Lepiej zapobiegać niż leczyć. Rusza program „Profilaktyka 40+”
Od 1 lipca rusza program „Profilaktyka 40+”, który zagwarantuje każdemu Polakowi powyżej 40. roku życia możliwość wykonania badań diagnostycznych w dowolnej placówce medycznej i bez skierowania od lekarza.
Foto: Adam Guz
– Lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Wszyscy lekarze do tego nakłaniają, myślę że wszyscy zdają sobie z tego sprawę. „Profilaktyka 40+” to wielki program nakierowany na przebadanie pod kątem potencjalnych chorób, by wyłapać je na jak najwcześniejszym etapie i przystąpić w sposób profesjonalny do procesu leczenia naszych obywateli – powiedział w piątek w Nidzicy premier Mateusz Morawiecki, gdzie odwiedził tamtejszy szpital.
Pakiet badań diagnostycznych „Profilaktyka 40+” będzie zawierał pomiar ciśnienia tętniczego, pomiar masy ciała, wzrostu oraz obwodu w pasie, obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI), ocenę miarowości rytmu serca, a także badanie biochemiczne, w tym:
- badanie morfologii krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi,
- stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolnego profilu lipidowego,
- określenie poziomu glukozy i kreatyniny,
- badanie ogólne moczu oraz kwasu moczowego,
- oznaczenie hemoglobiny glikowanej HbA1c,
- badanie w kierunku obecności krwi utajonej w kale (w przypadku występowania czynników ryzyka zachorowania na choroby metaboliczne i nowotworowe),
- dla mężczyzn dodatkowo badanie w kierunku raka prostaty (PSA).
Program „Profilaktyka 40+” będzie realizowany od 1 lipca do 31 grudnia 2021 r. Aby z niego skorzystać pacjent będzie musiał wypełnić ankietę, która pozwoli na ocenę czynników ryzyka, umieszczoną w Internetowym Koncie Pacjenta.
Wypełnienie ankiety będzie powodować wygenerowanie zlecenia pakietu badań odpowiedniego dla płci oraz czynników ryzyka zidentyfikowanych u danej osoby. Przewiduje się również możliwość wsparcia przez konsultanta w ramach infolinii Domowej Opieki Medycznej – takie rozwiązanie byłoby przeznaczone dla osób, które nie skorzystają z formularza umieszczonego w IKP.
Informacja o tym, że dla danego uczestnika programu wystawione zostało e-skierowanie na badania, nie wymaga wydrukowania ani pobrania go z Internetowego Konta Pacjenta. Placówka medyczna, do której zgłosi się pacjent w celu wykonania badań, pobierze tę informację z systemu informatycznego – wystarczy zgłosić się do niej z dowodem osobistym.