9 października 2024

Medycyna estetyczna. Wyzwania prawne, etyczne i medyczne (NA ŻYWO)

Relacja z konferencji „Medycyna estetyczna. Wyzwania prawne, etyczne i medyczne” organizowanej przez Komisję Edukacji Prawnej Naczelnej Rady Adwokackiej w Warszawie wraz z Ośrodkiem Bioetyki Naczelnej Rady Lekarskiej i Komisją Etyki NRL.

Foto: Marta Jakubiak

19.36 Wszystkim, którzy śledzili naszą kilkugodzinną relację, serdecznie dziękujemy za uwagę!

19.35 Mec. Andrzej Girdwoyń kończy konferencję.

19.32 Na nieskuteczność organów ścigania zwrócił uwagę dr Andrzej Cisło.

19.31 Zdaniem dr. hab. Marka Czarkowskiego kilkugodzinna dyskusja świadczy o tym, że należy zacząć się poważnie zastanawiać nad tym, w jakim zakresie medycyna estetyczna powinna być zarezerwowana tylko dla lekarzy, a ile zabiegów z tej dziedziny może być wykonywanych przez osoby po odbyciu specjalnych kursów.

19.27 Dr hab. Marek Czarkowski: – Spotkanie z udziałem lekarzy i prawników ma sens, bo to, co jest oczywiste dla lekarzy, nie musi być znane prawnikom i na odwrót.

19.24 Głos z sali (lekarka): – Kosmetolodzy nie mają zasad etyki zawodowej i coraz częściej wyrabiają pieczątki z informacją „specjalista medycyny estetycznej”.

19.18 Zdaniem prof. Pawła Łukowa we współczesnym świecie coraz silniej widoczny jest trend do medykalizowania ludzkiego nieszczęścia. W jego opinii medykalizacja każdej sfery życia nie jest dobra ani dla lekarzy, ani dla pacjentów.

19.15 Głos z sali (lekarka): – Kto powinien walczyć z osobami, które wykonują zabiegi medycyny estetycznej nie mając do tego odpowiednich uprawnień?

19.05 Dr Grzegorz Wrona: – Skoro nie ma specjalizacji z zakresu medycyny estetycznej, lekarz nie powinien posługiwać się tytułem, którego nie ma.

19.02 Dyskusja staje się coraz bardziej burzliwa. Głos zabierało kilku prawników, ale i lekarzy.

18.47 – W medycynie estetycznej dosyć łatwo o nierealistyczne oczekiwania – stwierdził prof. Paweł Łuków.

18.38 Zdaniem prof. Pawła Łukowa, w pewnych obszarach działalności człowieka można gwarantować pewien skutek, ale – w jego ocenie – medycyna w znacznym stopniu oferuje tylko szanse osiągnięcia zamierzonego skutku.

18.28 – Zawód lekarza znamionowany jest starannością, a nie efektem – zaoponował słowom przedmówczyni wiceprezes NRL Krzysztof Madej.

18.27 Na to, że zmienia się linia orzecznicza sądów, zwróciła uwagę adw. dr Agnieszka Zemke-Górecka. – W wielu przypadkach sąd mówi nie o staranności działania, lecz o skutku. Dla lekarzy stanowi to ryzyko, bo są rozliczani z efektu – podkreśliła dziekan Izby Adwokackiej w Białymstoku.

18.26 Adw. dr Agnieszka Zemke-Górecka: – Tam gdzie jest zdrowie, tam są też dobra osobiste.

18.22 – Część pacjentów żąda od lekarzy gwarancji – powiedziała dr Jolanta Orłowska-Heitzman.

18.19 Czy zabiegi z zakresu medycyny estetycznej powinny podlegać takiemu samemu typowi informowania jak inne zabiegi? – zapytał moderator dr hab. Marek Czarkowski. – Warunki uzyskiwania tej zgody powinny być szczególnie rygorystyczne – odpowiedział Krzysztof Madej, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

18.14 Głos z sali (lekarz dermatolog): – Stopień depresji u kobiety, mającej w wyniku choroby włosy na brodzie, potrafi być znaczący.

 

18.07 Dr Andrzej Cisło: – Ograniczenie kręgu osób zajmujących się zabiegami z medycyny estetycznej jest w interesie pacjenta.

