21 listopada 2024

Narodowe Święto Niepodległości: pamiętajmy o lekarzach

Obchodzone 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości upamiętnia powrót Polski na mapę świata w 1918 roku. Zostało ustanowione w 1937 roku, ale w 1945 roku zniosły je władze komunistyczne. Przywrócono je dopiero w 1989 roku.

Fot. KPRM

Święto Niepodległości upamiętnia jedną z najważniejszych dat w polskiej państwowości, która – co warto podkreślić – liczy sobie ponad tysiąc lat. Nie każdy naród może poszczycić się tak długą historią.

Otóż 11 listopada w 1918 roku we francuskim Compiègne podpisano rozejm, który przypieczętował klęskę Niemiec w pierwszej wojnie światowej. Zawarty na jego podstawie Traktat Wersalski otworzył drogę do odrodzenia państwa polskiego po wymazaniu go z mapy przez trzech zaborców na kilka pokoleń w latach 1795-1918.

Nasza niepodległość miała wielu ojców. Za założycieli odrodzonej w 1918 roku Rzeczypospolitej uznaje się przede wszystkim takie postaci jak: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Paderewski i Wojciech Korfanty. Ale o odzyskanie niepodległości walczyło także wiele innych osób, w tym polscy lekarze. Ich zasługi są niemałe, choć czasami giną w cieniu rzucanym przez osoby ważniejsze dla naszej niepodległości. Warto o nich pamiętać.