Na wojnie z e-papierosami
Senat przyjął nowelizację ustawy wprowadzającą zakaz sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych. W trakcie głosowania nie zgłoszono żadnych poprawek. Z kolei w Sejmie trwają prace nad rządowym projektem, wprowadzającym zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych osobom poniżej 18. roku życia.

Senat przyjął nowelizację ustawy wprowadzającą zakaz sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych. W trakcie głosowania nie zgłoszono żadnych poprawek. Z kolei w Sejmie trwają prace nad rządowym projektem, wprowadzającym zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych osobom poniżej 18. roku życia.
Nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia przed skutkami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych została jednogłośnie poparta przez Senat, a sprzedaż podgrzewanych wyrobów z charakterystycznym aromatem zostanie zakazana. Zmianę poparło 78 senatorów. Teraz dokument trafi na biurko prezydenta. Producenci oraz sprzedający mają dziewięć miesięcy na dostosowanie się do nowych przepisów. Nowelizacja jest częścią unijnej dyrektywy, która powinna zostać wdrożona przez państwa członkowie 23 października 2023 r.
Apel ekspertów na śniadaniu prasowym NIL
Przypomnijmy, że na początku marca w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej odbyło się śniadanie prasowe „Nie puścimy naszej przyszłości z dymem”, którego tematem przewodnim był wpływ jednorazowych papierosów na zdrowie Polaków oraz konieczność podjęcia kroków legislacyjnych w celu ich wycofania z rynku.
Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski podkreślał, że samorząd lekarski wiele razy apelował o to, by zintensyfikować działania, które mają na celu zmniejszenie dostępu do wyrobów nikotynowych w Polsce. – Ich sprzedaż powinna być ograniczona nie tylko dla osób poniżej 18. roku życia, ale również hamowana pod względem finansowym. Widzimy agresywny lobbing i marketing firm tytoniowych, które wchodzą na rynek z produktami zawierającymi inne substancje służące do wapowania. Kierują swoje kampanie do dzieci i młodzieży, próbując przyzwyczaić ich do swoich produktów już od najmłodszych lat – mówił prezes NRL podczas śniadania prasowego.
Z kolei specjalista kardiologii i chorób wewnętrznych Piotr Jankowski podczas spotkania podkreślał, jak bardzo szkodliwe dla zdrowia jest używanie papierosów elektronicznych i podgrzewaczy tytoniu. Mimo że podgrzewacze emitują nieco mniej toksyn, nie oznacza, że są „bardziej zdrową alternatywą”. – Tak mówią producenci, twierdząc, że toksyn jest 20 razy mniej niż w dymie z tradycyjnego papierosa. Nie jestem co do tego przekonany, na razie nie ma niezależnych badań na ten temat. Nawet jeśli to prawda, nie oznacza to, że są to zdrowe produkty – podkreślał ekspert.
Prace w Sejmie nad rządowym projektem
W Sejmie trwają też prace nad rządowym projektem tzw. ustawy tytoniowej, ograniczającej sprzedaż e-papierosów. W lutym tego roku Sejmowa Komisja Zdrowia poinformowała, że szczegółowo rozpatrzy projekt nowelizacji w późniejszym terminie – po 28 kwietnia w związku ze skierowaniem projektu i wniosku notyfikacyjnego do Komisji Europejskiej.
Projekt nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu oraz wyrobów tytoniowych traktuje o wprowadzeniu zakazu sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych, a także pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia, bez względu na to, czy dany produkt posiada w składzie nikotynę, czy też nie. Zakazana będzie także sprzedaż woreczków nikotynowych osobom do 18. roku życia na terenie podmiotów wykonujących działalność leczniczą oraz szkół i placówek oświatowo-wychowawczych, obiektów sportowo-rekreacyjnych i automatach samoobsługowych.
W noweli mowa jest również o zakazie sprzedaży e-papierosów bez nikotyny i woreczków nikotynowych na odległość – w tym przez internet. Używanie papierosów elektronicznych z płynem beznikotynowym ma być zakazane w miejscach publicznych, takich jak m.in. szkoły, przedszkola, przystanki komunikacji publicznej, restauracje i place zabaw dla dzieci.