12 września 2024

Na „froncie kolejkowym” bez zmian

Średnio ok. 2,5 miesiąca trzeba czekać na realizację gwarantowanego świadczenia zdrowotnego w Polsce – wynika z najnowszego „Barometru” Fundacji WatchHealthCare. To o sześć dni krócej niż w poprzednim badaniu. Jeśli porównamy obecny wynik z tym uzyskanym dokładnie rok wcześniej, to okazuje się, że nie zaobserwowano poprawy.

Największe problemy to: dostęp do lekarzy specjalistów oraz etapowość leczenia. Najdłużej trzeba poczekać na świadczenia z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu – średnio 9,6 miesiąca (najkrócej na wizytę u ortopedy, ale już np. na endoprotezoplastykę stawu biodrowego lub kolanowego – ponad dwa lata).

Zmiana w czasie oczekiwania na wybrane świadczenia zdrowotne w poszczególnych okresach

Kolejki są także w stomatologii (8,6 miesiąca) oraz angiologii (5,9 miesiąca). Najkrótszy czas oczekiwania (nieco ponad dwa tygodnie) dotyczy takich dziedzin medycyny jak: neonatologia, medycyna paliatywna oraz radioterapia onkologiczna.

Na porady trzeba długo czekać

Na konsultację specjalistyczną pacjent poczeka średnio 2,3 miesiąca, choć oczywiście wszystko zależy od konkretnej specjalności. Na przykład wizyta u endokrynologa może odbyć się za ponad pół roku, angiologa – za prawie 8 miesięcy, a do ortodonty trzeba czekać niemal rok.

Z kolei na średni czas oczekiwania na badania diagnostyczne wynosi obecnie niecałe dwa miesiące. Jednak i tu także pacjenci mogą napotkać na kilkumiesięczne terminy oczekiwania (np. w przypadku badania bezdechu śródsennego oczekiwanie wynosi prawie 9 miesięcy, a badanie rezonansem magnetycznym – 7 miesięcy).

Średni czas oczekiwana na świadczenia zdrowotne w poszczególnych dziedzinach medycyny

Rekordy: staw biodrowy, zaćma…

Zabiegami lub operacjami, do których dostęp jest najbardziej ograniczony, są: endoprotezoplastyki stawu biodrowego oraz kolanowego, zabieg usunięcia zaćmy oraz laryngologiczne zabiegi rekonstrukcji kosteczek słuchowych i stapedotomii. Z pełnymi wynikami najnowszego raportu Fundacji WatchHealthCare można się zapoznać na stronie korektorzdrowia.pl/barometr. Raport zawiera analizę zmian w dostępności świadczeń z 43 dziedzin medycyny.

ls

Źródło: Fundacja WatchHealthCare