18.04 Czy pacjent ma prawo żądać wykonania zabiegu? Kiedy lekarz może pacjentowi odmówić? Na te pytania próbuje odpowiedzieć lek. dent. Andrzej Cisło, wiceprezes NRL. Jeżeli lekarz uzna, że ryzyko powikłań nie równoważy potencjalnych korzyści, to powinien pacjentowi odmówić. – Rolą lekarza jest czasami postawić tamę [oczekiwaniom pacjenta – przyp. red] – powiedział.

18.00 Istnieją zabiegi z zakresu medycyny estetycznej zupełnie niekonieczne. – Widziałem wiele efektów zabiegów, przy których konieczna była interwencja medycyny naprawczej. Było co leczyć. Nie zawsze warto narażać się na ewentualne powikłania – powiedział dr Jerzy Friediger, członek Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej.

17.57 Czy należy mówić o medycynie estetycznej, czy raczej o usługach estetycznych? – Jeśli usługi, to nie świadczenia zdrowotne. To ostatnie powinni być zarezerwowane dla medycyny rekonstrukcyjnej i medycyny naprawczej – podkreśliła dr Jolanta Orłowska-Heitzman.

17.50 Rozpoczyna się interdyscyplinarna dyskusja moderowana przez dr. hab. Marka Czarkowskiego, przewodniczącego Ośrodka Bioetyki Naczelnej Rady Lekarskiej. Jako pierwsza głos zabiera lek. Jolanta Orłowska-Heitzman, Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej w latach 2006-2013. – Powszechnie uważa się, że medycyna estetyczna to upiększanie ciała i usuwanie mankamentów źle wpływających na naszą psychikę – powiedziała.

17.24 Przerwa.

17.10 Ostatnie wystąpienie przed przerwą. Mediator Centrum Mediacyjnego Naczelnej Rady Adwokackiej, adw. Marcjanna Dębska, przybliża metody rozwiązywania sporów z zakresu „medycyny estetycznej”. Przedstawia korzyści płynące ze stosowania alternatywnych metod rozwiązywania sporów (alternative dispute resolution – ADR).

17.04 Szef PTMEiAA: – Jako środowisko jesteśmy zdania, że część zabiegów może być scedowana na nielekarzy.

17.00 – Medycyna estetyczna to nie tylko upiększanie, to też działanie prozdrowotne – powiedział prezes PTMEiAA, dodając, że toksyna botulinowa zaczyna być stosowana jako lek stosowany w depresji, mimo że w żadnym kraju medycyna estetyczna nie jest specjalizacją.

16.56 Do Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging należy obecnie 1721 członków. Towarzystwo działa od 25 lat na rzecz rozwoju medycyny estetycznej. Blisko 15 tys. lekarzy uczestniczyło w szkoleniach i kongresach organizowanych przez PTMEiAA.

16.53 Dr Andrzej Ignaciuk przybliża wieloletnią działalność Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej. – Na ostatnim naszym kongresie było ponad 1000 lekarzy – podkreślił. W swojej prezentacji przypomniał, że pierwszy artykuł w „Gazecie Lekarskiej” poświęcony medycynie estetycznej ukazał się już  na początku lat 90. zeszłego stulecia.

16.46 O tym, jak medycyna estetyczna wygląda oczami lekarza praktyka z 25-letnim stażem, opowiada lek. Andrzej Ignaciuk, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging oraz wiceprezes Polskiego Towarzystwa Lekarskiego.

16.39 – Ani brzydota, ani starość, nie są chorobą. To nie znaczy, że nie wolno nam starać się być pięknym czy starać się ograniczać skutków starzenia – podkreślił kierownik Centrum Bioetyki i Bioprawa w Instytucie Filozofii UW.

16.36 Prof. Paweł Łuków: – Medycyna estetyczna nie ogranicza gwałtowności chorób. Trzeba zapytać, jak tego typu działania mieszczą się w etosie zawodu lekarza?

16.26 Czy potrzebna jest specjalizacja z „medycyny estetycznej”? Na tak postawione pytanie próbuje odpowiedzieć prof. Paweł Łuków, kierownik Centrum Bioetyki i Bioprawa w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego.

16.23 Lekarz w umowie powinien zastrzec, że nie zawsze jest w stanie osiągnąć efekt upiększający. – 50. botoks to nie jest zgoda na upiększenie, lecz na oszpecenie – powiedziała adw. dr Agnieszka Zemke-Górecka.

