Komisji Współpracy Międzynarodowej Chorwackiej Izby Lekarskiej
Czech Republic – Dr Milan Kubek, Prezes Czeskiej Izby Lekarskiej
Estonia – Dr Lembi Aug, Prezes Estońskiej Izby Lekarskiej
Finland – Dr Tuula Rajaniemi, Prezes Norweskiego Stowarzyszenia Lekarskiego
France – Dr Patrick Bouet, Przewodniczący Francuskiej Rady Lekarskiej
Germany – Prof. Dr Frank Ulrich Montgomery, Prezes Niemieckiej Izby Lekarskiej
Greece – Dr Michail Vlastarakos, Prezes Panhelleńskiego Stowarzyszenia Lekarskiego
Hungary – Dr István Éger, Prezes Węgierskiej Izby Lekarskiej
Izrael – Dr Efraim Zohav, Wiceprezes Izraelskiego Stowarzyszenia Lekarskiego
Italy – Dr Roberta Chersevani, Przewodniczący Włoskiej Izby Lekarskiej
Netherland – Prof. Dr Rutger Jan van der Gaag, Prezes Duńskiego Stowarzyszenia Lekarskiego
Poland – Dr Maciej Hamankiewicz, Prezes Naczelnej Izby Lekarskiej
Portugal – Prof. Dr José Manuel Silva, Prezes Portugalskiego Stowarzyszenia Lekarskiego
Romania – Dr Călin Bumbuluţ, Wiceprezes Rumuńskiej Izby Lekarskiej
Slovak Republic – Dr Marian Kollár, Prezes Słowackiej Izby Lekarskiej
Slovenia – Brane Dobnikar, Sekretarz Słoweńskiej Izby Lekarskiej
Spain – Dr Juan José Rodríguez Sendín, Prezes Naczelnej Rady Hiszpańskiej Izby Lekarskiej
Turkey – Dr Bayazit Ilhan, Prezes Tureckiego Stowarzyszenia Lekarskiego