16.16 Jak powiedziała adw. dr Agnieszka Zemke-Górecka, skala zabiegów z zakresu medycyny estetycznej rozszerza się, wystarczy spojrzeć na to, co miało miejsce 10 lat temu i porównać z tym, co na rynku oferowane jest dziś m.in. w salonach kosmetycznych. – Lekarz, w odróżnieniu od kosmetologa, zna anatomię człowieka, wie, co zrobić, gdy pacjent dostanie wstrząsu, wie, jak ratować człowieka, wie, jak leczyć powikłania – wyliczała.

 

16.13 Dziekan Izby Adwokackiej w Białymstoku: – Zgoda powoduje to, że mamy do czynienia z legalnością.

16.11 – Czy próżnością człowieka jest to, że chce mieć ładniejsze usta czy nos? – zapytała retorycznie adw. dr Agnieszka Zemke-Górecka.

16.10 Adw. dr Agnieszka Zemke-Górecka, dziekan Izby Adwokackiej w Białymstoku: – To medycy, a nie prawnicy, powinni ustalić, czy potrzebna jest specjalizacja z medycyny estetycznej. Nie można sprowadzać medycyny estetycznej do beauty business.

16.06 – Nie widzę wskazań do tworzenia specjalności z medycyny estetycznej – powiedział dr Grona, dodając, że sam nie ma żadnych wątpliwości, iż warto zabiegać o „ożywienie” martwego dziś art. 17 ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty.

16.05 Od kilku minut Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej przedstawia wybrane przewinienia w zakresu medycyny estetycznej. – Wykonując takie zabiegi lekarz powinien pamiętać, że nadal pozostaje lekarzem – podkreślił.

15.58 Zdaniem dr. Wrony zabiegi medycyny estetycznej są „pierwotnie nielegalne”, bo w ich przypadku nie można mówić o leczeniu. Pacjenci jednak oczekują ich wykonywania, należy więc dyskutować nad przyznaniem wtórnej legalności. Jak podkreślił, każdy lekarz posiadający PWZ może wykonać wszystko pod jednym warunkiem: że zrobi to dobrze. Dodał, że co do zasady w przypadku tego typu zabiegów powinna obowiązywać pisemne zgody osób, która mają być im poddane.

15.54 Grzegorz Wrona: – Przed nami próba określenia, czym jest medycyna estetyczna.

15.51 Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej Grzegorz Wrona rozpoczyna swoje wystąpienie od przytoczenia kilku danych statystycznych. W Polsce jest 79 specjalizacji lekarskich i 6 specjalizacji lekarsko-dentystycznych, a trzy spośród nich mogą wykonywać zarówno lekarze, jak i lekarze dentyści. W naszym kraju zawód wykonuje ponad 175 tys. lekarzy i stomatologów.

15.49 Mec. Andrzej Girdwoyń podkreślił, że celem spotkania nie jest wypracowanie standardów czy wytycznych, lecz dyskusja i swobodna wymiana myśli.

15.45 Konferencję oficjalnie rozpoczęła adw. Marcjanna Dębska, mediator Centrum Mediacyjne Naczelnej Rady Adwokackiej. Podziękowała przewodniczącemu Ośrodka Bioetyki NRL dr. hab. Marek Czarkowskiemu za życzliwe podejście do pomysłu organizacji konferencji.

15.28 Przypominamy, że konferencję organizuje Komisja Edukacji Prawnej Naczelnej Rady Adwokackiej w Warszawie wraz z Ośrodkiem Bioetyki Naczelnej Rady Lekarskiej i Komisją Etyki NRL, a patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Centrum Mediacyjne przy Naczelnej Radzie Adwokackiej. Za chwilę rozpoczęcie.

15.19 Nie jesteśmy jedynymi dziennikarzami na sali. Wywiadów udzielał już m.in. Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej Grzegorz Wrona.

15.10 W Centrum Konferencyjnym Fundacji „Nowe Horyzonty” w Warszawie zbierają się uczestnicy konferencji „Medycyna estetyczna. Wyzwania prawne, etyczne i medyczne”. Zaraz po jej rozpoczęciu planowany jest trójgłos: lekarza, prawnika i filozofa. Konferencja zakończy się interdyscyplinarną dyskusją z udziałem m.in. członków Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej.

Relacjonował: Mariusz Tomczak